Katarzyna Skowrońska

adwokat

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga...
[Więcej >>>]

Konsultacje online +48 601 160 246

Miliardy czekają na spadkobierców…

Katarzyna Skowrońska09 grudnia 2013Komentarze (0)

Miliardy czekają na spadkobierców w bankach – na rachunkach bankowych, które należały do spadkodawców, a spadkobiercy nawet o tym nie wiedzą…

Wnosząc o stwierdzenie nabycia spadku nie podaje się przecież, co wchodziło w skład masy spadkowej, a jeśli dojdzie potem do sprawy o dział spadku w sądzie, często spadkobiercy o tych pieniądzach leżących w banku zapominają. (jeśli w ogóle wiedzieli, że ich zmarły krewny miał w bankach oszczędności)  No i te pieniądze w banku zostają. I czekają, aż spadkobiercy się tym zainteresują.

Ktoś spróbował podliczyć, ile tych pieniędzy może być. I wyszło, że nawet 5 miliardów złotych …

Tymczasem bank nie wie, że właściciel rachunku nie żyje.

A nawet, gdyby bank się dowiedział, że właściciel rachunku nie żyje: bank nie wie przecież, czy jego klient pozostawił testament, jeśli tak, to kogo w nim wskazał jako spadkobierców, bank nie wie też, czy odbyło się podstępowanie o stwierdzenie nabycia spadku i kto w takim postanowieniu wydanym przez sąd jest wskazany jako spadkobierca. Tym bardziej, iż przecież spadkobiercy mogli formalności spadkowych dopełnić w drodze notarialnej. Ponadto nie ma podstawy prawnej, aby bank, jak już się dowie o śmierci właściciela rachunku,  z własnej inicjatywy spadkobierców poszukiwał…

Podobno powstaje projekt ustawy mający zaradzić takim sytuacjom. Ustawa taka miałaby sprecyzować postępowanie banków w takich sytuacjach.  Na razie jednak to bardzo mgliście zarysowany projekt i nie wiadomo czy, a jeśli tak, to kiedy stanie się on obowiązującą ustawą.

Wnioski są więc takie:

Pieniądze także podlegają dziedziczeniu.

Jeśli jesteś spadkobiercą, zorientuj się (np. na podstawie pozostawionych dokumentów) czy zmarły krewny nie pozostawił pieniędzy na rachunkach bankowych.

I pamiętaj: bank nie ma nie tylko obowiązku, ale nawet podstawy prawnej, by tych spadkobierców szukać.

No i póki możesz, zadbaj, aby Twoi spadkobiercy wiedzieli, gdzie dokładnie masz zgromadzone oszczędności. Może im to kiedyś znacznie ułatwić całą sprawę.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: