Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Sąd nie wie jak było

Sąd nie wie, jak było… No bo skąd miałby to wiedzieć? Wiem, że brzmi jak coś bardzo oczywistego, ale… mimo wszystko zdarza się, iż ktoś o tym zapomina.

 

Poza tym swoje twierdzenia trzeba udowodnić. Nie wystarczy, iż w pozwie czy wniosku po prostu opiszesz sytuację.

I nie zawsze jest to łatwe i oczywiste. To Ty jako strona – musisz wyraźnie wskazać dowody w piśmie procesowym.

Nie, nie możesz liczyć, iż są sam będzie poszukiwał dowodów – co ma znaczenie zwłaszcza w sprawach rozpatrywanych w trybie procesowym.

A taką sprawą jest np. sprawa o zapłatę zachowku.

 

Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne.

 

Czyli opisujesz określone sytuacje np. w sprawie o zachowek, o dział spadku czy o uznanie kogoś za niegodnego dziedziczenia- zastanów się od razu, w jaki sposób to wykażesz.

 

Nie zakładaj, że sąd wie jak było i co Cię spotkało, bo sąd po prostu tego nie wie. Wiesz, ile takich spraw sąd ma jednocześnie “w referacie”? Ja w sumie też nie – gdyż to zależy od konkretnego sądu, a nawet wydziału, ale wierz mi – to nie dziesiątki, ale setki spraw.

 

Postępowanie dowodowe w sprawach cywilnych

 

Wiesz, co może być dowodem? Nie ma przepisu, który zawierałby dokładną listę tego, co może być dowodem. Oczywiście wiele zależy od tego, co chcesz udowodnić.

W sprawach rodzinnych i spadkowych bardzo często spotykany jest dowód z zeznań świadków. Nie jest to oczywiście jedyny dowód – po prostu często jest przeprowadzany w sprawach o dział spadku czy o zachowek.

Chcesz, aby świadek był przesłuchany przez sąd? Złóż wniosek dowodowy, podaj imię, nazwisko i adres świadka – tak, aby sąd mógł go wezwać na rozprawę.

 

 

Tak, jasne: to, o czym dziś piszę dotyczy to w ogóle spraw cywilnych, nie tylko spraw spadkowych.

 

Masz swoje przemyślenia? Podziel się w komentarzach.

Potrzebujesz mojej pomocy? Napisz do mnie wiadomość.

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

Szukaj

Tematy główne

Artykuły

Archiwum wpisów

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *