Slider

Gdzie znajdę przepisy regulujące prawo spadkowe?

To dość często zadawane pytanie, więc postanowiłam odpowiedzieć na nie na łamach bloga.

Otóż nie ma osobnej ustawy zatytułowanej np. Prawo spadkowe.

Prawo spadkowe to część prawa cywilnego i przepisy dotyczące prawa spadkowego znajdują się właśnie w kodeksie cywilnym. A konkretnie w księdze czwartej kodeksu cywilnego.(kodeks cywilny to dość obszerny akt prawny, dlatego podzielony został na cztery księgi, a z kolei księgi dzielą się na tytuły, działy i rozdziały)

Kodeks cywilny to najważniejsze źródło przepisów regulujących prawo spadkowe.

Najważniejsze, ale nie jedyne.

Sprawy z zakresu prawa spadkowego regulowane są przepisami znajdującymi się w kodeksie postępowania cywilnego. To tam właśnie przeczytasz m.in. o zabezpieczeniu spadku, ogłoszeniu testamentu czy przesłuchaniu świadków testamentu ustnego.

Ale i to jeszcze nie wszystko.

Od pewnego czasu potwierdzenie swoich praw do spadku można „załatwić” u notariusza. Chodzi oczywiście o akt poświadczenia dziedziczenia. A ta kwestia jest szczegółowo uregulowana w ustawie Prawo o notariacie.

Zostają też jeszcze podatki. W samym kodeksie cywilnym nie znajdziesz przepisów podatkowych. Znajdziesz je za to w ustawie o podatku od spadków i darowizn.

Jeśli chodzi o ustawy dotyczące prawa spadkowego, to właśnie te są najważniejsze. A co do samych zagadnień takich jak zabezpieczenie spadku czy testament ustny, to przeczytasz o tym w następnych wpisach.

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

jan Luty 3, 2014 o 19:25

Mam pytanie odnośnie poświadczenia dziedziczenia przez notariusza. Czy może on odmówić jego sporządzenia w przypadku, gdy stawią się wszyscy spadkobiercy (ustawowi + testamentowi), lecz jeden z nich został wydziedziczony/pozbawiony prawa do zachowku?
Wydaje mi się, że nie gdyż prawo o notariacie (95e § 2) takiego przypadku nie wymienia, ale dziś właśnie z taką odmową się spotkałem.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: