Sprawy o dział spadku są zazwyczaj skomplikowane.
Między innymi jest tak dlatego, iż często już samo ustalenie, co wchodziło w skład spadku nie jest proste.
Zwłaszcza jak spadkodawca pozostawał w związku małżeńskim i nie miał rozdzielności majątkowej.
Zwłaszcza jak po żadnym z kolejno zmarłych małżonków nie było przeprowadzane żadne postępowanie spadkowe.
Zwłaszcza jak każdy ze współmałżonków miał dzieci z różnych związków.
Zwłaszcza jak spadkobiercy nie mogą dojść do porozumienia.
Zwłaszcza jak …
Bo przecież sąd w takiej sprawie musi ustalić, co wchodziło w skład masy spadkowej.
Takie sytuacje zdarzają się dość często – na tyle często, iż Sąd Najwyższy zajął się nimi wydając uchwałę już w 1972 roku…
Uchwała Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 2 marca 1972 r., sygn. akt III CZP 100/71
W wypadku gdy w skład spadku wchodzi udział spadkodawcy w majątku objętym małżeńską wspólnością ustawową, do dokonania działu spadku niezbędne jest uprzednie albo jednoczesne z działem spadku, połączone w tym samym postępowaniu, przeprowadzenie podziału majątku wspólnego, chyba że zapadł już prawomocny wyrok rozstrzygający o żądaniu ustalenia nierównych udziałów małżonków w majątku wspólnym oraz o żądaniach zwrotu wydatków, nakładów i innych świadczeń z majątku wspólnego na majątek odrębny lub odwrotnie, albo że częściowy dział spadku nie dotyczy udziału spadkodawcy w majątku wspólnym.
A jaki z tego wniosek?
generalnie taki, iż podział majątku wspólnego po rozwodzie najlepiej przeprowadzić od razu po rozwodzie, a nie czekać latami. Bo gdy przyjdzie do rozpoznawania spraw o podział majątku wspólnego i dział spadku łącznie sprawa może się naprawdę bardzo skomplikować.
{ 13 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Bardzo ciekawie opisane tematy.
Pozdrawiam
Witam,
mam pytanie dot. działu spadku. Chcemy podzielić majątek po zmarłym ojcu. Jest nas czwórka rodzeństwa i matka. Nie zależy nam na czasie więc możemy to zrobić przez sąd (wydaje mi się, że będzie taniej). Czy możemy wyznaczyć pełnomocnika żeby za nas złożył wszystkie oświadczenia ? Bo drugi nasz problem to fakt, że część z nas często przebywa za granicą. Jesteśmy zgodni co do podziału, chcemy żeby wszystko bez obowiązku uiszczania zapłaty dostała mama.
Ale jakie dokładnie oświadczenia ma Pan na myśli? czy sprawa o stwierdzenie nabycia spadku została
już przeprowadzona?
Witam,
tak, mamy postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. Teraz chcemy dokonać działu spadku. Dział ma wyglądać w ten sposób, że wszystko przekażemy matce. Nie chcemy żeby nam za coś płaciła.
Witam mam pytanie jezeli ojciec zmarł a pole jest na matke i ojca.Teraz gmina chce zabrac pole . Czy nam dzieciom cos sie nalezy . Czy wszystkie pienadze otrzyma matka jest nas 3 dzieci.
Pani Mecenas, a ile wynosi wynosi opłata od wniosku o dział spadku i podział majątku? Czy mogę zostać zwolniona od tej opłaty?
Zmarł mi tata i zostawił testament powołując mnie do całości spadku,właśnie odbyła sie sprawa w sądzie i cały spadek mi przyznano. Moja mama próbowała podważyć testament ale jej nie wyszlo. Co teraz musze zrobić? Czy muszę założyć kolejna sprawe o podział majątku?
Skoro jest Pani jedyną spadkobierczynią, to raczej nie, trzeba jednak liczyć się w tej sytuacji z ewentualnością
wystąpienia uprawnionych osób o zachowek. (inną kwestią jest to, co dokładnie Pani odziedziczyła- bo może
np. ten “cały spadek” to udział w nieruchomości?)
odziedziczyłam mieszkanie i garaż. czekam na postanowienie sadu. Ile czasu ma moja mama na wystapienie o zachowek?
Kwestia przedawnienia wygląda troszkę inaczej przy dziedziczeniu ustawowym i przy testamentowym.
art. 1007 kodeksu cywilnego
Witam jestem pół roku po rozwodzie,chce wnieść o podział majątku,co w przypadku gdy w czasie małżeństwa,mąż zrobił spadek po zmarłym ojcu na troje rodzeństwa,i mąż rodzeństwo splacil by ci zrzekli się domu naniego,moje pytanie brzmi,czy przy podziale majątku mogę o coś wnosić ? Co z domem czy mam szansę ,gdy ten dom nie był przepisany na męża tylko w czasie małżeństwa splacilismy to rodzeństwo męża ?czy z góry nie mam szans na podzial
witam co mi się należy po śmierci taty
Ojciec mój zmarł nie zostawiając testamentu.W chwili zgonu był żonaty.Prawdopodobnie macocha nie dokonała podziału majątku wspólnego.Mam już dwa lata prawomocne orzeczenie sądu o prawie do dziedziczenia po nim.Czy sąd przy sprawie z mojego wniosku o dział spadku nie może jednocześnie przeprowadzić sprawy podziału majątku wspólnego czy potrzebna jest na to zgoda macochy?Na sprawie o orzeczenie prawa do dziedziczenia macocha wyraziła zgodę na podział majątku po zmarłym mężu.