Slider

Odrzucenie spadku

Spadek można nie tylko przyjąć. Spadek można także odrzucić.

Takie rozwiązanie ma sens, jeśli spadkodawca pozostawił przede wszystkim długi.

Ponieważ, jak już o tym pisałam tu, spadek to nie tylko aktywa, na spadkobierców przechodzą także co do zasady długi, a więc  np. kredyty czy pożyczki zaciągnięte przez spadkodawcę.

Odrzucenie spadku może więc być rozwiązaniem bardzo korzystnym dla spadkobierców.

Jest tak w sytuacji, gdy spadkodawca nie miał wcale majątku, ale za to pozostawił same długi.

Jeśli spadkobiercy nie zrobiliby nic w ciągu sześciu miesięcy od kiedy dowiedzieli się o swoim powołaniu do spadku, oznaczałoby to dla nich konieczność pospłacania tych długów, nawet kosztem własnego majątku.

Spadkobierca, który spadek odrzucił, zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku.

Ale jeśli Ty sam spadek odrzucisz nie zawsze oznaczać to jeszcze będzie koniec problemów i formalności.

Jeśli masz sam swoje dzieci, to one niejako wstępują na Twoje miejsce.

Jeśli są pełnoletnie, a we właściwym czasie nie podejmą żadnych kroków, oznaczać to będzie dla nich konieczność spłaty tych długów, nawet jeśli o nich nie wiedzieli…

A jeśli dziecko jest jeszcze małoletnie?

Nie może samo pójść do notariusza czy tym bardziej we własnym imieniu  skierować pisma do sądu. W takiej sytuacji – Ty jako rodzic – a więc przedstawiciel ustawowy małoletniego musisz wystąpić do sądu i poprosić ten sąd o to, aby wyraził formalną zgodę na odrzucenie tego spadku przez dziecko.

Jeśli zaś Ty sam odrzucisz spadek, a dzieci (wnuków) nie masz, powstanie problem szukania dalszych spadkobierców ustawowych. Wtedy oni będą musieli dopełnić formalności, aby nie stanąć w obliczu konieczności spłaty długów po dalszym krewnym.

{ 12 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

grzesiek Lipiec 30, 2014 o 00:54

Czy sąd może odrzucić oświadczenie o odrzuceniu spadku przez członków najbliżej rodzinny z uwagi na długi po zmarłej

Odpowiedz

Katarzyna Skowrońska Lipiec 30, 2014 o 10:06

To spadkobiercy – w ustawowym terminie – podejmują decyzję w kwestii odrzucenia spadku.
Brak złożenia oświadczenia w terminie co do zasady równoznaczny jest z przyjęciem spadku wprost.

Odpowiedz

Ania Lipiec 30, 2014 o 18:22

Dzień dobry,

ja jednak mam wątpliwości, czy wystarczy jedynie odrzucić spadek i w ten sposób uniknąć konieczności spłat długów zmarłego. Wyczytałam bowiem, że wierzyciele (np. banki) mogą wystąpić do sądu o odrzucenie takiego wniosku spadkobiercy. Czy to prawda?

Odpowiedz

jadwiga Marzec 7, 2015 o 19:07

nie wiem co zrobić ,nie wiem czy tata miał dlugi nie wiem czy mi się jako corce należy zachowek bo mieszkanie jest przepisane na wnuka -czy lepiej zrzec się wszystkiego proszę o pomoc

Odpowiedz

Katarzyna Skowrońska Marzec 9, 2015 o 10:34

Jeśli spadkodawca pozostawił długi, należy rozważyć odrzucenie spadku, ewentualnie przyjęcie z dobrodziejstwem
inwentarza. Można to zrobić także u notariusza, jednak tylko w określonym ustawą terminie.

Odpowiedz

grazyna Maj 12, 2015 o 18:29

Witam chcialam sie dowiedziec czy po śmierci moge sprawy odrzucenia spadku załatwic u notariusza ,i w jakiej lini moga dziedziczyć spadek (długi)po zmarłym

Odpowiedz

Urszula Sierpień 17, 2015 o 12:47

Szanowna Pani,

znalazłam się w takiej sytuacji. Zmarł mój ojciec, z którym nie miałam kontaktu przez 25 lat (o śmierci powiadomiła moją mamę daleka ciotka). Obawiam się, że ojciec miał same długi, dlatego chciałabym odrzucić spadek. Na jakiej podstawie mogę to zrobić? Czy muszę jakoś udowodnić prawo do spadku, czy mogę to zrobić „na zapas” np. na podstawie samego aktu zgonu? Czy mam o tym powiadomić swoje i przyrodnie rodzeństwo?
I jeszcze jedno pytanie, jestem w szóstym miesiącu ciąży (ojciec zmarł jakieś dwa tygodnie temu), czy będę musiała również odrzucić spadek za dziecko, gdy się urodzi, czy nie muszę, skoro go jeszcze nie ma na świecie? Chciałabym to załatwić jak najszybciej, bo okres 6 miesięcy od śmierci będzie mijał, gdy już będę z noworodkiem na ręku i wolałabym nie musieć np. w 9 miesiącu ciąży lub z maluszkiem podróżować na drugi koniec Polski po akt zgonu albo biegać po sądach…
Dodam jeszcze, że ojciec był pozbawiony praw rodzicielskich, ale jak wyczytałam na Pani blogu, to chyba nie ma znaczenia.
Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

Odpowiedz

Maciej Sierpień 19, 2016 o 11:12

Dzień dobry,

Termin na odrzucenie spadku – 6 m-cy, od czasu kiedy dowiedziałem się o tytule do dziedziczenia. Sytuacja wygląda tak: Jestem w kręgu spadkobierców ustawowych po dalekim krewnym. Prawomocnym postanowieniem spadek został przekazany gminie (pozostali uprawnieni odrzucili spadek, zeznali że nie ma innych spadkobierców, spadek trafił do gminy). Wierzyciel spadkodawcy próbuje odzyskać swoje pieniądze. Istnieje ryzyko wznowienia postępowania.

PYTANIE: Czy termin na odrzucenie spadku zacznie biec dopiero od prawomocnego podważenia orzeczenia stwierdzającego nabycie spadku przez gminę? Czy biegnie już teraz? Teoretycznie dowiedziałem się, że jestem spadkobiercą ustawowym, z drugiej strony jest w obrocie prawnym prawomocne orzeczenie, które wskazuje innego spadkobiercę – gminę.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Malgorzata Październik 20, 2016 o 16:34

Witam. Prosze mi wyjasnic na czym polega odrzucenie spadku i kiedy trzeba to zrobic? Dowiedzialam sie o smierci cioci. Jej dzieci i ich dzieci odrzucily spadek gdyz ciocia miala dlugi. Niestety nie wiadomo ile tych dlugow jest dlatego rodzina szaleje. Moje pytanie: czy ja musze sie zrzec w ciagu 6 miesiecy od smierci cioci? Czy mam czekac na jakies pismo z sadu i dopiero wtedy moge odrzucic ten spadek w ciagu 6 miesiecy? nie do konca rozumiem, a strasza mnie,ze mam to zrobic w ciagu 6 miesiecy od smierci ciotki. Bardzo prosze o pomoc. Dziekuje. Malgorzata

Odpowiedz

iza Listopad 24, 2016 o 15:29

(Nie)typowa sprawa.
Czy była żona po rozwodzie może uzyskać informację z Sądu (wykazać interes prawny) o aktualnym spadkobiercy udziału w nieruchomości wspólnej nabytej wraz mężem przed jego śmiercią, jeśli jej dzieci odrzuciły spadek po ich ojcu (zmarłym mężu), tym samym nie będąc już w kręgu spadkobierców?
Czy była żona może wykazać taki interes prawny, że ma prawo wiedzieć o nowym spadkobiercy udziału w nieruchomości po jej byłym mężu, gdyż chciałaby ten udział przypadający nowemu spadkobiercy odkupić, tym samym stając się jedynym właścicielem nieruchomości. Czy wskazanie takiego interesu prawnego sąd uzna za wystarczający?

Odpowiedz

katarzyna Styczeń 2, 2017 o 16:47

WITAM JA Z TAKIM ZAPYTANIEM BO NIEWIEM JAK TO ZROBIĆ ZMARLI RODZICE OJCA MOJEGO DZIECKA ON ODRZUCIŁ SPADEK WIĘC TERAZ KOLEJ MOJEGO DZIECKA (JEST MAŁOLETNIA)Z TEGO CO WIEM MIELI DUŻO DŁUGÓW A NAJGORSZE ŻE NIE MAM AKTÓW ZGONU CZY URZĄD MI WYDA NA PODSTAWIE AKTU URODZENIA DZIECKA CZY MUSZĘ SĄDOWNIE (Z OJCEM DZIECKA NIE MA SZANS SIĘ POROZUMIEĆ ROBI NAM NA ZŁOŚĆ)Z GÓRY DZIĘKUJĘ

Odpowiedz

Joana Sierpień 16, 2017 o 14:42

Czy zmieniły się przepisy w sprawie małoletniości dzieci?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: