To oczywiście zależy od wielu czynników, ale przede wszystkim od tego, czy sporządzisz – i to w sposób przewidziany prawem spadkowym – testament.
Jeśli tak, dziedziczyć będą spadkobiercy wskazani w testamencie – oczywiście o ile spadek ten przyjmą.
Dziedziczenie na podstawie testamentu ma bowiem pierwszeństwo przed dziedziczeniem ustawowym – inaczej sporządzanie testamentów nie miałoby żadnego sensu.
Jeśli jednak spadkodawca nie zostawi żadnego testamentu (ewentualnie okaże się, iż testament ten jest nieważny) dziedziczyć będą spadkobiercy wskazani w ustawie .
Czyli przede wszystkim małżonek i dzieci.
Może zdarzyć się tak, iż np. jedno z dzieci zmarło wcześniej (nie dożyło śmierci swojego rodzica), ale pozostawiło swoje dzieci. W tej sytuacji – zgodnie z prawem spadkowym – udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Precyzując postanowienie kodeksowe:
Jeśli spadkodawca nie pozostawił żadnych dzieci (ani wnuków) ale miał małżonka, dziedziczyć będzie właśnie ten małżonek – ale uwaga : nie sam! W takiej sytuacji dziedziczy małżonek razem z rodzicami spadkodawcy. Przy czym udział rodziców spadkodawcy nie będzie wcale symboliczny:
Udział spadkowy każdego z rodziców, które dziedziczy w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy, wynosi jedną czwartą całości spadku.
Jeśli spadkodawca nie pozostawił ani małżonka ani też żadnych dzieci czy wnuków, dziedziczyć będą jego rodzice gdyż zgodnie z prawem spadkowym:
w braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych.
A jeśli spadkodawca nie miał małżonka, dzieci, wnuków ani też żyjących rodziców, to w przypadku gdy nie zostawił testamentu, dziedziczyć będzie jego rodzeństwo.
Ponadto jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym.
Po jednej z ostatnich nowelizacji prawa spadkowego krąg spadkobierców ustawowych został rozszerzony o dziadków oraz pasierbów spadkodawcy. Będę to jeszcze poruszać w osobnym wpisie.