Katarzyna Skowrońska

adwokat

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga...
[Więcej >>>]

Konsultacje online +48 601 160 246

Jak napisać testament?

Katarzyna Skowrońska27 lutego 20132 komentarze

Pytanie takie może wydawać się banalne. Jednak jak pokazuje praktyka nie jest to wcale takie oczywiste.

Oczywiście mowa tu o testamencie holograficznym. Holograficznym  –  czyli po prostu pisanym odręcznie .

(Uwaga: zawsze można wybrać się w tym celu do notariusza, jeśli jednak decydujesz się sporządzić testament we własnym zakresie uważnie przeczytaj o wymogach, jakie musi on spełnić)

Jak czytamy w treści przepisu:  spadkodawca może sporządzić testament w ten sposób, że napisze go w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą.

No właśnie: pismem ręcznym w całości. Nie wystarczy tylko podpisać napisany „komputerowo” i wydrukowany tekst testamentu. Testament napisany przy pomocy komputera (na maszynie do pisania) nie będzie ważny!

Co oznacza, iż nie odniesie żadnego skutku. A wtedy dziedziczenie nastąpi według zasad wskazanych w ustawie.

Ważny jest także podpis– wyraźny i odręczny.

Dobrze jest napisać samo słowo „testament”, ale nawet bez tego testament będzie ważny – o ile będzie napisany i podpisany własnoręcznie przez spadkodawcę.

I jeszcze parę rzeczy, o których mogłeś nie wiedzieć:

 • nie ma znaczenia materiał, na którym pismo (testament)  zostało utrwalone, tj. materialna postać dokumentu. Może to być papier, ale także np. deska, materiał, ściana (mało praktyczne rozwiązanie, może być kłopot z dostarczeniem testamentu do sądu)  itp., byleby na materiale tym znajdowało się własnoręczne oświadczenie woli spadkodawcy odpowiadające formalnym wymogom testamentu holograficznego.
 • rozrządzenia zawarte w testamencie własnoręcznym są ważne tylko wówczas, gdy zostały podpisane przez testatora, dopiski zawarte pod podpisem są nieważne, chyba że są także dodatkowo poniżej podpisane
 • nie ma znaczenia język, w jakim testament zostaje sporządzony, w doktrynie dopuszcza się bowiem sporządzenie testamentu w każdym języku znanym spadkodawcy;

 A co powinien zawierać testament jeśli chodzi o treść? Na pewno precyzyjnie wskazywać w jaki sposób spadkodawca chce  rozporządzić swoim majątkiem. Można w testamencie wskazać jednego spadkobiercę lub kilku – to zależy już od woli sporządzającego testament.

Ale co jeszcze może zawierać testament? Oprócz prostego wskazania kto ma dziedziczyć także np. zapis, polecenie, zapis windykacyjny czy też  wydziedziczenie ustawowych spadkobierców…

I jeszcze uchwała Sądu Najwyższego : podpis spadkodawcy w testamencie własnoręcznym (art. 949 § 1 k.c.) powinien być pod rygorem nieważności złożony pod pismem zawierającym rozrządzenie na wypadek śmierci. W razie zamieszczenia podpisu w innym miejscu testament jest ważny tylko wówczas, gdy związek podpisu z treścią rozrządzenia jest oczywisty. (uchwała z dnia 5.06.1992r, sygn. akt III CZP 41/92)

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  andrzej 19 maja, 2014 o 14:26

  co jeśli jest znaczący
  błąd w nazwisku testatora pisanym odręcznie

  Odpowiedz

  Agnieszka 6 marca, 2015 o 16:11

  Prosze o informacje w jaki sposb nalezy sporzadzic testamen w ponizszym przypadku:
  Osoba przebywa w Stanach Zjednoczonych bez mozliwosci podrozowania do Polski. Chce sporzadzic testament dla synow mieszkajacych w Polsce. Niestety nie ma mozliwosci spisania go wlasnorecznie gdyz ma znaczacy niedowlad prawej reki a lewa pisac nie potrafi. Jedynie z duza trudnoscia moze sie podpisac.
  Czy moze taki testament zostac spisany przez Notary Public i podpisany w jego obecnosci?

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: