To dość często zadawane pytanie, więc postanowiłam odpowiedzieć na nie na łamach bloga.
Otóż nie ma osobnej ustawy zatytułowanej np. Prawo spadkowe.
Prawo spadkowe to część prawa cywilnego i przepisy dotyczące prawa spadkowego znajdują się właśnie w kodeksie cywilnym. A konkretnie w księdze czwartej kodeksu cywilnego.(kodeks cywilny to dość obszerny akt prawny, dlatego podzielony został na cztery księgi, a z kolei księgi dzielą się na tytuły, działy i rozdziały)
Kodeks cywilny to najważniejsze źródło przepisów regulujących prawo spadkowe.
Najważniejsze, ale nie jedyne.
Sprawy z zakresu prawa spadkowego regulowane są przepisami znajdującymi się w kodeksie postępowania cywilnego. To tam właśnie przeczytasz m.in. o zabezpieczeniu spadku, ogłoszeniu testamentu czy przesłuchaniu świadków testamentu ustnego.
Ale i to jeszcze nie wszystko.
Od pewnego czasu potwierdzenie swoich praw do spadku można „załatwić” u notariusza. Chodzi oczywiście o akt poświadczenia dziedziczenia. A ta kwestia jest szczegółowo uregulowana w ustawie Prawo o notariacie.
Zostają też jeszcze podatki. W samym kodeksie cywilnym nie znajdziesz przepisów podatkowych. Znajdziesz je za to w ustawie o podatku od spadków i darowizn.
Jeśli chodzi o ustawy dotyczące prawa spadkowego, to właśnie te są najważniejsze. A co do samych zagadnień takich jak zabezpieczenie spadku czy testament ustny, to przeczytasz o tym w następnych wpisach.
jan
3 lutego 2014 @ 19:25
Mam pytanie odnośnie poświadczenia dziedziczenia przez notariusza. Czy może on odmówić jego sporządzenia w przypadku, gdy stawią się wszyscy spadkobiercy (ustawowi + testamentowi), lecz jeden z nich został wydziedziczony/pozbawiony prawa do zachowku?
Wydaje mi się, że nie gdyż prawo o notariacie (95e § 2) takiego przypadku nie wymienia, ale dziś właśnie z taką odmową się spotkałem.