Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Odrzucenie spadku przez małoletniego

Początek czerwca. Jedno z pierwszych skojarzeń to zapewne dzień dziecka.

Więc z tej okazji będzie kilka wpisów dotyczących dziedziczenia przez dzieci.

Dzieci czyli małoletnich. Małoletnich, a więc tych którzy nie ukończyli jeszcze 18 lat i tym samym nie mają pełnej zdolności do czynności prawnych.

Prawo spadkowe przewiduje sporo odrębności w przypadku, gdy osobą dziedziczącą jest dziecko. Wiesz już pewnie, iż „dziecko” nie może samo sporządzić ważnego testamentu.

Ale to nie wszystko.

Pisałam już o odrzuceniu spadku. Jeśli w spadku przeważają długi, bądź jeśli spadkodawca oprócz długów nic nie pozostawił – należy rozważyć odrzucenie spadku. (w wątpliwej sytuacji alternatywą jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety)

Musisz jednak pamiętać, iż w sytuacji gdy masz dzieci (zwłaszcza małoletnie)  odrzucenie spadku nie rozwiązuje jeszcze definitywnie sprawy.

Jeśli Ty skutecznie spadek z długami odrzucisz, na Twoje miejsce „wchodzą” Twoje dzieci.

One też muszą spadek ten odrzucić, aby uniknąć komplikacji związanych z zadłużonym spadkiem.

Sytuacja nieco się komplikuje, gdy dziecko jest małoletnie. Małoletnie dziecko (a więc nawet piętnastolatek) nie może działać przed sądem czy nawet notariuszem w swoim imieniu.

Z tego względu, gdy Ty sam jako spadkobierca podejmiesz decyzję o odrzuceniu spadku, i spadek ten odrzucisz w swoim imieniu, musisz szybko wystąpić do sądu, aby sąd wydał zgodę na odrzucenie spadku przez małoletnie dziecko.

Jeśli faktycznie w skład spadku wchodziły tylko długi, albo znacząco przeważały one nad pozostawionym przez spadkodawcę majątkiem, sąd raczej zezwoli na to, abyś w imieniu dziecka spadek ten odrzucił.

Tylko pamiętaj: sama zgoda sądu na odrzucenie spadku jeszcze nie jest równoznaczna z jego odrzuceniem!

 Ustawodawca chroni jednak interes małoletnich.

Jeśli nie dojdzie do odrzucenia spadku w imieniu małoletniego, małoletni z mocy ustawy przyjmuje spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  3 komentarze

  1. monika
   21 kwietnia 2015 @ 16:35

   Witam. prawie 3 lata temu zmarł mój teść. Pozostawił po sobie długi, dlatego mój mąż odrzucił spadek. Ponieważ mamy 3,5 letnia córkę, w jej imieniu również odrzucilismy spadek (było postanowienie sądu i notariusz). W styczniu br. Urodziłam synka i w związku z tym mam pytanie, czy w jego imieniu również musimy odrzucać spadek?czy jego to nie dotyczy, ponieważ nie było go jeszcze na świecie, gdy teść umarł.

   Reply

  2. Agnieszka
   31 sierpnia 2015 @ 15:48

   Witam,
   W dniu 22 stycznia 2015 r. odrzuciłam spadek w swoim imieniu. Sprawę w sądzie w imieniu moich małoletnich dzieci miałam 27 maja 2015 r. Wyrok prawomocny otrzymałam listem poleconym 14 /15 lipca, a u notariusz odrzuciłam spadek w imieniu dzieci w dniu 28 lipca. Czy zachowałam 6 miesieczny termin na odrzucenie spadku w imieniu dzieci?

   Reply

  3. Agnieszka
   5 września 2015 @ 11:04

   Witam,
   W dniu 22 stycznia 2015 r. odrzuciłam spadek w swoim imieniu. Sprawę w sądzie w imieniu moich małoletnich dzieci miałam 27 maja 2015 r. Wyrok prawomocny otrzymałam listem poleconym 14 /15 lipca, a u notariusz odrzuciłam spadek w imieniu dzieci w dniu 28 lipca. Czy zachowałam 6 miesieczny termin na odrzucenie spadku w imieniu dzieci?

   Reply

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *