Katarzyna Skowrońska

adwokat

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga...
[Więcej >>>]

Konsultacje online +48 601 160 246

Ważny wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Katarzyna Skowrońska10 czerwca 20134 komentarze

Miało być jeszcze o dziedziczeniu przez małoletnich… I o tym jeszcze będzie wkrótce.

Ale Trybunał Konstytucyjny wydał  parę dni temu bardzo ważny wyrok. Więc musiałam o tym napisać.

Od razu. Na gorąco – jak to w czerwcu. Bo wyrok jest naprawdę istotny. Sam się zresztą przekonasz.

Rzecz dotyczy podatków. Konkretniej aspektów podatkowych prawa spadkowego.

Bo niestety także nabycie spadku wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku. Chyba że dziedziczy się po najbliższych krewnych – np. po babci czy rodzicach. Wtedy generalnie spadkobiercy przysługuje zwolnienie. Ale trzeba w określonym ustawą terminie dopełnić formalności w Urzędzie Skarbowym – w związku z nabyciem spadku. I tego terminu, który spadkobierca miał na zgłoszenie w Urzędzie Skarbowym właśnie rzecz dotyczy. „Terminu, który spadkobierca miał”, ponieważ przepisy ustawy były wiele razy zmieniane i obecnie termin ten jest inny (dłuższy) niż był np. w roku 2007.

Sprawa, w której orzekał Trybunał dotyczyła zgodności z konstytucją (czyli ustawą zasadniczą) przepisu ustawy o podatku od spadków i darowizn (w takim brzmieniu, w jakim obowiązywała od 1.01.2007r do 31.12.2008r.) w zakresie, w jakim przewidywała miesięczny termin złożenia zgłoszenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego nabycia w drodze dziedziczenia własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę.

A oto co stwierdził Trybunał:

Art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r., w zakresie, w jakim przewiduje miesięczny termin złożenia zgłoszenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego nabycia w drodze dziedziczenia własności rzeczy lub praw majątkowych przez m.in. małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba czy rodzeństwo jest niezgodny z wywiedzioną z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej zasadą zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa.

czyli w jednym podsumowując :

Miesięczny termin, od którego zależało nabycie prawa do ulgi w podatku od spadków, naruszał konstytucję.

Taki wyrok Trybunału to dobra wiadomość dla wielu spadkobierców, którzy musieli zapłacić podatek od spadku z tego powodu, iż  nie zdążyli złożyć zawiadomienia o jego nabyciu.

(Na marginesie : zgodnie z ustawą w obecnym brzmieniu termin ten jest znacząco dłuższy i wynosi 6 miesięcy; o kwestiach podatkowych w kontekście dziedziczenia napiszę jeszcze wkrótce)

A sprawa nie była wcale oczywista. Trybunał orzekał w składzie pięcioosobowym. Jednak dwóch sędziów z orzekającego składu miało inny pogląd i z tego względu sędziowie ci złożyli zdanie odrębne.

Miesięczny termin do dopełnienia formalności był krótki. W efekcie zdarzało się, że postanowienie sądu cywilnego (w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku) docierało do spadkobierców po upływie tego terminu. Dlatego Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie zadał Trybunałowi Konstytucyjnemu  pytanie o  zgodność z konstytucją wspomnianego już w tym wpisie art. 4a ustawy.

W ocenie Trybunału przepis ten naruszał zasadę zaufania obywateli do państwa, ponieważ miesięczny termin na zgłoszenie spadku w urzędzie skarbowym był terminem zbyt krótkim, żeby umożliwić obywatelom pełne prawo do skorzystania ze zwolnienia podatkowego.

(Wyrok TK  z dnia 4.06.2013r, sygn. P 43/11)

O orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego przeczytasz tu: http://www.trybunal.gov.pl/index2.htm

Jak już wspomniałam : kwestie dotyczące opodatkowania spadków i darowizn są na tyle istotne, iż jeszcze nie raz przeczytasz o nich na blogu.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Tomasz 19 czerwca, 2013 o 17:01

  A co w przypadku, kiedy jeszcze podatku nie zapłacono, urząd skarbowy prowadzi obecnie postępowanie i domaga się przedstawienia zgłoszenia nabycia (1 miesięcznego)?

  Odpowiedz

  Katarzyna Skowrońska 25 czerwca, 2013 o 13:42

  Witam na moim blogu,
  wyrok Trybunału dotyczy stanu prawnego, jaki obowiązywał w latach 2007-2008;
  jakie postępowanie jest obecnie prowadzone i jakiego dokładnie dokumentu domaga się urząd skarbowy?

  Odpowiedz

  Krzysztof 19 sierpnia, 2013 o 19:22

  dlaczego ten wyrok dotyczy tylko jeżeli śmierć spadkodawcy nastąpiła od 01.01.2007? Mój dziadek zmarł w 1999 a babcia w 2007, testament otworzyłem w 2007, zapłaciłem podatek, a zwrot dostanę tylko za babcię.

  Odpowiedz

  Izabela 20 lipca, 2017 o 01:08

  jak można naliczyć podatek od zera skoro spadkobiercy są zwolnieni ? To po pierwsze a po drugie, jak świstek papieru może mieć wartość kilkudziesięciu tysięcy złotych? Skoro zgłosiłam nabycie praw spadkowych do US, a nikt mi nie powiedział , nawet w US że mam jeszcze złozyć PIT Dz…. moim zdaniem jest to szopka. Nie zrobiłam tego umyślnie, , nie wiedziałam o tym, a traktuje się mnie jak bandytę. czy to jest normalne? Urzędy Skarbowe specjalnie nie informują podatników , Decyzja nigdy nie widziałam, uprawomocniła się na poczcie , to jakiś cyrk! to się nadaje do CBA!

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: