Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Prawo spadkowe – opłaty i koszty

Wnoszenie sprawy do sądu wiąże się z koniecznością dokonywania opłat.

Opłatę taka trzeba uiścić wraz z wnoszonym pismem.

Pocieszającym jest to, iż w większości spraw spadkowych opłaty te są stałe.

Są one wprost wskazane w ustawie o kosztach cywilnych.

I tak:

1. Opłatę stałą w kwocie 50 złotych pobiera się od wniosku o:

1)    stwierdzenie nabycia spadku;

2)    zabezpieczenie spadku;

3)    sporządzenie spisu inwentarza;

4)    odebranie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.

2. Jeżeli wnioski, o których mowa w ust. 1, są umieszczone w jednym piśmie lub we wniosku o dział spadku, opłatę pobiera się od każdego z nich odrębnie.

Opłatę stałą w kwocie 100 złotych pobiera się od:

1)    apelacji, skargi kasacyjnej i skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku;

2)    wniosku o zabezpieczenie spadku po cudzoziemcu;

3)    wniosku o wydanie właściwemu konsulowi spadku po cudzoziemcu.

1. Opłatę stałą w kwocie 500 złotych pobiera się od wniosku o dział spadku, a jeżeli zawiera on zgodny projekt działu spadku, pobiera się opłatę stałą w kwocie 300 złotych.

2. Opłatę stałą w kwocie 1.000 złotych pobiera się od wniosku o dział spadku połączony ze zniesieniem współwłasności, a jeżeli zawiera on zgodny projekt działu spadku i zniesienia współwłasności, pobiera się opłatę stałą w kwocie 600 złotych.

Opłaty sądowe są niezależne od wynagrodzenia pełnomocnika za prowadzenie sprawy.

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  2 komentarze

  1. Marta
   14 kwietnia 2016 @ 09:17

   Dzień dobry…
   Pani Mecenas mam pytanie.Mamy z bratem 3 pokojowe mieszkanie.Po śmierci rodziców był podział mieszkania po 1/2 części dla każdego.Mój brat mieszka w tym mieszkaniu sam jest kawalerem .Lokal ma 60 m2 ,a ja z rodziną w 50 m2 z synem,córką ,jej mężem,swoim mężem i z wnuczką.Oddałam sprawę do sądu ponieważ żadne nie stać na spłatę drugiego,a brat nie chce słyszeć o żadnej propozycji ugody.Przynosi kwity,że zarabia 800 złotych brutto.Domaga się pieniędzy za remont wykonany za moimi plecami.Jako wnioskodawczyni zaproponowałam zniesienie współwłasności.Proszę o pomoc i wyjaśnić mi jak to się prawdopodobnie zakończy.
   Z góry serdecznie dziękuję i Pozdrawiam .

   Reply

  2. ewelina
   3 lipca 2017 @ 12:02

   Witam pisze w imieniu mamy:) Rok temu zmarła mama mojej mamy. Pozostawiła dom i ok .5 ha ziemi które nie przepisała zadnemu z dzieci. Mama ma 3 braci. Z czego jeden jest w związku małżenski a dwóch pozostałych zamieszkuje dom po baci i są nieżonaci. Dodatkowo nadużywają alkoholu. Oni nie chcą podzielenia ziemi nie chcą ugody. Tylko mama i ten brat co ma rodzine. Mama chce wniesc wniosek do sądu o swoja część.czy może się ubiegac o to? Ile to bedzie kosztować? I jakie dokumenty? ile trzeba czekać na taka sprawe od złożenia wszystkich dokumentów do sądu?

   Reply

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *