Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Odziedziczyłem długi…

Pisałam wiele razy : długi też podlegają dziedziczeniu.
I aby uniknąć odpowiedzialności za długi spadkowe należy spadek odrzucić, ewentualnie przyjąć z  tzw. dobrodziejstwem inwentarza. Ale na to jest określony termin – tj. sześć miesięcy od daty dowiedzenia się przez spadkobiercę o swoim powołaniu do spadku.
Może się wydawać, że to dużo czasu, ale wiele osób o tym nie pamięta, albo nawet nie ma takiej świadomości.
A po upływie tego terminu pojawia się problem.
Nie oznacza to jednak, iż wszystko już zupełnie jest stracone. Każda sytuacja jest inna. Zdarza się, iż ktoś naprawdę nie miał możliwości dowiedzenia się o długach.
W niektórych przypadkach można jeszcze uratować sytuację.
Przepisy prawa spadkowego, a konkretnie art. 1019 k.c. przewiduje możliwość uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia w przedmiocie przyjęcia spadku.
(tak, wiem: brzmi to dość skomplikowanie, ale w wielu sytuacjach to jedyne rozwiązanie)
Niestety, takie “uchylenie się” wymaga przeprowadzenia sprawy przed sądem – zgodnie z tym przepisem uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku wymaga zatwierdzenia przez sąd.
Sam temat będzie przedmiotem jeszcze wielu wpisów.
Dziś jednak bardzo świeża  wręcz jeszcze gorąca-  uchwała Sądu Najwyższego:
Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 22 listopada 2013 r.

1. Do zatwierdzenia uchylenia się od skutków prawnych niezłożenia pod wpływem błędu oświadczenia w przedmiocie przyjęcia bądź odrzucenia spadku niezbędne jest złożenie oświadczenia o przyjęciu spadku wprost lub z dobrodziejstwem inwentarza albo o odrzuceniu spadku w formie wymaganej przez art. 1018 § 3 k.c.

2. Oświadczenie w przedmiocie przyjęcia bądź odrzucenia spadku może być złożone w toku postępowania o zatwierdzenie uchylenia się od skutków prawnych niezłożenia oświadczenia w przedmiocie przyjęcia bądź odrzucenia spadku, a jego skuteczność zależy od zachowania terminu określonego w art. 1019 § 1 w związku z art. 88 § 2 k.c.

A tym, co to dokładnie oznacza w praktyce, przeczytasz już wkrótce.

______________________________________________

Każda sytuacja jest inna. Udzielenie porady w konkretnej sprawie wymaga zapoznania się z dokumentami (np. z treścią umowy, aktu notarialnego, księgi wieczystej). Jeśli potrzebujesz porady prawnej w swojej indywidualnej sprawie, zachęcam Cię do kontaktu.

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    1 Comment

    1. Katarzyna
      28 listopada 2013 @ 11:22

      Dziękuję za ten wpis. Bardzo przydatny biorąc pod uwagę moje ostatnie “potyczki” ze spadkiem (a właściwie długami).

      Reply

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *