Slider

Zarządzanie spadkiem w imieniu małoletniego

I znów będzie coś o dziecku… czyli o małoletnim. 

Jak już pisałam małoletni może dziedziczyć – zarówno na podstawie ustawy, jak i testamentu.Dopóki jednak pozostaje małoletni (tzn. nie ukończy lat osiemnastu) nie może samodzielnie odziedziczonym majątkiem rozporządzać – np. nie może samodzielnie sprzedać odziedziczonego mieszkania.

Takie działania zazwyczaj podejmują jego rodzice (oczywiście w większości przypadków niezbędna będzie zgoda sądu opiekuńczego).

Jednak nie zawsze zarządzać odziedziczonym majątkiem w imieniu małoletniego muszą jego przedstawiciele ustawowi – czyli właśnie rodzice.

Zdarza się jednak, iż rodzice mają całkowicie odmienne zapatrywania odnośnie kwestii związanych z małoletnim. Zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie majątkowe dotyczące małoletniego. Bywa też, iż rodzice owego małoletniego właśnie się rozwodzą i nie jest wcale jasne, komu będzie przyznana władza rodzicielska… A np. babcia dziecka chciałaby mieć pewność, iż ze spadku faktycznie skorzysta dziecko, a sposób zarządzania majątkiem nie spowoduje dalszych konfliktów w rodzinie.

Niewiele osób o tym pamięta, choć pamiętać warto:

Zgodnie z art. 102 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego  w umowie darowizny albo w testamencie można zastrzec, że przedmioty przypadające dziecku z tytułu darowizny lub testamentu nie będą objęte zarządem sprawowanym przez rodziców. W wypadku takim, gdy darczyńca lub spadkodawca nie wyznaczył zarządcy, sprawuje zarząd kurator ustanowiony przez sąd opiekuńczy.

Zastrzec to można – jak wskazuje przepis – w testamencie. Czyli nie wystarczy poprosić kuzynkę o sprawowanie zarządu majątkiem wnuka, albo też powiedzieć o tym wszystkim sąsiadkom.

To kolejny argument przemawiający za sporządzeniem testamentu. Nie tylko możesz w nim wskazać kto będzie dziedziczył, ale także – gdy spadkobiercą jest małoletni – możesz wskazać, kto będzie miał pieczę nad tym majątkiem do czasu gdy małoletni dorośnie. Oczywiście taki zarządca nie może dowolnie dysponować majątkiem dziecka, który otrzyma ono w spadku.

Jako spadkodawca możesz więc w oparciu o ten przepis wyznaczyć jako zarządcę majątkiem, który odziedziczy małoletni, dowolną osobę, bliskiego krewnego albo  nawet  kogoś zupełnie niespokrewnionego.  

{ 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Beata Marzec 28, 2014 o 00:21

Witam,
Zastanawiam się, czy w sytuacji, gdy w testamencie uwzględnione jest małoletnie dziecko, notariusz (lub sąd) powiadamia oboje rodziców, czy może wezwać tylko jednego? Oboje mają pełnię władzy rodzicielskiej. A jeśli wystarczył jeden rodzic to czy drugi ma prawo wglądu w akta sprawy w sądzie lub akt poświadczenia dziedziczenia u notariusza?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam,
B

Odpowiedz

Zygmunt Listopad 24, 2014 o 13:09

a czy zarządcą małoletniego może być osoba, która również jest wymieniona w tym samym testamencie (ma zapis windykacyjny)?
pozdrawiam,

Odpowiedz

Mirosław Sierpień 26, 2015 o 12:45

Czy jako członek Zarządu majątku Dziecka (ojciec) mam wpływ na sprawy meldunkowe, remonty w mieszkaniu?

Odpowiedz

Alicja Lipiec 3, 2016 o 14:10

Czy siostra zmarłego ojca dziecka może mieć wgląd w roczne sprawozdania z zarządu spadkiem składane przez matkę?

Odpowiedz

Agnieszka Sierpień 25, 2016 o 14:00

Witam
mam pytanie w testamencie mój konkubent przepisał wszystko na naszego syna w sądzie pani sedzia nie wpisała tego w wyroku. Co mam zrobic pisać wniosek do sadu o zarzadzanie majatkiem małoletniego czy jak bo nie wiem co tu jest grane..

Odpowiedz

Agnieszka Sierpień 25, 2016 o 14:01

Dodam ze było tam napisane ze do pełnoletności ja mam sprawować nad tym majatkiem opieke

Odpowiedz

Ania Styczeń 31, 2017 o 11:08

Dzień dobry pani Mecenas,
Jestem spadkobiercą ustawowym wraz z małoletnim (16 lat synem). Mąż zmarł na początku stycznia (nie pozostawił testamentu). W skład spadku wejdzie 1/2 mieszkania,które obecnie zajmuję z synem (byliśmy z mężem współwłaścicielami tego mieszkania – od 2015 r. mieliśmy rozdzielność majątkową), ziemia rolna i gospodarstwo, które mąż nabył w spadku po swoim ojcu, pieniądze z jego rachunku bankowego. Mąż miał problem hazardowy (stąd rozdzielność), mógł mieć jakieś długi, 0 których nie wiem dlatego chcielibyśmy przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Wiem, że w X 2015 r. zmieniły się przepisy i teraz jeśli po upływie 6 miesięcy nie złożymy żadnego oświadczenia to zarówno ja i syn przyjmiemy spadek z dobrodziejstwem inwentarza, jednak chcielibyśmy to załatwić już teraz, tj. przed upływem 6 miesięcy od śmierci męża (z uwagi na chęć sprzedaży mieszkania). Czy jeśli złożę np. w marcu (czyli przed upływem 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy) wniosek o przyjęcie spadku przeze mnie i syna z dobrodziejstwem inwentarza to muszę wystąpić także do sądu o wyrażenie zgody na dokonanie tej czynności w imieniu syna tj.o zgodę na dokonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd? Czy we wniosku o stwierdzenia nabycia spadku wskazuję nas oboje jako wnioskodawców czy ja jestem wnioskodawcą a syn uczestnikiem reprezentowanym przeze mnie? Będę wdzięczna za pomoc.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: