Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Dziedziczenie w małżeństwach bezdzietnych

Pisałam już o tym, jaka jest kolejność dziedziczenia ustawowego zgodnie z przepisami prawa spadkowego. Jak pewnie pamiętasz, przede wszystkim z mocy ustawy dziedziczy małżonek i dzieci.

Nie wszyscy małżonkowie nie posiadający dzieci zdają sobie z tego sprawę, ale nie jest wcale tak, iż na mocy ustawy żona dziedziczy wszystko po mężu …

Oczywiście mąż zawsze może napisać testament i po prostu przeznaczyć żonie cały swój majątek. Jeśli jednak tego nie zrobi, to po jego śmierci nastąpi dziedziczenie ustawowe.

Nawet więc jeśli wspomniani bezdzietni małżonkowie wspólnie dorabiali się całego majątku „od zera” – zgodnie z ustawowymi zasadami dziedziczenia po śmierci jednego z nich (w sytuacji gdy nie mieli dzieci) drugi z małżonków będzie musiał „podzielić się” majątkiem pozostawionym przez zmarłego małżonka z jego rodziną. (i to nawet w sytuacji, gdy nie utrzymywał on z tą rodziną kontaktów…)

Sytuacja taka jest szczególnie skomplikowana, gdy w skład majątku małżonków wchodzi firma, którą małżonkowie razem przez wiele lat prowadzili. Konieczność dokonania podziału majątku stanowiącego spadek może doprowadzić nawet do zamknięcia firmy. Niestety w takich sytuacjach sprawy spadkowe mogą trwać nawet kilka lat. Sytuacji nie ułatwia fakt, iż często niezbędna jest opinia biegłych sądowych co do wartości firmy oraz nieruchomości wchodzących w skład spadku.

Powtórzmy więc to raz jeszcze: zgodnie z prawem spadkowym – w braku zstępnych spadkodawcy (tj. w szczególności dzieci)  powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice (w dalszej kolejności rodzeństwo)

Ponadto : udział spadkowy każdego z rodziców, które dziedziczy w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy, wynosi jedną czwartą całości spadku.

Nie jest więc wcale tak, iż udział w dziedziczeniu rodziców zmarłego małżonka jest tylko symboliczny…

A jeśli rodzice już nie żyją? Czy to rozwiązuje problem bezdzietnych małżonków? Otóż nie. W takiej sytuacji w grę wchodzi dziedziczenie przez rodzeństwo (ewentualnie dzieci zmarłego rodzeństwa) zmarłego małżonka. Przy czym okoliczność braku jakiegokolwiek kontaktu przez wiele lat nie ma tu specjalnego znaczenia…

W takiej sytuacji na pewno małżonkowie powinni rozważyć napisanie testamentów (uwaga: każdy z małżonków spisuje oddzielny testament).

Czy jednak pozostawienie ważnego testamentu zawsze i do końca  rozwiązuje sprawę?

Otóż odpowiedź na tak postawione pytanie brzmi: nie zawsze.

Ale o tym dlaczego nie opowiem Ci przy instytucji zachowku…

Ponadto ustalając krąg spadkobierców zawsze należy sprawdzić jaki stan prawny obowiązywał w dacie śmierci spadkodawcy.

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  43 komentarze

  1. Czy muszę sporządzić testament?
   23 lipca 2013 @ 15:55

   […] testamentu w sytuacji braku dzieci – wszakże, jak już pisałam nie jest tak, aby w sytuacji bezdzietnego małżeństwa drugi ze współmałżonków dziedziczył cały […]

   Reply

  2. Ewa
   25 września 2013 @ 13:34

   Witam,
   Mąż jest właścicielem mieszkania które nabył na drodze darowizny od swojej ciotki.
   Jesteśmy bezdzietnym małżeństwem.
   W jaki sposób mogę stać się współwłaścicielem mieszkania, żeby zarówno moja rodzina jaki i rodzina męża nie miała prawa do “spłaty” w przypadku śmierci mojej lub męża.
   Dziękuję

   Reply

   • Katarzyna Skowrońska
    25 września 2013 @ 16:26

    Rozumiem, że mąż nie ma dzieci także z innych związków?
    Na pewno należy w takiej sytuacji rozważyć sporządzenie testamentów.
    Czy rodzice męża żyją? Czy mąż ma rodzeństwo?
    Jeśli maż testamentu nie sporządzi, dziedziczenie odbędzie się zgodnie z zasadami kodeksowymi.
    Rodzeństwo i dzieci rodzeństwa nalezą do kręgu spadkobierców ustawowych, ale nie są
    uprawnieni do domagania się zachowku.

    Reply

  3. Ewa
   27 września 2013 @ 15:36

   Mąż nie ma dzieci z innych związków, żyje tylko matka, ma dwie zamężne i posiadające potomstwo siostry.
   Czy wystarczy testament, czy lepsza może będzie darowizna.

   Reply

  4. barbara
   4 maja 2014 @ 19:57

   mam pytanie mama wyszła za mąż za pana który by rozwodnikiem pan ten miał już mieszkanie dorobił się sam w zeszłym roku umarł ale przed śmiercią sporządził testament zapisując mamie wszystko , Mama kiedy poszłą do spółdzielni aby książeczki przepisać na nią okazało się że musi przeprowadzić sprawę spadkową no i tu się zaczynają schody szukają spadkobierców bo miał 4 siostry jest jedna tylko żyje i wzywane są również dzieci brata tego pana więc jaką moc w takim wypadku ma testament czy to tylko jest formalność że muszą być tamte osoby powiadomione bardzo proszę o odpowiedż.

   Reply

   • Katarzyna Skowrońska
    5 maja 2014 @ 12:26

    Gdyby nie było testamentu, dziedziczenie następowałby według zasad ustawowych.
    Spadkobiercy ustawowi muszą jednak zostać powiadomieni o sprawie o stwierdzenie nabycia spadku.
    Rodzeństwo, ani tym bardziej dzieci rodzeństwa nie są uprawnione do zachowku.

    Reply

  5. Aga
   14 lipca 2014 @ 16:24

   Witam, u nas zaistniała skomplikowana jak się okazuje sytuacja…
   Babcia miała kiedyś męża, który zmarł. Po paru latach wyszła za mąż drugi raz. Wykupili mieszkanie na własność. Po jakimś czasie zmarł drugi mąż.
   Z pierwszym mężem miała dwoje dzieci. Z drugim nie miała (lecz on miał z poprzedniego małżeństwa). Z czasem babcia spisała testament notarialnie a w nim zapisała mieszkanie wnukowi (z pierwszego małżeństwa). Była sprawa spadkowa w sądzie i sąd wydał dokument, że mieszkanie należy się wnukowi. Wnuk poszedł do Urzędu Skarbowego zgłosić i zaniósł zaświadczenie do spółdzielni mieszkaniowej aby dostać kolejne zaświadczenie, że jest właścicielem mieszkania. Tam pani ze spółdzielni zajrzała w dokumenty i zobaczyła, że babcia wykupiła mieszkanie z drugim małżonkiem i nie wydała zaświadczenia o własności aż do wyjaśnienia sprawy. Czy może być tak, że do tego mieszkania będą liczyć się również dzieci z poprzedniego małżeństwa drugiego męża babci? i trzeba będzie przeprowadzać kolejną sprawę ??? Czy panie w spółdzielni się zakręciły? Bardzo proszę o odpowiedź i dziękuję.

   Reply

  6. Anna
   16 lipca 2014 @ 13:05

   Pani Agnieszko wydaje mi się, że jeżeli sąd nie miał żadnych zastrzeżeń na sprawie to panie w spółdzielni tworzą niepotrzebnie problem. Pozdrawiam

   Reply

  7. Ewa
   3 września 2014 @ 12:35

   Witam, w 1995 r otrzymałam spadek po babci (nieruchomość) postanowieniem Sądu o nabyciu spadku.Wyszłam drugi raz za mąż,nie mamy z mężem wspólnych dzieci,ja mam syna z pierwszego małżeństwa,maż nie ma dzieci.Czy w przypadku mojej śmieci nieruchomość dziedziczy tylko syn,czy mąż także?Czy po śmierci męza nie będę musiała spłacać jego rodzeństwa z mojej nieruchomości?Jak zrobić testament ,aby syn dziedziczył majątek rodzinny.

   Reply

  8. Wiesław
   10 stycznia 2015 @ 19:30

   Witam.moi rodzice przekazali gospodarstwo wraz z domem mojemu bratu który nie był jeszcze żonaty. Rok po ślubie brat zginął w wypadku pozostawiając żonę i córeczkę.Cały majątek odziedziczyła żona i córka.Czy w tej sytuacji należy mi się od bratowej zachowek po śmierci rodziców.Dziękuję

   Reply

  9. Michał
   16 stycznia 2015 @ 09:31

   Witam
   Pani Katarzyno, proszę o pomoc, nigdzie nie mogę znaleźć takiej sytuacji:
   Zmarły miał żonę (A) i trójkę dzieci (B,C,D), każde z inną kobietą, dwoje z dzieci (C i D) złożyło oświadczenia o odrzuceniu spadku, z czego jedno ma 4 letnią córkę E(wnuczkę zmarłego). Zostało więc jedno dziecko z aktualnego małżeństwa i żona (A i B).
   Za wnuczkę o odrzuceniu spadku ma zadecydować sąd (został złożony wniosek).
   Kto w takim przypadku dziedziczy po zmarłym i należy się cokolwiek rodzicom zmarłego, jeśli oboje jeszcze żyją ?
   Bardzo dziękuję za odpowiedź.

   Reply

  10. Joanna
   13 lutego 2015 @ 16:05

   Witam
   W lipcu 2014 r.zmarła moja ciocia.
   W akcie notarialnym ustanowiła mnie spadkobiercą.
   Nie zaliczam się do spadkobierców ustawowym.
   Nie pozostawiła po sobie męża,rodziców , dzieci,rodzeństwa ani dziadków.
   Chcę się dowiedzieć czy pasierb mojej ciotki ma jakieś prawa do spadku?
   Nadmienię,że jej małżeństwo trwało 25 dni.
   Z góry dziękuję za pomoc

   Reply

  11. aga
   24 października 2015 @ 21:13

   Witam mam pytanie , zmarła moja ciocia ktora nie miała dzieci , mąż i rodzice nie żyją , żyje jedynie siostra i dzieci jej zmarłego brata oraz brat męża. Moje pytanie to to czy brat zmarłego męża jest liczony do spatku?

   Reply

  12. Anna
   16 listopada 2015 @ 20:45

   Witam
   Wyszłam drugi raz za mąż za rozwodnika. Z pierwszego małżeństwa mam córkę. Mąż ze swojego pierwszego małżeństwa ma dwoje dziecj i chce ustanowić rozdzielność majątkową ( spłacić mój wkład w budowę domu a firmę i dom przepisać na siebie).
   Co moja córka oddziedziczy w przypadkach:
   1. gdy umrę przed mężem?
   2. gdy umrę po mężu?
   Jakie wybór intercyzy Pani zdaniem byłby dla mnie najlepszy?
   Dziękuję za poradę.
   Anna Hoffman

   Reply

  13. Teresa
   31 marca 2016 @ 13:49

   Czy mogę dziedziczyć o bratowej,brat i rodzice nie żyją,byli bezdzietni.

   Reply

  14. ryszard fikus
   9 października 2016 @ 11:27

   Spadek po żonie zmarłej-odrzucenie spadku

   1.Mąż żyje i nie maja własnych dzieci i mąż nie ma dzieci innych
   2. Matka zmarłej żony żyje. Ojciec nie żyje
   3. zmarła żona ma rodzeństwo które ma dzieci
   4 Mąż zmarłej nie ma dzieci ale ma swoje rodzeństwo brata i siostrę i jeszcze żyjących rodziców.
   5. Brat i siostra męża maja dzieci .
   6. Zmarła żona nie miała swoich dzieci
   NA FORUM JEST NAPISANE
   Jeżeli spadkodawca:
   nie ma: dzieci,
   ma: małżonka,
   to dziedziczy:
   – 1/2 małżonek spadkodawcy,
   – 1/4 matka spadkodawcy,
   – 1/4 ojciec spadkodawcy.-nie żyje
   Myślałem że najpierw dzidziczy tylko mąż????????
   TERAZ JAK SPADEK ODRZUCI MĄŻ I MATKA ZMARŁEJ ŻONY TO DZIEDZICZY CAŁA LINIA RODZICÓW MĘZA I CAŁA LINIA RODZICÓW ŻONY?
   CZY WSZYSCY AŻ DO WNUKÓW nawet prawnuków MUSZĄ ODRZUCIĆ SPADEK.?

   Reply

  15. Irena Polowczyk
   6 grudnia 2016 @ 16:44

   Powiem , krótko. Przeprowadzenie postępowania spadkowego to jest jak /kiepski horror/. Wydaje nam się , że wszystko /dopieliśmy na ostatni guzik/. Dopiero na sprawie spadkowej , dowiadujemy się jak bardzo jesteśmy w błedzie, Ponieważ nie umiemy odpowiedzieć na pytanie przewodniczącego , kto był przy spadkodawcy w chwili jego śmierci.

   Irena

   Reply

  16. Adam
   13 marca 2017 @ 18:27

   Dzień dobry!
   Czy siostra nieżyjącej żony zmarłego wspólnika spółki z o o dziedziczy udziały?
   Wspólnik i jego żona nie posiadali dzieci. Rodzice żony i męża nie żyją. Wspólnik nie posiadał rodzeństwa.
   Adam

   Reply

  17. Daniel
   3 kwietnia 2017 @ 19:10

   moja mama otrzymała pieniądze z autostrady za ziemię , którą wzięło państwo , natomiast miała napisane że ziemia należy się jej i dopisała brata , ale brat zmarł a teraz jego żona domaga się pieniędzy od niej za to że jej się należy ta część pieniędzy która jest ujęta dla niego .. czy te pieniądze się jej należą ? bo powiedziała że inaczej idzie z tym do adwokata i założy sąd

   Reply

  18. Anna
   1 czerwca 2017 @ 18:30

   Dzień dobry,
   Moje pytanie dotyczy dziedziczenia po bracie matki.Moja mama nie żyje, chcemy wraz z bratem odrzucić po niej spadek ( była znacznie zadłużona). Jeden z jej braci jest bezdzietny a drugi ma syna. Nie mamy więcej żadnych członków rodziny (dziadkowie nie żyją, wujkowie są po rozwodach, nasza mama była wdową ) Pytanie moje brzmi czy po śmierci bezdzietnego wujka będziemy mieli prawo do spadku jeśli odrzucimy spadek po jego siostrze czyli naszej matce. Z góry dziękuję za odpowiedź. Ania

   Reply

  19. katarzyna
   15 sierpnia 2017 @ 13:43

   Witam bardzo serdecznie ..mam pytanie ponieważ brat z zona dostał darowiznę od ojca ale w trakcie trwała sprawa o podział majątku z mama czy darowizna notarialna jest nieważna bo ojciec sam przekazał ta darowiznę .brat się targnol na życie a działka została dla byłej bratowej ja chce przyjąć spadek po bracie co mogę zrobić żeby ta działkę odzyskać ją albo mama bo działka wchodziła w skład majątku wspólnego rodziców ..

   Reply

  20. Marcin
   27 sierpnia 2017 @ 18:59

   Witam

   Mam pytanie dajmy na to jest małżeństwo Adam i Ewa , którzy nie mają dzieci , jedyną bliską rodziną, która żyję jest bratanek czyli syn brata Adama i siostra Ewy (siostra Ewy nie ma dzieci), umiera Adam i nie ma żadnego testamentu. Kto dziedziczy majątek typu mieszkanie wykupione przez Adama , działkę i pieniądze z konta bankowego Adama i w jakich częściach…?

   czy całość bierze żona Ewa czy też należy się coś siostrze Ewy i bratankowi Adama czyli synowi brata Adama?

   prosił bym o jakaś konkretną odpowiedz osób które się znają

   z góry dzięki za odpowiedz

   pozdrawia

   Reply

  21. Natalia
   5 stycznia 2018 @ 17:11

   Witam,
   chcemy z mężem kupić działkę rolną od wujka, który jest bratem mojego teścia. W księdze wieczystej jest informacja , że właścicielem działki jest wujek + jego zmarła żona. Wujek z ciocia mieli wspólnotę majątkową, byli małżeństwem bezdzietnym. Ciocia zmarła kilkanaście lat temu , nie zostawiła testamentu, nie zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe. Jak wygląda sytuacja z dziedziczeniem części działki po cioci? Czy połowę działki przechodzi na jej męża ? Czy do spadku są uprawnieni inni spadkobiercy? Rodzice cioci nie żyją, ciocia miała czworo rodzeństwa z czego trójka z nich zmarła po cioci. Z rodzeństwa został jedynie brat cioci.

   Reply

  22. Agnieszka
   31 stycznia 2018 @ 17:00

   Witam.
   Wujkowi zmarla zona. Przed smiercia oboje spisali testament w ktorym zapisali wszystko swojemu wspolmalzonkowi. Nie mieli Oni dzieci,rodzice juz nie zyja. Ciocia ma rodzenstwo. Czy to rodzenstwo ma prawo do zachowku?Czy testament jest gwarancja tego ze wujek dziedziczy caly ich majatek?Dziekuje za odpowiedz.

   Reply

  23. Jadwiga Dziwisz Vel Tarnowska
   5 kwietnia 2018 @ 06:41

   W roku 2015 zmarł mąż mojej siostry- nagle.w roku 2013 siostra dostała udaru z całkowitą afazją,byłam Jej opiekunem prawnym.
   W roku 2014 wziął kredyty bez wiedzy Siostry,kredyty były ubezpieczone.
   W roku 2017 umiera siostra , czy Ona odpowiada za długi.

   Reply

  24. Kulok Iwona.
   8 czerwca 2018 @ 12:44

   Mój ojciec dziedziczy część po bracie obaj nie zna czy należy mi się jakiś spadek brat ojca nie miał dzieci .Prawnik powiedział że mogę się ubiegać ale to może trwać latami .Dlaczego?

   Reply

  25. Maja
   8 października 2018 @ 11:14

   Jesteśmy bezdzietnym małżeństwem. Planuję napisać testament. Wiem, że matka objęta jest dziedziczeniem. Czy jeśli mój ojciec nie żyje, również rodzeństwo ma prawo do majątku?

   Reply

  26. Anna
   26 października 2018 @ 09:38

   Witam serdecznie,
   Czy w przypadku śmierci męża (nie mamy dzieci) dziedziczy też jego rodzina, jeżeli podpisał w 2016roku zrzeczenie się dziedziczenia za życia z matką? Akt był u notariusza.

   Reply

  27. Dominika
   1 listopada 2018 @ 09:29

   Dzień dobry,
   Mam pytanie odnośnie dziedziczenia działki. Mąż nie żyje. Małżeństwo bezdzietne. Rodzice męża nie żyją. Jedyną siostrą też nie żyje, również nie miała dzieci. Czy w tym przypadku żona dziedziczy całość majątku? Dziekuje za odpowiedź i pozdrawiam.

   Reply

  28. Sophie
   28 listopada 2018 @ 15:05

   Witam serdecznie!!! Mojego zmarłego ojca siostra nie miała dzieci i zmarła. Było ich w domu 10 rodzeństwa w tym tylko 3 żyje. Jaki udział się należy dzieciom zmarłego rodzeństwa ?????

   Reply

  29. Edward
   3 stycznia 2020 @ 14:47

   Dzień Dobry Pani Mecenas,

   Zastawnawia mnie czy posiada Pani wiedzę jak wyglądało dziedziczenie w takiej sytuacji w okresię międzywojennym? Chodzi mi o obszary Galicji, a więc znajduje to (jak domniemuję) austriacki kodeks cywilny z 1811 roku? Czy spadkobiercami jest w takim kontekście jedynie żyjący mąż (i jego ewentualnie późniejsi zstępni) czy również rodzina bezdzietnej żony.

   Reply

  30. Teresa Wrona
   23 lutego 2020 @ 12:06

   Mężowi należy się spadek po zmarłym bezdzietnym bracie / rodzice i teściowie brata też już nie żyją/ Czy bratowa musi udostępnić konta i lokaty chociaż były na jej nazwisko ? Zaznaczam , że brat nie miał konta , a emerytura jego wpływała na konto jego żony . Zmarł bez testamentu i nie mieli spisanej intercyzy.

   Reply

  31. Teresa Wrona
   23 lutego 2020 @ 12:31

   Dziedziczę po zmarłym , bezdzietnym bracie 1/4 część . Rodzice i jego teściowie już nie żyją. Czy jego żona musi udostępnić konta i lokaty , które są na nią ?Zaznaczam , że nie mieli rozdzielności majątkowej , a emerytura brata wpływała na jej konto.Nie było też żadnego testamentu.

   Reply

  32. ewa
   27 czerwca 2020 @ 22:41

   Jestem matką zmarłego syna,mój syn zmarł od alkocholu co doprowadziła jego żona syn się rozpił bo dzwonjł do niej męższczyzna z którym wcześniej chodziła żona jego naciągała na kredyty w bankach i brali kredyty na alkochol zgłoszałam do problemów alkocholwych do urzedu i do mops i nic nie dało ,syn był coraz słabszy a ja nic nie mogłam zrobić gdy już umierał wezwałam policje bo jego żona nie chciała karetki do mojego syna po śmierci syna wyciągneła resztę z karty kredyt w banku powiedzieli mi że ją do kredytu nie będe pociągana bo jest żona całą śmierć syna musiałam ja samo go chować

   Reply

  33. Oliwia36
   16 września 2020 @ 11:00

   Witam
   Mam mieszkanie kupione przed ślubem na kredyt, dodatkowo działkę z domkiem. Wyszłam ponownie za mąż. Co mogę lub możemy zrobić, by dziecko męża z poprzedniego związku nie dziedziczylo po mnie? Mam dwoje swoich jeszcze niepełnoletnich dzieci z poprzedniego związku i chcę by w przypadku mojej śmierci tylko i wyłącznie one dziedziczyły. Dodam, że niedługo dostanę w spadku dom po rodzicach i również chciałabym, by dziedziczyły tylko one. Czy obecny mąż może podpisać jakikolwiek papier, że na wypadek mojej śmierci nie będzie rozscil praw do moich nieruchomości i zostają one dla moich dzieci? Pozdrawiam

   Reply

   • Katarzyna Skowrońska
    5 października 2020 @ 14:29

    W takich sytuacjach dobrze jest napisać przemyślany testament. Do rozważenia pozostaje także umowa o zrzeczenie się
    dziedziczenia. taka umowa wymaga jednak formy notarialnej.

    Reply

  34. Anna
   22 listopada 2020 @ 19:38

   Witam . Chciała bym zapytać o taka sprawę . Mieszkanie po zmarłej cioci która zostawiła testament i w nim zapisała wszystko na mnie ale niestety nie ma testamentu ze strony męża który tez zmarł . Maluzenstwo było bezdzietne . Nie znam rodziny od strony wuja wiem jedynie ze rodzice nie żyją . Co mam robić w związku z tym ?

   Reply

   • Katarzyna Skowrońska
    2 grudnia 2020 @ 19:16

    Czy ciocia była jedyną właścicielką mieszkania, czy też był to majątek wspólny cioci i wujka?
    Co wynika z treści księgi wieczystej?
    Jeśli wujek nie napisał testamentu, ma miejsce dziedziczenie ustawowe. Kto zmarł wcześniej? Jeśli rodzice
    zmarli wcześniej, spadkobiercami może być np. rodzeństwo – to wymagałoby ustalenia.

    Reply

  35. Edyta
   10 kwietnia 2021 @ 14:27

   Witam , mam pytanie odnośnie dziedziczenia: przypuszcza że jeszcze parę lat pożyję i zastanawiam się kto będzie po mnie dziedziczył jeśli: mój mąż nie będzie już żyć, moi rodzice również, a nie mam rodzeństwa ; kto w takiej sytuacji będzie po mnie dziedziczył ?

   Reply

   • Katarzyna Skowrońska
    13 kwietnia 2021 @ 10:18

    Może w takiej sytuacji warto świadomie podjąć decyzję, kto miałby dziedziczyć i napisać testament?
    Testament można w razie potrzeby zmienić lub odwołać.

    Reply

  36. Joanna
   13 maja 2021 @ 08:08

   Dzień dobry,
   Pytanie w imieniu mojego taty.
   Zmarł brat taty,bratowa przejęła cały majątek po bracie taty twierdząc,że była wspolność majątkowa i
   wszystko co miał, zostawił żonie ,testamentu nie bylo.
   Czy wspolność majątkowa wyklucza dziedziczenie brata?
   Księga wieczysta zapisana byla tylko na brata.Teraz widnieje bratowa. Bardzo proszę o wyjasnienie.
   Pozdrawiam.

   Reply

  37. Edyta
   12 lipca 2021 @ 10:52

   Dzień dobry!
   Mój mąż był wcześniej żonaty z inną żoną, ale ona zmarła i nie mieli dzieci, a jej rodzice przepisali w akcie notarialnym dom na niego,a mieszka w nim jeszcze brat tamtej żony i jest napisane że ma w nim mieszkać dożywotnio, a ta żona ma jeszcze inne rodzeństwo. Mój mąż mieszka teraz ze mną a płaci podatki i wcześniej jeszcze jak żył z tamtą żoną to robił dużo remontu w tym domu i kupował od ciotek tamtej żony za własne pieniądze dużo działek i przeprowadzał bardzo dużo remontu. A jest teraz kupiec na te działki i dom nawet z lokatorem to jak ma to podzielić, a kupiec chce żeby mąż zniżał cenę wartości za to wszystko bo jest dużo drzew do wycięcia i żeby to on poniżał cenę jak oni by wycinali drzewa na tych działkach, czy można tak. Mąż nie ma zrobionej jeszcze rozdzielczości majątkowej na dokumencie.

   Reply

  38. Natalia
   7 maja 2022 @ 16:16

   Witam. Rozwodzę się i mam dwójkę dzieci. Partner z którym zaczynam nowe życie, ma córkę i też aktualnie się rozwodzi. Planujemy w tym roku kupić dużą działkę i postawić tam dom po około roku. Partner ma już rozdzielność majątkową z byłą partnerką, ja niedługo. Jego była to osoba która wydrze każdą złotówkę jaka można zdobyć. Córka jest jej kopią, będzie równie wysterowana by wziąć wszystko po tacie pomimo majątku po matce. Jak mogę się zabezpieczyć by w razie śmierci partnera, w nowym gnieździe które się tworzy nie pojawiła się nagle córka i trzeba będzie to dzielić. Jak zabezpieczyć nieruchomość którą stworzymy do całkowitego dziedziczenia by nie doszło do podziału. Czy to tylko wchodzi w grę testament? Planujemy po rozwodach wziąć ślub. Proszę o odpowiedz.

   Reply

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *