Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Prawo spadkowe – pytania i odpowiedzi (część 3)

Poprzednio zamieszczone wpisy oparte na pytaniach (i odpowiedziach) cieszą się sporą popularnością. Dlatego postanowiłam, że takich wpisów będzie więcej. Dziś kolejny z nich. Muszę przyznać, iż zadawane pytania są coraz ciekawsze (i coraz bardziej zaskakujące)

1.jak długo może trwać sprawa spadkowa w sądzie?

Na to pytanie niestety jednej odpowiedzi nie ma. Jeśli chodzi np. o sprawę o stwierdzenie nabycia spadku na podstawie ustawy (albo nawet na podstawie testamentu w sytuacji gdy nikt go nie podważa)sprawa może skończyć się już po jednej rozprawie. Więc dość szybko – na pierwszą rozprawę czeka się najczęściej ok. 2-3 miesięcy (choć zależy to od konkretnego sądu, a nawet danego wydziału w sądzie). To najkrócej. A jeśli spadkobierców jest kilku i ktoś testament podważa? I wnosi np. o dopuszczenie dowodu z opinii biegłych? Albo jest kilka testamentów? (ewentualnie kilka testamentów i wielu spadkobierców? Cóż. Wtedy tak łatwo już nie będzie. Nie będzie łatwo także w sprawie o dział spadku – jeśli współspadkobiercy są skonfliktowani i mają różne koncepcje jeśli chodzi o podział majątku. Wtedy sprawa spadkowa może potrwać nawet kilka lat (nie wspominając oczywiście o postępowaniu apelacyjnym)

2.jak wygląda podział spadku mieszkanie kupione przed ślubem?

Mieszkanie kupione przed ślubem stanowi majątek osobisty każdego z małżonków. Ale po śmierci jednego z nich to już nie ma znaczenia.  Majątek osobisty także podlega dziedziczeniu.

3.czy zapis windykacyjny tylko w testamencie?

Zapis windykacyjny można zamieścić tylko w testamencie. I co więcej: nie w każdym testamencie. Aby taki zapis był skuteczny musi być zamieszczony w testamencie notarialnym.

4.czy notariusz może stwierdzić nabycie i podział spadku jeżeli spadkodawca zmarł w marcu 1984 r

Nie może. Co innego gdyby chodziło o spadkodawcę zmarłego np. w październiku 1984. Możliwość sporządzenia przez notariusza uzależniona jest od spełnienia jeszcze kilku innych przesłanek.

5.po co przeprowadza się dział spadku?

Najkrócej mówiąc po to, aby spadkobiercy, którzy spadek odziedziczyli nie byli już dłużej współwłaścicielami np. nieruchomości. Bo bycie współwłaścicielem oprócz zalet ma też wiele wad.

A teraz oprócz pytań konkretnych i prawniczych także pytanie prawno-filozoficzne:

6.czy sędzia sprawiedliwie dzieli spadek?

Trudno odpowiedzieć jednym słowem, ale raczej chyba tak… Zależy oczywiście, co kto rozumie pod pojęciem „sprawiedliwe”. No i jeszcze coś ważnego: sędziowie zazwyczaj wydają orzeczenia po przeprowadzeniu postępowania dowodowego. A więc jak nie zgłaszasz żadnych wniosków podczas postępowania, to nie narzekaj, że wyrok/postanowienie jest niesprawiedliwe…

7.czy dziedziczy dziecko po matce pozbawionej praw rodzicielskich?

Tak, pozbawienie władzy rodzicielskiej nie oznacza „wyłączenia od dziedziczenia”.

8.kto dziedziczy po śmierci męża bezdzietnego?

To zależy, czy ów mąż zostawił testament. Zakładając jednak, że nie – a więc ma miejsce dziedziczenie na podstawie ustawy: dziedziczy żona – choć oczywiście nie tylko ona. Dziedziczy także rodzina owego męża – czyli w pierwszej kolejności rodzice (jeśli już nie żyją to rodzeństwo owego męża) I nie ma wcale przy tym znaczenia, czy mąż ten ze swoją rodziną utrzymywał jakikolwiek kontakt. 

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *