Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Rozdzielność majątkowa: małżonek i tak będzie dziedziczył, chyba że…

Rozdzielność majątkowa to umowa zawierana przez małżonków w formie aktu notarialnego.Chyba kiedyś już o tym wspominałam, ale… wciąż ta kwestia budzi wiele wątpliwości. Rozdzielność to rozdzielność, a dziedziczenie to dziedziczenie najkrócej rzecz ujmując 🙂

Co oznacza, mówiąc jeszcze bardziej wprost. Niezależnie od  tego, czy masz w swoim małżeństwie wspólność majątkową czy też zdecydowałeś się na rozdzielność: w przyszłości małżonek będzie spadkobiercą ustawowym.

Rozdzielność majątkowa a dziedziczenie

Czyli ustrój majątkowy w twoim małżeństwie to jedno. Dziedziczenie ustawowe to drugie.

Rozdzielność ma swoje uzasadnienie w pewnych przypadkach (może się sprawdzić np. w sytuacji gdy mąż lub żona prowadzi działalność gospodarczą).

Nie zmienia ustawowego porządku dziedziczenia.

Oczywiście – nie jest przecież też tak, iż nie masz na nic wpływu.

Przeciwnie – możesz decydować o tym, kto będzie w przyszłości po Tobie dziedziczył.

W takim właśnie celu sporządza się testamenty.

(obecnie możesz nawet – korzystając z zapisu windykacyjnego – przekazać konkretne rzeczy określonym osobom, co wcale nie jest takie oczywiste, ale to tak na marginesie)

W takim jednak celu (tzn. aby w przyszłości dziedziczyły te osoby, którym chcesz przekazać swój majątek, nie zaś spadkobiercy ustawowi według zasad, które określa kodeks cywilny) warto rozważyć napisanie przemyślanego (podkreślam: przemyślanego) testamentu.

Niestety jest też tak, iż testament nieprzemyślany  może spowodować całkiem sporo komplikacji (tak, mam tu na myśli np. roszczenie o zachowek)

Wiele razy doradzałam osobom, które były w kolejnych małżeństwach, miały ustrój rozdzielności majątkowej i …myślały, ze to wystarczy. A często intencją tych osób było to, aby dziedziczyły po nich tylko ich dzieci. Chodzi tu w szczególności o osoby, które zawierały związki małżeńskie w późniejszym wieku i miały dzieci z poprzednich związków.  Niestety, zdarzały się też sytuacje, kiedy na napisanie testamentu było już za późno i zostawała tylko sprawa o dział spadku

Powtarzam: NIE jest tak, że jak masz rozdzielność majątkowa, to małżonek nie będzie dziedziczył.

Dlatego, jeśli tylko masz wątpliwości, to najlepiej skonsultuj się z …

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *