Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Czy muszę sporządzić testament?

Last Will and Testament PapersPo raz kolejny spotkałam się z takim pytaniem, więc postanowiłam o tym napisać.

Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi:

Nie. Obowiązek taki nie wynika z żadnego przepisu. Jak nie zostawisz ważnego testamentu, nastąpi dziedziczenie na podstawie ustawy.

Czyli w pierwszej kolejności dziedziczyć będą małżonek i dzieci. A w dalszej kolejności rodzice i rodzeństwo.

Tu jednak pojawia się pytanie:

Czy jednak warto sporządzić testament?

A na to pytanie odpowiedź brzmi już:

Tak.

Choćby dlatego, iż obecnie obowiązujące przepisy dają możliwość przeznaczenia konkretnych rzeczy dla konkretnych osób (jest to możliwe dzięki instytucji tzw. zapisu windykacyjnego). Ma to spore znaczenie zwłaszcza jeśli chodzi o dziedziczenie nieruchomości. Ale nie tylko. Jest to także bardzo istotne, w przypadku, gdy w skład spadku wchodzić będzie przedsiębiorstwo. 

Warto sporządzić testament także dlatego, iż w wielu sytuacjach pozwoli to uniknąć nieporozumień czy wręcz konfliktów po śmierci spadkodawcy.

Pozostawienie ważnego testamentu nabiera szczególnego znaczenia gdy spadkodawca miał np. kilkoro dzieci z różnych związków. Pisałam już, iż dzieci dziedziczą, niezależnie od tego czy pochodzą z małżeństwa czy też z konkubinatu.

W takiej sytuacji – gdy spadkodawca pozostawił tylko dzieci z różnych małżeństw (związków) dziedziczyć będą one z mocy ustawy.

Jednak – jak pokazuje doświadczenie życiowe – w takiej sytuacji dział spadku rzadko przebiega bezkonfliktowo. Tak samo istotne (o ile nie bardziej) jest sporządzenie ważnego testamentu w sytuacji braku dzieci – wszakże, jak już pisałam nie jest tak, aby w sytuacji bezdzietnego małżeństwa drugi ze współmałżonków dziedziczył cały spadek.

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *