Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Jak odwołać testament?

Dobrze jest pomyśleć o testamencie. I ten testament napisać. Ale… dobrze jest też w odpowiednim momencie testament ten zmienić lub odwołać.

Tak! Testament nie jest “raz na zawsze”.

Może zmienić się Twoja sytuacja, możesz zawrzeć związek małżeński, rozwieść się, możesz po prostu zmienić zdanie, uznać że jest potrzeba aby zmienić testament, możesz chcieć tylko w jakiejś części zmodyfikować testament – to zupełnie normalne sytuacje.

Inną kwestią jest też to, że np. osoba, którą wskazałeś w testamencie jako spadkobiercę może umrzeć wcześniej… Wiesz co by było w takiej sytuacji, gdybyś nie zmienił testamentu?

Zacznijmy jak zwykle od podstawy prawnej.

Zgodnie z tym, co stanowi przepis:

Odwołanie testamentu może nastąpić bądź w ten sposób, że spadkodawca sporządzi nowy testament, bądź też w ten sposób, że w zamiarze odwołania testament zniszczy lub pozbawi go cech, od których zależy jego ważność, bądź wreszcie w ten sposób, że dokona w testamencie zmian, z których wynika wola odwołania jego postanowień.

 

Odwołanie testamentu

 

Możesz zapytać, czy jak napiszesz kolejny testament, to ten wcześniejszy automatycznie straci ważność?

Cóż, nie jest to takie oczywiste.

Jeżeli spadkodawca sporządził nowy testament nie zaznaczając w nim, że poprzedni odwołuje, ulegają odwołaniu tylko te postanowienia poprzedniego testamentu, których nie można pogodzić z treścią nowego testamentu.

 

A czy jeśli napisałem testament w formie notarialnej, to ten kolejny testament też koniecznie musi mieć formę notarialną?

Nie musi, ale byłoby dobrze.

 

Chcesz wiedzieć, co powiedział Sąd Najwyższy?

 

Prawo nie wprowadza szczególnych wymogów co do treści i formy testamentu odwołującego uprzednio sporządzony testament. Do testamentu odwołującego wcześniejszy testament mają zatem zastosowanie te same normy, które odnoszą się w każdego innego testamentu, zawierającego rozrządzenia na wypadek śmierci. Odwołanie testamentu przez sporządzenie nowego testamentu może mieć charakter wyraźny lub dorozumiany. Wystarczy, że spadkodawca wyrazi wolę odwołania testamentu (animus revocandi). Wyraźne odwołanie testamentu polega na oświadczeniu przez spadkodawcę w nowym testamencie, że jego wolą jest odwołanie wcześniejszego testamentu. Dorozumiane odwołanie testamentu polega natomiast na zawarciu w nowym testamencie takich rozrządzeń, których nie da się pogodzić z wcześniejszymi.

 

(postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 30.06.2022 r.)

 

Nie, nie musisz nikogo informować ani o sporządzeniu testamentu, ani o jego odwołaniu.

Oczywiście rozsądnym rozwiązaniem byłoby jednak poinformowanie kogoś – np. kogoś, kto dziedziczy na podstawie ostatniego z napisanych testamentów.

Warto rozważyć zarejestrowanie testamentu w Notarialnym Rejestrze Testamentów.

Nie jest to obowiązkowe, ale warto – znacząco ułatwi odnalezienie testamentu w przyszłości.

 

 

Potrzebujesz mojej pomocy? Napisz do mnie wiadomość!

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

Szukaj

Tematy główne

Artykuły

Archiwum wpisów

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *