Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Czy testament musi zawierać w treści słowo „testament”?

Pytanie zawarte w tytule może wydać się nieco dziwne na pierwszy rzut oka…

Ma ono jednak swoje uzasadnienie.

W sprawie o stwierdzenie nabycia spadku skłóceni spadkobiercy chwytają się nieraz różnych pomysłów, aby tylko dowieść nieważności testamentu. W pismach wnoszonych przez uczestników takich postępowań spotkałam się już z różnymi pomysłami.

Czasem nawet tacy niezadowoleni z treści testamentu spadkobiercy próbują dowodzić, iż testament jest nieważny, gdyż nie zawiera w treści słowa „testament” właśnie.

Działanie takie będzie jednak  raczej skazane na niepowodzenie.

Nie ma przepisu, który uzależniałby ważność testamentu od użycia w jego treści słowa „testament”.

W kwestii tej wypowiedział się Sąd Najwyższy. Zapoznaj się więc z jego stanowiskiem.

1. Testament własnoręczny (holograficzny), aby zachował swoją ważność, nie musi być nazwany w swej treści przez spadkodawcę testamentem, jeżeli jego forma odpowiada wymaganiom art. 949 § 1 k.c.

2. Okoliczność, że testament jest jednostronną czynnością prawną na wypadek śmierci nie musi wprost wynikać z zawartego w testamencie stwierdzenia, że zostaje on sporządzony na wypadek śmierci (mortis causa.). Decydują o tym motywy, wola i świadomość, którymi kieruje się spadkodawca dokonując rozrządzeń swoim majątkiem.

(postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 28.09.1989r., sygn. akt III CRN 292/89)

To już wszystko jasne.

Aby jednak nie pozostawić żadnych wątpliwości i nie dać nikomu pola do popisu jeśli chodzi o podważanie testamentu, skonsultuj się z prawnikiem, albo, aby mieć „zupełną pewność”, że testament spełnia wszystkie wymogi, rozważ testament notarialny.

 

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  2 komentarze

  1. Przemysław Dziubak
   24 października 2014 @ 10:45

   A wydawać się mogło, że nie jest to istotne.
   Cenna, a przede wszystkim ciekawa porada.

   Reply

  2. Krzysztof
   12 marca 2015 @ 10:51

   Jeśli posiadam testament w formie aktu notarialnego ,wątpliwości chyba już żadnych nie będzie, ani pokus do jego anulowania ?

   Reply

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *