Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Odwołanie darowizny

Grudzień to tradycyjnie czas dawania prezentów.:) Tych mniejszych i tych większych.

Czasem są to drobiazgi, a czasem wręcz przeciwnie – bardzo „poważne” prezenty.

Bywa, że obdarowanie kogoś takim „poważnym” prezentem następuje pod wpływem silnych emocji, a darczyńca sprawy nie przemyślał i potem tego żałuje.

Zdarza się, iż przedmiotem tej darowizny jest np. mieszkanie. A to już naprawdę poważna sprawa.

Nierzadko darczyńca taki przekazując w darowiźnie mieszkanie (czy też inną nieruchomość) ma liczne oczekiwania wobec obdarowanego – np. iż taki obdarowany będzie z wdzięczności codziennie darczyńcę odwiedzał i pomagał mu we wszystkich sprawach. Tak się jednak nie dzieje i …

I zjawia się potem taki darczyńca w kancelarii pytając „czy mogę odwołać darowiznę?”

Otóż przepisy przewidują możliwość odwołania darowizny.

Tyle, że oczywiście nie jest to (jak zwykle) takie proste.

Aby darczyńca mógł skutecznie darowiznę odwołać, obdarowany musi okazać się wobec darczyńcy rażącą niewdzięcznością.

I nie pytaj co to dokładnie znaczy „rażąca niewdzięczność”.

Żaden przepis tego nie definiuje. Trochę sprawę wyjaśnia orzecznictwo Sądu Najwyższego i Sądów Apelacyjnych.

Na pewno jednak nie wystarczą „zwykłe” nieporozumienia między darczyńcą a obdarowanym, ani tym bardziej zwykły brak wdzięczności.

W takich sytuacjach naprawdę każda sprawa jest inna. I najczęściej decyduje o tym sąd, po przeprowadzeniu postępowania dowodowego.

Ps. Może się zdziwisz, ale zgodnie z przepisami darowizna jest umową. Oznacza to, iż aby doszło do „podarowania” np. mieszkania muzą być zgodne oświadczenia woli obu stron : darczyńcy i obdarowanego. Jeśli więc sądziłeś, że darowizna to czynność jednostronna, to byłeś w błędzie.

A co to ma wspólnego z prawem spadkowym?

Otóż trochę jednak ma. W pewnych konkretnych okolicznościach spadkobiercy darczyńcy też mogą odwołać darowiznę (rzecz dotyczy oczywiście darowizny uczynionej za życia przez spadkodawcę). Ale to już temat na zupełnie nowy wpis.

Sama procedura odwoływania darowizny to także temat na osobny wpis. I wkrótce wpisy dotyczące tej tematyki pojawią się na blogu.

A tak jednym słowem w kwestii tej procedury. Samo tylko oświadczenie złożone drugiej stronie w przedmiocie odwołania darowizny nie powoduje, iż mieszkanie na powrót stanie się własnością tego, kto je podarował. Najczęściej ów „niewdzięczny” obdarowany wcale nie ma zamiaru podejmować żadnych działań. I wtedy konieczne jest (a jakże by inaczej) skierowanie sprawy na drogę sądową

_________________________________________________

Każda sytuacja jest inna. Udzielenie porady w konkretnej sprawie wymaga  zapoznania się z dokumentami (np. z treścią umowy, aktu notarialnego, księgi wieczystej). Jeśli potrzebujesz porady prawnej w swojej indywidualnej sprawie, zachęcam Cię do kontaktu.

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  1 Comment

  1. ANITA
   17 grudnia 2013 @ 04:07

   Ozymalam darowizne od swojej mamy jako jedna z corek,poniewaz moje rodzenstwo dostali posag wczesniej …CZY RODZENSTWO MOJE MOZE UNIEWAZNIC ,,AKT NOTARIALNY DAROWIZNY,,darowizna byl16 lat temu ,mama juz nie zyje 10 lat.POZDRAWIAM -prosze o odpowiedz

   Reply

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *