Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Dziedziczenie a faktyczna separacja

Małżonek dziedziczy (co do zasady) z mocy ustawy.

A małżonkiem się jest do czasu, aż będzie prawomocne orzeczenie sądu w sprawie rozwodowej.

Jeszcze separacja daje podobny skutek co rozwód jeśli chodzi o dziedziczenie.

ale:

tylko separacja orzeczona przez sąd powoduje, iż małżonek nie dziedziczy z mocy ustawy.

Często zdarza się, iż małżonkowie żyją w tzw. separacji faktycznej. Czyli po prostu prowadzą osobne gospodarstwa domowe. Często nawet ich wzajemny kontakt jest mocno ograniczony.

Albo i nawet w ogóle nie mają orientacji w swoich sprawach.

Zdarza się co więcej, iż jeden z małżonków, albo nawet oboje układają sobie życie na nowo, pomimo braku rozwodu czy orzeczonej separacji.

Ale w świetle prawa spadkowego nie ma znaczenia, iż małżonkowie żyją osobno. Skoro nie było rozwodu, to są małżeństwem. A więc dziedziczą po sobie z mocy ustawy.

Bywa czasem (wcale nie tak rzadko) iż sprawa o rozwód trwa długo, albo nawet żadnej sprawy o rozwód nie ma i nigdy nie było, bo żyjącym osobno małżonkom nie było to potrzebne. I tak każde z nich żyje sobie miło i spokojnie z innym partnerem, kupuje z nim dom, prowadzi firmę, zostawiając formalności związane z rozwodem na tzw. potem.

I co się „potem” okazuje?

Np. żona, z którą taki małżonek nie utrzymywał wcale kontaktów, ale też i nie znalazł czasu aby się formalnie rozwieść, rości sobie jakieś pretensje do majątku, którego przecież nie tworzyła…

Mało kto chciałby się znaleźć w takiej sytuacji.

A może firma przynosiła straty? I prowadzący ją małżonek zmuszony był do brania kredytów i pożyczek.

I tu jeszcze jedno, o czym już mówiłam, ale teraz przypomnę: dziedziczy się nie tylko majątek, ale także długi…

 

 

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *