Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Gdzie znajdę przepisy regulujące prawo spadkowe?

To dość często zadawane pytanie, więc postanowiłam odpowiedzieć na nie na łamach bloga.

Otóż nie ma osobnej ustawy zatytułowanej np. Prawo spadkowe.

Prawo spadkowe to część prawa cywilnego i przepisy dotyczące prawa spadkowego znajdują się właśnie w kodeksie cywilnym. A konkretnie w księdze czwartej kodeksu cywilnego.(kodeks cywilny to dość obszerny akt prawny, dlatego podzielony został na cztery księgi, a z kolei księgi dzielą się na tytuły, działy i rozdziały)

Kodeks cywilny to najważniejsze źródło przepisów regulujących prawo spadkowe.

Najważniejsze, ale nie jedyne.

Sprawy z zakresu prawa spadkowego regulowane są przepisami znajdującymi się w kodeksie postępowania cywilnego. To tam właśnie przeczytasz m.in. o zabezpieczeniu spadku, ogłoszeniu testamentu czy przesłuchaniu świadków testamentu ustnego.

Ale i to jeszcze nie wszystko.

Od pewnego czasu potwierdzenie swoich praw do spadku można „załatwić” u notariusza. Chodzi oczywiście o akt poświadczenia dziedziczenia. A ta kwestia jest szczegółowo uregulowana w ustawie Prawo o notariacie.

Zostają też jeszcze podatki. W samym kodeksie cywilnym nie znajdziesz przepisów podatkowych. Znajdziesz je za to w ustawie o podatku od spadków i darowizn.

Jeśli chodzi o ustawy dotyczące prawa spadkowego, to właśnie te są najważniejsze. A co do samych zagadnień takich jak zabezpieczenie spadku czy testament ustny, to przeczytasz o tym w następnych wpisach.

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  1 Comment

  1. jan
   3 lutego 2014 @ 19:25

   Mam pytanie odnośnie poświadczenia dziedziczenia przez notariusza. Czy może on odmówić jego sporządzenia w przypadku, gdy stawią się wszyscy spadkobiercy (ustawowi + testamentowi), lecz jeden z nich został wydziedziczony/pozbawiony prawa do zachowku?
   Wydaje mi się, że nie gdyż prawo o notariacie (95e § 2) takiego przypadku nie wymienia, ale dziś właśnie z taką odmową się spotkałem.

   Reply

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *