Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Odrzucenie spadku

Spadek można nie tylko przyjąć. Spadek można także odrzucić.

Takie rozwiązanie ma sens, jeśli spadkodawca pozostawił przede wszystkim długi.

Ponieważ, jak już o tym pisałam tu, spadek to nie tylko aktywa, na spadkobierców przechodzą także co do zasady długi, a więc  np. kredyty czy pożyczki zaciągnięte przez spadkodawcę.

Odrzucenie spadku może więc być rozwiązaniem bardzo korzystnym dla spadkobierców.

Jest tak w sytuacji, gdy spadkodawca nie miał wcale majątku, ale za to pozostawił same długi.

Jeśli spadkobiercy nie zrobiliby nic w ciągu sześciu miesięcy od kiedy dowiedzieli się o swoim powołaniu do spadku, oznaczałoby to dla nich konieczność pospłacania tych długów, nawet kosztem własnego majątku.

Spadkobierca, który spadek odrzucił, zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku.

Ale jeśli Ty sam spadek odrzucisz nie zawsze oznaczać to jeszcze będzie koniec problemów i formalności.

Jeśli masz sam swoje dzieci, to one niejako wstępują na Twoje miejsce.

Jeśli są pełnoletnie, a we właściwym czasie nie podejmą żadnych kroków, oznaczać to będzie dla nich konieczność spłaty tych długów, nawet jeśli o nich nie wiedzieli…

A jeśli dziecko jest jeszcze małoletnie?

Nie może samo pójść do notariusza czy tym bardziej we własnym imieniu  skierować pisma do sądu. W takiej sytuacji – Ty jako rodzic – a więc przedstawiciel ustawowy małoletniego musisz wystąpić do sądu i poprosić ten sąd o to, aby wyraził formalną zgodę na odrzucenie tego spadku przez dziecko.

Jeśli zaś Ty sam odrzucisz spadek, a dzieci (wnuków) nie masz, powstanie problem szukania dalszych spadkobierców ustawowych. Wtedy oni będą musieli dopełnić formalności, aby nie stanąć w obliczu konieczności spłaty długów po dalszym krewnym.

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  12 komentarzy

  1. grzesiek
   30 lipca 2014 @ 00:54

   Czy sąd może odrzucić oświadczenie o odrzuceniu spadku przez członków najbliżej rodzinny z uwagi na długi po zmarłej

   Reply

   • Katarzyna Skowrońska
    30 lipca 2014 @ 10:06

    To spadkobiercy – w ustawowym terminie – podejmują decyzję w kwestii odrzucenia spadku.
    Brak złożenia oświadczenia w terminie co do zasady równoznaczny jest z przyjęciem spadku wprost.

    Reply

  2. Ania
   30 lipca 2014 @ 18:22

   Dzień dobry,

   ja jednak mam wątpliwości, czy wystarczy jedynie odrzucić spadek i w ten sposób uniknąć konieczności spłat długów zmarłego. Wyczytałam bowiem, że wierzyciele (np. banki) mogą wystąpić do sądu o odrzucenie takiego wniosku spadkobiercy. Czy to prawda?

   Reply

  3. jadwiga
   7 marca 2015 @ 19:07

   nie wiem co zrobić ,nie wiem czy tata miał dlugi nie wiem czy mi się jako corce należy zachowek bo mieszkanie jest przepisane na wnuka -czy lepiej zrzec się wszystkiego proszę o pomoc

   Reply

   • Katarzyna Skowrońska
    9 marca 2015 @ 10:34

    Jeśli spadkodawca pozostawił długi, należy rozważyć odrzucenie spadku, ewentualnie przyjęcie z dobrodziejstwem
    inwentarza. Można to zrobić także u notariusza, jednak tylko w określonym ustawą terminie.

    Reply

  4. grazyna
   12 maja 2015 @ 18:29

   Witam chcialam sie dowiedziec czy po śmierci moge sprawy odrzucenia spadku załatwic u notariusza ,i w jakiej lini moga dziedziczyć spadek (długi)po zmarłym

   Reply

  5. Urszula
   17 sierpnia 2015 @ 12:47

   Szanowna Pani,

   znalazłam się w takiej sytuacji. Zmarł mój ojciec, z którym nie miałam kontaktu przez 25 lat (o śmierci powiadomiła moją mamę daleka ciotka). Obawiam się, że ojciec miał same długi, dlatego chciałabym odrzucić spadek. Na jakiej podstawie mogę to zrobić? Czy muszę jakoś udowodnić prawo do spadku, czy mogę to zrobić “na zapas” np. na podstawie samego aktu zgonu? Czy mam o tym powiadomić swoje i przyrodnie rodzeństwo?
   I jeszcze jedno pytanie, jestem w szóstym miesiącu ciąży (ojciec zmarł jakieś dwa tygodnie temu), czy będę musiała również odrzucić spadek za dziecko, gdy się urodzi, czy nie muszę, skoro go jeszcze nie ma na świecie? Chciałabym to załatwić jak najszybciej, bo okres 6 miesięcy od śmierci będzie mijał, gdy już będę z noworodkiem na ręku i wolałabym nie musieć np. w 9 miesiącu ciąży lub z maluszkiem podróżować na drugi koniec Polski po akt zgonu albo biegać po sądach…
   Dodam jeszcze, że ojciec był pozbawiony praw rodzicielskich, ale jak wyczytałam na Pani blogu, to chyba nie ma znaczenia.
   Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

   Reply

  6. Maciej
   19 sierpnia 2016 @ 11:12

   Dzień dobry,

   Termin na odrzucenie spadku – 6 m-cy, od czasu kiedy dowiedziałem się o tytule do dziedziczenia. Sytuacja wygląda tak: Jestem w kręgu spadkobierców ustawowych po dalekim krewnym. Prawomocnym postanowieniem spadek został przekazany gminie (pozostali uprawnieni odrzucili spadek, zeznali że nie ma innych spadkobierców, spadek trafił do gminy). Wierzyciel spadkodawcy próbuje odzyskać swoje pieniądze. Istnieje ryzyko wznowienia postępowania.

   PYTANIE: Czy termin na odrzucenie spadku zacznie biec dopiero od prawomocnego podważenia orzeczenia stwierdzającego nabycie spadku przez gminę? Czy biegnie już teraz? Teoretycznie dowiedziałem się, że jestem spadkobiercą ustawowym, z drugiej strony jest w obrocie prawnym prawomocne orzeczenie, które wskazuje innego spadkobiercę – gminę.

   Pozdrawiam

   Reply

  7. Malgorzata
   20 października 2016 @ 16:34

   Witam. Prosze mi wyjasnic na czym polega odrzucenie spadku i kiedy trzeba to zrobic? Dowiedzialam sie o smierci cioci. Jej dzieci i ich dzieci odrzucily spadek gdyz ciocia miala dlugi. Niestety nie wiadomo ile tych dlugow jest dlatego rodzina szaleje. Moje pytanie: czy ja musze sie zrzec w ciagu 6 miesiecy od smierci cioci? Czy mam czekac na jakies pismo z sadu i dopiero wtedy moge odrzucic ten spadek w ciagu 6 miesiecy? nie do konca rozumiem, a strasza mnie,ze mam to zrobic w ciagu 6 miesiecy od smierci ciotki. Bardzo prosze o pomoc. Dziekuje. Malgorzata

   Reply

  8. iza
   24 listopada 2016 @ 15:29

   (Nie)typowa sprawa.
   Czy była żona po rozwodzie może uzyskać informację z Sądu (wykazać interes prawny) o aktualnym spadkobiercy udziału w nieruchomości wspólnej nabytej wraz mężem przed jego śmiercią, jeśli jej dzieci odrzuciły spadek po ich ojcu (zmarłym mężu), tym samym nie będąc już w kręgu spadkobierców?
   Czy była żona może wykazać taki interes prawny, że ma prawo wiedzieć o nowym spadkobiercy udziału w nieruchomości po jej byłym mężu, gdyż chciałaby ten udział przypadający nowemu spadkobiercy odkupić, tym samym stając się jedynym właścicielem nieruchomości. Czy wskazanie takiego interesu prawnego sąd uzna za wystarczający?

   Reply

  9. katarzyna
   2 stycznia 2017 @ 16:47

   WITAM JA Z TAKIM ZAPYTANIEM BO NIEWIEM JAK TO ZROBIĆ ZMARLI RODZICE OJCA MOJEGO DZIECKA ON ODRZUCIŁ SPADEK WIĘC TERAZ KOLEJ MOJEGO DZIECKA (JEST MAŁOLETNIA)Z TEGO CO WIEM MIELI DUŻO DŁUGÓW A NAJGORSZE ŻE NIE MAM AKTÓW ZGONU CZY URZĄD MI WYDA NA PODSTAWIE AKTU URODZENIA DZIECKA CZY MUSZĘ SĄDOWNIE (Z OJCEM DZIECKA NIE MA SZANS SIĘ POROZUMIEĆ ROBI NAM NA ZŁOŚĆ)Z GÓRY DZIĘKUJĘ

   Reply

  10. Joana
   16 sierpnia 2017 @ 14:42

   Czy zmieniły się przepisy w sprawie małoletniości dzieci?

   Reply

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *