Katarzyna Skowrońska

adwokat

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga...
[Więcej >>>]

Konsultacje online +48 601 160 246

Kto dziedziczy?

Katarzyna Skowrońska05 grudnia 201319 komentarzy

O kolejności dziedziczenia już trochę było, ale – jako, iż to blog spadkowy – trochę jeszcze będzie.

Tym bardziej, iż jednym z najczęstszych pytań, z jakim (w sprawach z zakresu prawa spadkowego)   mam do czynienia, to pytanie: kto dziedziczy po…

Więc jeszcze raz na łamach bloga odpowiem :

A, przypomnę tylko jeszcze, iż testament ma pierwszeństwo przed dziedziczeniem ustawowym. Więc w pierwszej kolejności dziedziczyć będzie osoba wskazana w testamencie (zakładając, iż testament był ważny)

I wracając do dziedziczenia według  ustawy  :

Kto dziedziczy po mężu /kto dziedziczy po żonie?

Żyjący małżonek. I dzieci. A jeśli któreś z dzieci już nie żyje, ale pozostawiło swoje dzieci to one „wchodzą” na jego miejsce – czyli dziedziczą wnuki w miejsce zmarłego wcześniej dziecka spadkodawcy. No i coś jeszcze: jeśli taki zmarły małżonek miał dzieci z poprzednich małżeństw czy związków, to one też dziedziczą – tak, jak dzieci z tego małżeństwa.

Kto dziedziczy po dziecku?

Dziecko, a więc osoba poniżej 18. roku życia nie może sporządzić testamentu. Może jednak mieć swój majątek nabyty np. w drodze dziedziczenia… Jednak będą tu mieć zawsze zastosowanie reguły ustawowe – a więc w pierwszej kolejności rodzice, a w dalszej  rodzeństwo.

Kto dziedziczy po osobie bezdzietnej?

Mąż/żona jeśli spadkodawca pozostawał w małżeństwie. Ale nie w całości. Już o tym było. Ale wobec zainteresowania, jakie wywołał ten temat, będzie o tym jeszcze osobny wpis.

Kto dziedziczy po osobie żyjącej w konkubinacie?

Osoba żyjąca w konkubinacie, a więc „stanu wolnego” oczywiście może mieć swoje dzieci.

Ze związku z obecnym partnerem lub z poprzednich związków. Może być więc tak, iż osoby żyjące w “wolnym” związku wspólnie kupują nieruchomość czy też  prowadzą prężnie działającą firmę, a po śmierci jednej z nich … okazuje się  iż partner nic nie dziedziczy. I staje się współwłaścicielem majątku z dziećmi (dalszą rodziną) zmarłego partnera, których to dzieci (dalszej rodziny) nawet czasem nie zna, nie mówiąc już  o sytuacji gdy pozostaje z tymi osobami w konflikcie.

A jeśli tych dzieci nie było? Wtedy po osobie żyjącej w konkubinacie dziedziczy rodzina tej osoby – czyli: rodzice/rodzeństwo/dzieci rodzeństwa/ ewentualnie dziadkowie spadkodawcy (jeśli wymienionych wcześniej krewnych spadkodawca nie miał)

Kto dziedziczy po osobie samotnej?

Najpierw ustalić trzeba co rozumiemy przez pojęcie osoba samotna. Najczęściej chyba po prostu nie pozostająca związku małżeńskim. Ale ustawa przewiduje cały szereg osób spokrewnionych, które są powołane do dziedziczenia w drodze ustawy. W pierwszej kolejności dziedziczą dzieci. Ewentualnie wnuki (jeśli np. dziecko spadkodawcy zmarło wcześniej)

A jeśli tych dzieci nie było? (a tym samym i wnuków)

Wtedy ustalamy, jakich żyjących krewnych spadkodawca pozostawił.  W dalszej kolejności dziedziczą bowiem : rodzice/rodzeństwo/dzieci rodzeństwa/ ewentualnie dziadkowie spadkodawcy.

Jeśli wymienionych wcześniej krewnych spadkodawca nie miał, zostaje jeszcze ustalić, czy spadkodawca ów miał może np. pasierbów? Ostatnia nowelizacja prawa spadkowego rozszerzyła znacząco krąg spadkobierców ustawowych.

A jeśli tak się zdarzyło, iż wszyscy ci krewni zmarli już wcześniej, a spadkodawca nie pomyślał o testamencie?

Ustawodawca zapobiegliwie przewidział i takie sytuacje.

I starał się zapobiegać sytuacjom, aby spadek pozostał zupełnie niczyj.

Ostatnim spadkobiercą ustawowym jest więc gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy.

A jeśli nie da się tego ustalić albo spadkodawca mieszkał a granicą (co się dość często zdarza)? Cóż, wtedy jako ten naprawdę zupełni już ostatni spadkobierca ustawowy zostaje Skarb Państwa.

Uwaga 1 : „Skarb Państwa” to wcale nie to samo co gmina.

Uwaga 2: Gmina i Skarb Państwa przyjmują spadek z mocy ustawy z dobrodziejstwem inwentarza- czyli  z  ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 19 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Krystyna 20 lutego, 2014 o 12:24

  Zmarł wujek (brat ojca) Rozwiedziony 40 lat temu Miał dwie córki Nie znamy ich Podobno ok 40 lat temu wyjechały do USA Jak zmarł wujek odnalazła nas policja i my zrobiliśmy pogrzeb Po wujku zostało mieszkanie Czy możemy starać się o spadek po wujku ??

  Odpowiedz

  Katarzyna Skowrońska 20 lutego, 2014 o 14:54

  Jeśli wujek nie zostawił testamentu, dziedziczenie nastąpi według reguł ustawowych.
  Skoro w dacie śmierci nie był żonaty, dziedziczyć będą jego dzieci.

  Odpowiedz

  Krystyna 12 lipca, 2014 o 11:06

  Dziedziczą córki ale jak je znaleźć ?? Próbowalismy niestety sie nie udało Czy my możemy starać się o spadek jeżeli mimo upływu lat nie udało sie odnaleźć córek wujka????

  Odpowiedz

  Katarzyna Skowrońska 14 lipca, 2014 o 19:34

  Być może dobrym rozwiązaniem będzie ustanowienie kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu.
  Trudno mi jednak doradzać w indywidualnych sprawach na łamach bloga. Doradzam konsultację z prawnikiem
  w realu.

  Odpowiedz

  Basia 24 kwietnia, 2014 o 16:33

  Witam! Zmarł mój wujek, był kawalerem i nie zdążył na nikogo zapisać mieszkania czyli dziedziczy to jego rodzeństwo. A co jeżeli ktoś będzie chciał tam mieszkać i nikt się nie zrzeknie tego mieszkania? Czy musi ich wtedy wszystkich spłacać? A jak nie dojdzie do porozumienia? Co zrobić?

  Odpowiedz

  Pawel 11 lipca, 2014 o 18:19

  Witam

  Zyje w konkubiancie z dziewczyna, mamy dziecko. Kto dziedziczy na wypadek mojej smierci skoro mam jednego brata i jednego rodzica jesli nie sporzadze testamentu?

  Domyslam sie, ze dziedziczy moje dziecko, nic nie dziedziczy moj partner, ale czy dziedziczy moj brat?

  Dziekuje!

  Odpowiedz

  Magda 17 stycznia, 2015 o 20:48

  Zdarzają się sytuacje, w których ustawowa kolejność dziedziczenia osób powołanych odzwierciedla prawdziwych więzi emocjonalnych spadkodawcy i krzywdzi tym samym osobę bądź osoby, z którymi spadkodawcę łączyły faktyczne więzi. Wtedy trzeba sporządzić testament. Bardzo ważny i często lekceważony temat. Po śmierci spadkodawcy jest już niestety za późno…

  Odpowiedz

  Anna 10 września, 2015 o 11:59

  mam taką sytuację: Zmarł X, był kawalerem, nie miał dzieci, jego matka zmarła przed nim, był jedynakiem. Żyje jego ojciec. Jak w tej sytuacji przedstawia się dziedziczenie ustawowe? Czy jest jakieś orzeczenie, które to potwierdza?

  Odpowiedz

  Katarzyna Skowrońska 10 września, 2015 o 13:47

  Jeśli spadkodawca nie zostawił testamentu następuje dziedziczenie ustawowe – na podstawie art. 931 i dalszych
  kodeksu cywilnego. Pozostaje pytanie czy spadkodawca miał rodzeństwo?

  Odpowiedz

  Anna 14 września, 2015 o 14:11

  Nie, nie miał rodzeństwa, był jedynakiem. Kodeks cywilny wprost tego nie reguluje…

  Odpowiedz

  Donata 13 lipca, 2016 o 12:19

  Mam pytanie: W styczniu tego roku zmarł mamy rodzony brat, był kawalerem i nie miał dzieci, nie pozostawił też testamentu, ale wiemy, że obciążony był sporymi długami. Chcemy odrzucić spadek w całości. Jak będzie wyglądało dziedziczenie tego spadku? Z jego rodziców żyje tylko mama, a jeśli chodzi o rodzeństwo jest tylko moja mama. Czy rodzeństwo jego mamy też wchodzi w krąg dziedziczących i też muszą zrzekać się spadku? Czy tylko babcia, moja mama i ja z bratem?

  Odpowiedz

  Patrycja 19 września, 2016 o 16:09

  Moj brat zmarl 28.12.2014 r. Ja i moja mama odrzucilysmy spadek. Moj tata nie. Mam syna ktory urodzil sie 29.01.2015 r. Nie odrzucilm spadku za niego. Myslalam ze nie bedzie dziedziczyl. Dzis 19.09.16 otrzymalam wezwanie na rozprawe o nabycie spadku – wierzyciel chcxe sciagnac swoje pieniadze. Zostalam wezwana ja moi rodzice a takze ja w im mojego syna. Kto dziedziczy? Czy dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza bedzie tutaj mialo miejsce? Czy w sprawie beda obowiazywaly stare przepisy? Prosze o pomoc

  Odpowiedz

  Katarzyna Skowrońska 20 września, 2016 o 12:56

  W 2014 r. obowiązywały jeszcze stare przepisy, jednak nawet wg starych przepisów dzieci dziedziczą z dobrodziejstwem
  inwentarza. Z jakiego tytułu wynika to zadłużenie?

  Odpowiedz

  Patrycja 21 września, 2016 o 10:53

  Bardzo dziekuje za odpowiedz. Byly to dwie umowy pozyczki od tej samej osoby na 9500zl kazda.

  Odpowiedz

  Agnieszka 25 października, 2016 o 17:35

  Witam,zmarła siostra cioteczna mojego taty (ich mamy były siostrami rodzonymi),była to osoba niezamęzna,bezdzietna.Sporządziła testament,w ktorym jako spadkobiorcę wskazała mnie,czyli córkę jej brata ciotecznego.Proszę mi powiedzieć,która to będzie grupa dziedziczenia

  Odpowiedz

  Wiktor 23 grudnia, 2016 o 09:31

  Witam. Mam pytanie. Jestem w związku partnerskim od 11 lat i mamy dziecko 6 lat. Chciałem się zapytać czy po mojej śmierci jak testament nie został jeszcze ustalony kto dziedziczy mój majątek dziecko, matka czy partnerka?
  Do czego zmierzam kontakty z moją mamą są bardzo negatywne i nie daj Bóg jak coś by się stało obawiam się że moja córka i partnerka będą miały ciężki orzech do zgryzienia ze względu na moją matkę. Chciałem moje Panie zabezpieczyć na tą ewentualność ponieważ w grę wchodzi spory majątek a jest to moja i mojej partnerki ciężka praca.
  Ze względu na okoliczności niemal wszystko jest tylko na moje nazwisko tj. dom, firma, majątek ruchomy itd.
  Proszę o radę.

  Odpowiedz

  Mała 26 stycznia, 2017 o 16:57

  Witam.Moja babcia zmarła w marcu 2016 roku. Miała 2 dzieci córkę i syna, syn zmarł w 2012 roku pozostawił po sobie syna. Córka nadal żyje ma jedną córkę, mnie. Babcia miała rodzeństwo, jedna siostra nadal żyje. Kto dziedziczy w tej sytuacji?

  Odpowiedz

  Kasia 1 lutego, 2018 o 09:12

  Dzień dobry,

  Wuj, bezdzietny kawaler pozostawił testament, w którym przepisał nieruchomosc na mnie, czyli siostrzenicę. Czy żyjące rodzeństwo musi być obecne podczas otwarcia testamentu oraz czy ma prawo do zachowku? Z góry dziękuję za odpowiedż

  Odpowiedz

  Beata 21 marca, 2018 o 07:26

  Witam. Mój mąż odrzucił spadek po swoim zmarłym ojcu. Mamy dwoje dorosłych dzieci, które nie wiedzą, że tak uczyniliśmy. Czy odziedziczą spadek po swoim dziadku wprost czy z dobrodziejstwem inwentarza?
  Bardzo proszę o odpowiedź.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: