Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Prawo spadkowe. Porady prawne. Opłaty. Doprecyzowanie.

Po ostatnich wpisach pojawiło się kilka wątpliwości. Dlatego postanowiłam wpisy te doprecyzować.

30 listopada porad prawnych za darmo (dotyczących w szczególności przekazania majątku w rodzinie) udzielać będą notariusze. Z uwagi na Dzień Otwarty Notariatu. Kompetencje adwokatów (radców) i notariuszy są znacząco inne. O tym będzie osobny wpis. Na przykład tylko notariusz sporządza akt poświadczenia dziedziczenia. Adwokaci zaś reprezentują strony w sądzie – np. w sprawach o dział spadku czy zachowek.

A tymczasem o samym Dniu Otwartym Notariatu więcej informacji znajdziesz tu. 

Na marginesie można tylko dodać, iż adwokaci także organizują dni bezpłatnych porad prawnych. Ostatnio taki dzień był zorganizowany we wrześniu tego roku. O następnych takich dniach będę informować, jak tylko ich data zostanie ustalona.

Także kwestia opłat wymaga doprecyzowania. W znaczącej większości spraw spadkowych opłata jest stała – co oznacza, iż nie zależy od wartości przedmiotu sporu (sprawy)

I tak:

1. Opłatę stałą w kwocie 50 złotych pobiera się od wniosku o:

1)    stwierdzenie nabycia spadku;

2)    zabezpieczenie spadku;

3)    sporządzenie spisu inwentarza;

4)    odebranie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.

Opłatę stałą w kwocie 100 złotych pobiera się od:

1) apelacji, skargi kasacyjnej i skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku;

Opłaty sądowe uiszcza się w znakach sądowych – naklejając je na pismo, można też wnosić opłaty na konto właściwego sądu.

To na razie tyle w kwestii opłat. Następne wpisy dotyczyć już będą innych kwestii. Na przykład możliwości uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku albo zabezpieczenia spadku.

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *