Slider

Kto dziedziczy?

O kolejności dziedziczenia już trochę było, ale – jako, iż to blog spadkowy – trochę jeszcze będzie.

Tym bardziej, iż jednym z najczęstszych pytań, z jakim (w sprawach z zakresu prawa spadkowego)   mam do czynienia, to pytanie: kto dziedziczy po…

Więc jeszcze raz na łamach bloga odpowiem :

A, przypomnę tylko jeszcze, iż testament ma pierwszeństwo przed dziedziczeniem ustawowym. Więc w pierwszej kolejności dziedziczyć będzie osoba wskazana w testamencie (zakładając, iż testament był ważny)

I wracając do dziedziczenia według  ustawy  :

Kto dziedziczy po mężu /kto dziedziczy po żonie?

Żyjący małżonek. I dzieci. A jeśli któreś z dzieci już nie żyje, ale pozostawiło swoje dzieci to one „wchodzą” na jego miejsce – czyli dziedziczą wnuki w miejsce zmarłego wcześniej dziecka spadkodawcy. No i coś jeszcze: jeśli taki zmarły małżonek miał dzieci z poprzednich małżeństw czy związków, to one też dziedziczą – tak, jak dzieci z tego małżeństwa.

Kto dziedziczy po dziecku?

Dziecko, a więc osoba poniżej 18. roku życia nie może sporządzić testamentu. Może jednak mieć swój majątek nabyty np. w drodze dziedziczenia… Jednak będą tu mieć zawsze zastosowanie reguły ustawowe – a więc w pierwszej kolejności rodzice, a w dalszej  rodzeństwo.

Kto dziedziczy po osobie bezdzietnej?

Mąż/żona jeśli spadkodawca pozostawał w małżeństwie. Ale nie w całości. Już o tym było. Ale wobec zainteresowania, jakie wywołał ten temat, będzie o tym jeszcze osobny wpis.

Kto dziedziczy po osobie żyjącej w konkubinacie?

Osoba żyjąca w konkubinacie, a więc „stanu wolnego” oczywiście może mieć swoje dzieci.

Ze związku z obecnym partnerem lub z poprzednich związków. Może być więc tak, iż osoby żyjące w “wolnym” związku wspólnie kupują nieruchomość czy też  prowadzą prężnie działającą firmę, a po śmierci jednej z nich … okazuje się  iż partner nic nie dziedziczy. I staje się współwłaścicielem majątku z dziećmi (dalszą rodziną) zmarłego partnera, których to dzieci (dalszej rodziny) nawet czasem nie zna, nie mówiąc już  o sytuacji gdy pozostaje z tymi osobami w konflikcie.

A jeśli tych dzieci nie było? Wtedy po osobie żyjącej w konkubinacie dziedziczy rodzina tej osoby – czyli: rodzice/rodzeństwo/dzieci rodzeństwa/ ewentualnie dziadkowie spadkodawcy (jeśli wymienionych wcześniej krewnych spadkodawca nie miał)

Kto dziedziczy po osobie samotnej?

Najpierw ustalić trzeba co rozumiemy przez pojęcie osoba samotna. Najczęściej chyba po prostu nie pozostająca związku małżeńskim. Ale ustawa przewiduje cały szereg osób spokrewnionych, które są powołane do dziedziczenia w drodze ustawy. W pierwszej kolejności dziedziczą dzieci. Ewentualnie wnuki (jeśli np. dziecko spadkodawcy zmarło wcześniej)

A jeśli tych dzieci nie było? (a tym samym i wnuków)

Wtedy ustalamy, jakich żyjących krewnych spadkodawca pozostawił.  W dalszej kolejności dziedziczą bowiem : rodzice/rodzeństwo/dzieci rodzeństwa/ ewentualnie dziadkowie spadkodawcy.

Jeśli wymienionych wcześniej krewnych spadkodawca nie miał, zostaje jeszcze ustalić, czy spadkodawca ów miał może np. pasierbów? Ostatnia nowelizacja prawa spadkowego rozszerzyła znacząco krąg spadkobierców ustawowych.

A jeśli tak się zdarzyło, iż wszyscy ci krewni zmarli już wcześniej, a spadkodawca nie pomyślał o testamencie?

Ustawodawca zapobiegliwie przewidział i takie sytuacje.

I starał się zapobiegać sytuacjom, aby spadek pozostał zupełnie niczyj.

Ostatnim spadkobiercą ustawowym jest więc gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy.

A jeśli nie da się tego ustalić albo spadkodawca mieszkał a granicą (co się dość często zdarza)? Cóż, wtedy jako ten naprawdę zupełni już ostatni spadkobierca ustawowy zostaje Skarb Państwa.

Uwaga 1 : „Skarb Państwa” to wcale nie to samo co gmina.

Uwaga 2: Gmina i Skarb Państwa przyjmują spadek z mocy ustawy z dobrodziejstwem inwentarza- czyli  z  ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe.

{ 19 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Krystyna Luty 20, 2014 o 12:24

Zmarł wujek (brat ojca) Rozwiedziony 40 lat temu Miał dwie córki Nie znamy ich Podobno ok 40 lat temu wyjechały do USA Jak zmarł wujek odnalazła nas policja i my zrobiliśmy pogrzeb Po wujku zostało mieszkanie Czy możemy starać się o spadek po wujku ??

Odpowiedz

Katarzyna Skowrońska Luty 20, 2014 o 14:54

Jeśli wujek nie zostawił testamentu, dziedziczenie nastąpi według reguł ustawowych.
Skoro w dacie śmierci nie był żonaty, dziedziczyć będą jego dzieci.

Odpowiedz

Krystyna Lipiec 12, 2014 o 11:06

Dziedziczą córki ale jak je znaleźć ?? Próbowalismy niestety sie nie udało Czy my możemy starać się o spadek jeżeli mimo upływu lat nie udało sie odnaleźć córek wujka????

Odpowiedz

Katarzyna Skowrońska Lipiec 14, 2014 o 19:34

Być może dobrym rozwiązaniem będzie ustanowienie kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu.
Trudno mi jednak doradzać w indywidualnych sprawach na łamach bloga. Doradzam konsultację z prawnikiem
w realu.

Odpowiedz

Basia Kwiecień 24, 2014 o 16:33

Witam! Zmarł mój wujek, był kawalerem i nie zdążył na nikogo zapisać mieszkania czyli dziedziczy to jego rodzeństwo. A co jeżeli ktoś będzie chciał tam mieszkać i nikt się nie zrzeknie tego mieszkania? Czy musi ich wtedy wszystkich spłacać? A jak nie dojdzie do porozumienia? Co zrobić?

Odpowiedz

Pawel Lipiec 11, 2014 o 18:19

Witam

Zyje w konkubiancie z dziewczyna, mamy dziecko. Kto dziedziczy na wypadek mojej smierci skoro mam jednego brata i jednego rodzica jesli nie sporzadze testamentu?

Domyslam sie, ze dziedziczy moje dziecko, nic nie dziedziczy moj partner, ale czy dziedziczy moj brat?

Dziekuje!

Odpowiedz

Magda Styczeń 17, 2015 o 20:48

Zdarzają się sytuacje, w których ustawowa kolejność dziedziczenia osób powołanych odzwierciedla prawdziwych więzi emocjonalnych spadkodawcy i krzywdzi tym samym osobę bądź osoby, z którymi spadkodawcę łączyły faktyczne więzi. Wtedy trzeba sporządzić testament. Bardzo ważny i często lekceważony temat. Po śmierci spadkodawcy jest już niestety za późno…

Odpowiedz

Anna Wrzesień 10, 2015 o 11:59

mam taką sytuację: Zmarł X, był kawalerem, nie miał dzieci, jego matka zmarła przed nim, był jedynakiem. Żyje jego ojciec. Jak w tej sytuacji przedstawia się dziedziczenie ustawowe? Czy jest jakieś orzeczenie, które to potwierdza?

Odpowiedz

Katarzyna Skowrońska Wrzesień 10, 2015 o 13:47

Jeśli spadkodawca nie zostawił testamentu następuje dziedziczenie ustawowe – na podstawie art. 931 i dalszych
kodeksu cywilnego. Pozostaje pytanie czy spadkodawca miał rodzeństwo?

Odpowiedz

Anna Wrzesień 14, 2015 o 14:11

Nie, nie miał rodzeństwa, był jedynakiem. Kodeks cywilny wprost tego nie reguluje…

Odpowiedz

Donata Lipiec 13, 2016 o 12:19

Mam pytanie: W styczniu tego roku zmarł mamy rodzony brat, był kawalerem i nie miał dzieci, nie pozostawił też testamentu, ale wiemy, że obciążony był sporymi długami. Chcemy odrzucić spadek w całości. Jak będzie wyglądało dziedziczenie tego spadku? Z jego rodziców żyje tylko mama, a jeśli chodzi o rodzeństwo jest tylko moja mama. Czy rodzeństwo jego mamy też wchodzi w krąg dziedziczących i też muszą zrzekać się spadku? Czy tylko babcia, moja mama i ja z bratem?

Odpowiedz

Patrycja Wrzesień 19, 2016 o 16:09

Moj brat zmarl 28.12.2014 r. Ja i moja mama odrzucilysmy spadek. Moj tata nie. Mam syna ktory urodzil sie 29.01.2015 r. Nie odrzucilm spadku za niego. Myslalam ze nie bedzie dziedziczyl. Dzis 19.09.16 otrzymalam wezwanie na rozprawe o nabycie spadku – wierzyciel chcxe sciagnac swoje pieniadze. Zostalam wezwana ja moi rodzice a takze ja w im mojego syna. Kto dziedziczy? Czy dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza bedzie tutaj mialo miejsce? Czy w sprawie beda obowiazywaly stare przepisy? Prosze o pomoc

Odpowiedz

Katarzyna Skowrońska Wrzesień 20, 2016 o 12:56

W 2014 r. obowiązywały jeszcze stare przepisy, jednak nawet wg starych przepisów dzieci dziedziczą z dobrodziejstwem
inwentarza. Z jakiego tytułu wynika to zadłużenie?

Odpowiedz

Patrycja Wrzesień 21, 2016 o 10:53

Bardzo dziekuje za odpowiedz. Byly to dwie umowy pozyczki od tej samej osoby na 9500zl kazda.

Odpowiedz

Agnieszka Październik 25, 2016 o 17:35

Witam,zmarła siostra cioteczna mojego taty (ich mamy były siostrami rodzonymi),była to osoba niezamęzna,bezdzietna.Sporządziła testament,w ktorym jako spadkobiorcę wskazała mnie,czyli córkę jej brata ciotecznego.Proszę mi powiedzieć,która to będzie grupa dziedziczenia

Odpowiedz

Wiktor Grudzień 23, 2016 o 09:31

Witam. Mam pytanie. Jestem w związku partnerskim od 11 lat i mamy dziecko 6 lat. Chciałem się zapytać czy po mojej śmierci jak testament nie został jeszcze ustalony kto dziedziczy mój majątek dziecko, matka czy partnerka?
Do czego zmierzam kontakty z moją mamą są bardzo negatywne i nie daj Bóg jak coś by się stało obawiam się że moja córka i partnerka będą miały ciężki orzech do zgryzienia ze względu na moją matkę. Chciałem moje Panie zabezpieczyć na tą ewentualność ponieważ w grę wchodzi spory majątek a jest to moja i mojej partnerki ciężka praca.
Ze względu na okoliczności niemal wszystko jest tylko na moje nazwisko tj. dom, firma, majątek ruchomy itd.
Proszę o radę.

Odpowiedz

Mała Styczeń 26, 2017 o 16:57

Witam.Moja babcia zmarła w marcu 2016 roku. Miała 2 dzieci córkę i syna, syn zmarł w 2012 roku pozostawił po sobie syna. Córka nadal żyje ma jedną córkę, mnie. Babcia miała rodzeństwo, jedna siostra nadal żyje. Kto dziedziczy w tej sytuacji?

Odpowiedz

Kasia Luty 1, 2018 o 09:12

Dzień dobry,

Wuj, bezdzietny kawaler pozostawił testament, w którym przepisał nieruchomosc na mnie, czyli siostrzenicę. Czy żyjące rodzeństwo musi być obecne podczas otwarcia testamentu oraz czy ma prawo do zachowku? Z góry dziękuję za odpowiedż

Odpowiedz

Beata Marzec 21, 2018 o 07:26

Witam. Mój mąż odrzucił spadek po swoim zmarłym ojcu. Mamy dwoje dorosłych dzieci, które nie wiedzą, że tak uczyniliśmy. Czy odziedziczą spadek po swoim dziadku wprost czy z dobrodziejstwem inwentarza?
Bardzo proszę o odpowiedź.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: