Slider

Dziedziczeniu podlega tez majątek osobisty

Z dziedziczeniem jest trochę inaczej niż z podziałem majątku po rozwodzie …

W sumie tak samo skomplikowane, postępowania też trwają bardzo długo ale jednak w sprawach spadkowych  jest trochę inaczej od strony prawnej niż np. w sprawach o podział majątku po rozwodzie. O postępowaniach tych dużo można powiedzieć, o sprawach dotyczących działu spadku już trochę pisałam.

Ale w dwóch słowach.

Często oprócz majątku wspólnego każdy z małżonków ma także majątek osobisty (np. nabyty przed ślubem). Dzieje się tak zwłaszcza, gdy jest to dla jednego przynajmniej z małżonków kolejne już małżeństwo.

Chociaż niekoniecznie – majątkiem osobistym jest też to, co zostało nabyte w drodze dziedziczenia.

I właśnie wszystko, co spadkodawca posiadał, stanowi- w skrócie mówiąc- masę spadkową.

A więc mieszkanie kupione przed ślubem, którego spadkodawca był jedynym właścicielem także wejdzie w skład spadku…

Precyzując : masz mieszkanie nabyte przed ślubem. Wiesz już, że jest Twoim majątkiem osobistym.

I niczym się w związku z tym nie przejmujesz. Nawet jak masz kolejną żonę/męża i dzieci z kilku związków.

A to błąd. Mimo tego, iż mieszkanie (dom/samochód/cenna biżuteria…) stanowi majątek osobisty to przecież jest tak tylko za życia.

Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy masz np. mieszkanie nabyte przed ślubem, a oprócz tego inne nieruchomości – tym razem już nabyte wspólnie z „nowym” małżonkiem.  

A więc jakie są wnioski?

Zastanów się dobrze, jak chcesz rozporządzić swoim majątkiem na wypadek śmierci i przelej to na papier, (tylko proszę: pisz wszystko odręcznie i wyraźnie podpisz) a w razie wątpliwości poradź się kogoś bardziej doświadczonego.

{ 86 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Alan Wrzesień 6, 2013 o 10:16

Czyli innymi słowy, wszystko się komplikuje po ślubie 😛
A tak na poważnie to dziękuję bardzo za ten artykuł, dał mi trochę do myślenia 🙂

Pozdrawiam

Odpowiedz

Katarzyna Skowrońska Wrzesień 6, 2013 o 16:48

Bardziej komplikuje się po rozwodzie…
A jeszcze bardziej po śmierci spadkodawcy- gdy jest wielu spadkobierców.
Niektórzy myślą, iż małżonek nie będzie dziedziczył tego, co stanowi majątek osobisty drugiego ze współmałażonków, bo skoro
majątku osobistego nie dzieli się po rozwodzie…
Tak czy inaczej, na pewno wrócę jeszcze do tego tematu

Odpowiedz

Alicja Wrzesień 8, 2013 o 08:44

Pani Katarzyno… jeśli mój mąż wchodząc w związek małżeński ze mną wniósł długi i dorosłą córkę z poprzedniego małżeństwa. Ja wnioslam spory majątek ( obecnie również odziedziczylam po Tacie jego dom ). Mamy wspólnie 1 dziecko. Wiem że w razie mojej śmierci mój majątek dziedziczy mąż i córka po połowie . Ale zastanawiam się co się stanie jeśli zginiemy oboje np. W wypadku. Czy mój majątek dziedziczy tylko moja córka. Czy córka mojego męża również? ?? ( dodam ze mąż rozwodzac się z 1 żoną zostawił jej i córce cały majątek i do dziś spłaca długi i płaci bardzo wysokie alimenty , opłaca prywatne studia ). Dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Katarzyna Skowrońska Wrzesień 9, 2013 o 11:41

Co do zasady córka męża z 1. pierwszego małżeństwa nie dziedziczy z mocy ustawy po Pani.
(oczywiście rozumiem, iż nie została nigdy przez Panią przysposobiona)
Córka męża z pierwszego małżeństwa będzie jednak dziedziczyć po Pani mężu (a swoim ojcu)
Na pewno warto rozważyć sporządzenie testamentu.
Warto też pamiętać, że także długi podlegają dziedziczeniu.

Odpowiedz

Aga Kwiecień 18, 2014 o 19:43

Witam .Niedługo wychodzę a mąż .Mam majątek osobisty (mieszkanie ) .Mój przyszły mąż ma 2 dzieci z pierwszego małżeństwa .Rozumiem ,że jesli nie bedziemy mieć wspólnego dziecka to mieszkanie dziedziczy tylko mój mąż???A kto dziedziczy moje mieszkanie po moim mężu ????Chciałabym to mieszkanie aby dziedziczyły dzieci mojej siostry po smierci męża .Czy tak da radę co treba zrobić???

Odpowiedz

Katarzyna Skowrońska Kwiecień 22, 2014 o 10:51

W sytuacji gdyby mąż zmarł po ślubie (zakładając, iż nie napisze testamentu)
dziedziczyć z mocy ustawy będzie Pani jako żona oraz dzieci męża (z wszystkich związków)

O dziedziczeniu w małżeństwach bezdzietnych pisałam tu:
https://blog-spadkowy.pl/dziedziczenie-w-malzenstwach-bezdzietnych/

Odpowiedz

Aga Kwiecień 22, 2014 o 11:43

Witam ponownie. Źle zadałam pytanie. Mój mąż ma z 1 małżeństwa 2 dzieci. Mieszkamy w moim mieszkaniu zakupionym przed Naszym ślubem. Wiem że w razie mojej śmierci On dziedziczy moje mieszkanie.A w sytuacji kiedy umieram ją a za miesiąc mąż to czy Jego dzieci otrzymują moje mieszkanie ?? Czy wtedy ta własność wraca do mojej rodziny??? Jeśli nie to co powinnam zrobić żeby po. NASZEJ Śmierci wróciło do mojej rodziny

Odpowiedz

Katarzyna Skowrońska Kwiecień 22, 2014 o 12:41

Rozumiem, iż nie przysposobiła Pani dzieci męża.
Rozumiem też, iż Pani nie ma żadnych dzieci z innych związków.
Nie jest tak, aby po Pani (z mocy ustawy) dziedziczył tylko mąż.
Dzieci męża będą oczywiście po mężu dziedziczyć jako spadkobiercy ustawowi.
Proszę pomyśleć o napisaniu testamentu, w testamencie może Pani wskazać dowolną osobę
jako spadkobiercę.

Odpowiedz

Aga Kwiecień 22, 2014 o 12:51

Dziękuję. Nie dzieci męża nie zostały przysposobienie przez mnie. Nie mamy własnych dzieci i chciałabym żeby po mojej śmierci mąż mógł mieszkać do swojej śmierci, ale po Jego śmierci chcę żeby mieszkanie wróciło do mojej rodziny. Mam je komu ofiarować siostry dzieciom.A z prawa dziedziczenia wnioskuje że Jego dzieci po mojej i Jego śmierci odziedzicza mieszkanie.

Odpowiedz

Alicja Wrzesień 18, 2015 o 10:21

Mam takie samo pytanie. Mąż ma mieszkanie kupione przed ślubem; ma dwoje nieślubnych dzieci i dwoje przysposobionych.
Ja mam mieszkanie kupione przed ślubem i dwoje dzieci. Chcielibyśmy zapisać mieszkania w akcie notarialnym na siebie nawzajem do śmierci a później żeby dziedziczyły tylko moje dzieci.
Męża dzieci już otrzymały spadki wcześniej i na ich korzyść mąż się zrzekł. Jak to zrobić?

Odpowiedz

Beata Maj 6, 2014 o 09:05

Witam
Ja mam troche inny problrem 🙁
Z wielu wzgledow obecny dom budowalismy z obecnym mezem przed slubem. Nie bede sie sie rozpisywala dlaczego ale było to jedyne wyjscie wtedy. Moj obecny maz wzial na nie czesciowy kredyt a ja wlozylam pieniadze z podzialu majatku z pierwszym mezem. Dom wiadomo i kredyt byly na mojego obecnego meza. Teraz wiadomo ze w m,alzenstwie po smierci meza ja dziedzicze. On ma 3 dorosle corki, ja dwoje malych jeszcze dzieci. Czy w sytuacji gdy ja bym nagle umarła dziedzicza po mnie moje dzieci(maja po 6 i 9 lat) a razem z tym moj pierwszy maz -jako ze jest ich ojcem? Jak sie przed tym zabezpieczyc? zeby moj obecny maz nie musial splacac bylego jako opiekuna prawnego dzieci? z calego naszego majatku to by była 1/4?? po mojej smierci bo rozumiem ze maz obecny dostanie w tej chwili polowe mojej polowy ? Co zrobic zeby zabezpieczyc moje dzieci w przypadku gdy ja predzej umre by faktycznie dostały moja połowe? dziekuje za odpowiedz

Odpowiedz

Katarzyna Skowrońska Maj 6, 2014 o 12:03

Były mąż z mocy ustawy nie dziedziczy. Czyją dokładnie własnością jest ten dom obecnie?
(co wynika z treści księgi wieczystej?)
Pani spadkobiercy ustawowi to obecny mąż i dzieci.

Odpowiedz

Beata Maj 6, 2014 o 12:54

W ksiedze wieczystej widnieje tylko moj obecny maz. Ja tam nie widnije. Dom do remontu kupilismy na kredyt a spora kwote ktora ja posiadalam wykorzystalismy na jego wyremontowanie. Byly to pieniadze z mojego podzialu majatku z pierwszym mezem. Poza rachunkami i przelewami zadnych dokumentow jako wlascicielka nie posiadam. Wiem ze w razie rozwodu ( boze bron tym razem 🙂 ale roznie bywa musimy te sprawy jeszcze zalatwic -myslalam o darowiznie??? ale jezeli chodzi o smierc mojego obecnego meza to ja zgodnie z prawem dziedzicze po nim ? czyli nalezeli mi sie moja połowa i 1/2 jego polowy? dobrze rozumiem a 1/4 w sumie domu nalezy sie jego dzieciom? ale czy gdybym teraz ja umarła , moje dzieci sa małe, czy z tego domu cos im sie nalezy? a tym samym ich ojcu ktory niestety by został ich prawnym opiekunem??? Z drugiej strony tez nie chcialabym zeby moje dzieci nic nie dostały. Ten dom i wszystko co mamy od poczatku do konca naszego zwiazku jest wspolne, ja mialam czesc pieniedzy moj maz jakas czesc mniejsza, kredym splacamy wspolni etak naprawde. Jak te sytuacje rozwiazac, zeby nikt nie był skrzywdzony?

Odpowiedz

Kasia Czerwiec 24, 2014 o 09:43

Dzien dobry Pani Katarzyno,
mam nastepijaca sytuacje: posiadam mieszkanie zakupione przed slubem oraz drugie mieszkanie odziedziczone po rodzicach. Mieszkamy z mezem za granica. Ja mam dwojewlasnych dzieci i maz ma dwoje dzieci z pierwszego malzenstwa. Nie mamy wspolnych dzieci. Czy moge w jakis sposob zabezpieczyc swoje dzieci, np. spisujac testament? Jak uniknac zachowku?

Odpowiedz

henryka Sierpień 28, 2014 o 13:17

Dzien dobry
mam pytanie co powinnysmy zrobic
moj maz ma mieszkanie spadkowe po swojej cioci.Ja w czerwcu wyszlam za niego za maz ma 3 dzieci co powinien zrobic zzeby to mieszkanie do konca mojego zycia a po jego smierci nalezalo do mnie.
i jeszcze jedno ja mam mieszkanie wlasnosciowe wspolne z moja corka czy twlasnosc moja 1/2 po mojej smierci bedzie nalezala do mojego meza i jego dzieci czy nie

Odpowiedz

marta Listopad 24, 2014 o 20:27

Witam.
Mój mąż jest po rozwodzie z pierwszego małżeństwa ma dwoje dzieci . Przed rozwodem oddal byłej żonie w darowiżnie wybudowany przez niego dom. Wszystko sporzadzone notarialnie. Planujemy sie budowac w przyszłym roku wszystko na moje dane czyli zakupienie dzialki i materialy na postawienie domu . Moim pytaniem jest czy po śmierci mojego męża bedę musiała spłacac jego dzieci skoro zakup domu bedzie na mnie , nie posiadamy interkcyzy przed slubnej ani po slubnej ? z męzem mamy takze wspolne dziecko.

Odpowiedz

Tami Styczeń 22, 2015 o 21:21

witam,
mam pytanie dotyczące sytuacji, kiedy w małżeństwie posiadam swoje nabyte wcześniej mieszkanie (majątek osobisty) a mąż zbudowany przez siebie dom (jego majątek osobisty). Jeśli nie będziemy mieć dzieci, rodzice zarówno moi jak i męża umrą, kto wtedy dziedziczy nasze majątki osobiste?

Odpowiedz

Agnieszka Luty 2, 2015 o 19:55

Witam mam takie pytanie moj ojciec mial pierwsza zone i dwojke dzieci wzial z tą panią rozwod i byl podzial majątku poznal moja mame kupili dom moj tata zmarl 50% domu jest mojej mamy prawnie bo jej za życia przepisal a jego polowa jest do podzialu z jego dziecmi z 1 małżeństwa?

Odpowiedz

Katarzyna Skowrońska Luty 3, 2015 o 10:29

Rozumiem, iż ojciec nie zostawił testamentu? W takiej sytuacji dziedziczą spadkobiercy ustawowi-
małżonka oraz dzieci- zarówno z pierwszego małżeństwa, jak i z drugiego. Dalszą kwestią jest ustalenie, co wchodzi
w skład spadku.

Odpowiedz

Kasia Luty 9, 2015 o 10:02

Witam.Chciałam zapytac o taką sprawę.Zostało mi zapisane w testamencie mieszkanie po rodzicach czy po rozwodzie z mężem będę musiala podzielic się z nim kwotą po sprzedaży mieszkania.

Odpowiedz

Katarzyna Skowrońska Luty 9, 2015 o 13:24

Majątek nabyty w drodze dziedziczenia zalicza się do majątku osobistego.

Odpowiedz

monika Maj 3, 2016 o 19:13

Dzień dobry Pani Katarzyno mam problem ponieważ chodzi o spadek męża byliśmy już po ślubie cywilnym a on dostał pieniądze które były w banku upoważniona też bylam do nich wiec ja 30 tysiecy wzielam bo myslalam ze moge a on teraz mi mowi ze ja go okradlam i grozi mi więzieniem proszę o pomoc czy tak moze zrobić??? Jutro ma jechac do prawnika dodam też że caly czas mowi o tym iż do tych pieniędzy nie miałam prawa i bez jego wiedzy wyciągnełam jednym słowem okradłam go proszę o rychłą odpowiedz na meila

Odpowiedz

Agata Luty 22, 2015 o 17:21

Witam, mój narzeczony jest przed zakupem mieszkania, jest jedynym kredytobiorca. Czy w razie śmierci juz męża, mam pełne prawo do mieszkania?? Oczywiście z ubezpieczeniem kredytu wyrazie śmierci. Czy lepiej zeby kupił mieszkanie po zawarciu małżeństwa?

Odpowiedz

Kasia Luty 27, 2015 o 14:56

Witam,
Mam pytanie żyje w związku partnerskim( w przyszłości zamierzamy się pobrać) mamy z partnerem jedno dziecko synka. Partner jest po rozwodzie i ma z pierwszego małżeństwa jeszcze córkę. Rodzice chcą mi przepisać nieruchomość ( jeszcze przed naszym ślubem). W jakiej formie byłoby najlepiej to wykonać testament czy umowa darowizny , tak by nie dziedziczył w przypadku mojej śmierci mój obecny partner ani jego dziecko ale mój syn????

Odpowiedz

Daniel Marzec 18, 2015 o 11:04

Witam. Pani Katarzyno. Mam nie typowa sprawe, a mianowicie brat mojej mamy przed smiercia zostal oszukany i naciagniety na slub. Znalazlem jego zwloki a w pokoju obok zwloki jego “zony”. Zmarli w jednym dniu. On mial nowotwor, a ona sie zapila (4 promile). Woj mial domek. Oboje nie mieli dzieci. Ona miala dlugi. Kto dziedziczy w takiej sytuacji. Wiem ze sprawa nie jest prosta.

Odpowiedz

Marcin Marzec 18, 2015 o 18:32

Witam kupiłem przed zawarciem małżeństwa mieszkanie po czym wziąłem ślub z kobietą która ma 2 dorosłych dzieci z poprzedniego małżeństwa. Swoich dzieci nie mamy ja również nie posiadam dzieci z innych związków. Dwa pytania
1. Kto dziedziczy mieszkanie w przypadku mojej śmierci wyłącznie żona?
2. Czy mieszkanie w przypadku śmierci mojej żony jest moje, czy muszę je podzielić między siebie a dzieci żony z poprzedniego związku?

Odpowiedz

Katarzyna Skowrońska Marzec 19, 2015 o 13:12

Żona (w przypadku małżeństw bezdzietnych) nie jest jedynym spadkobiercą ustawowym.
Dzieci będą spadkobiercami ustawowymi Pana żony, a swojej matki.
Pozostaje oczywiście kwestia co wchodzi w skład spadku.
W takich sytuacjach proponuję małżonkom sporządzenie testamentów.

Odpowiedz

Tadeusz Kwiecień 16, 2015 o 11:52

czy do masy spadkowej wchodzi również majątek ( jeszcze nie podzielony) przypadający członkowi rolniczej spółdzielni produkcyjnej wynikający z
likwidacji spóldzielni poprzez wyprzedaż całego jej majątku.
Dziekuję za odniesienie sie do sprawy

Odpowiedz

Maria Kwiecień 26, 2015 o 04:55

Mam dom i dwoje dzieci ,wychodzę za mąż mój przyszły małżonek ma też dwoje dzieci , czy po mojej śmierci mój dom będą dziedziczyły moje dzieci czy też mój przyszły małżonek i jego dzieci?

Odpowiedz

Genadiusz Maj 6, 2015 o 12:59

W tym roku chcę dokonać darowizny mieszkania, nabytego gdy byłem w stanie wolnym, córce. Obecnie też jestem w stanie wolnym. W przyszłym roku chcę zawrzeć związek małżeński. Czy przyszłej żonie należy się zachowek w przypadku mojej śmierci z mieszkania przekazanego córce przed zawarciem związku małżeńskiego.

Odpowiedz

anna Maj 28, 2015 o 13:49

Witam ,mam dzialke rekreacyjna,po rodzicach.sprawa spadkowa nie zostala przeprowadzona .Tata z pierwszego malzenstwa ma trojke dzieci ,a mam z pierwszego ma jedna corke.Ja jestem ze wspolnego malzenstwa.Tata zmarl pierwszy,mama 10 lat pozniej.mam pytanie :jak dzielona jest dzialka?Pozdrawiam

Odpowiedz

Trybunet Czerwiec 10, 2015 o 16:04

Witam, ja borykam się z myślą czy w księdze wieczystej powinny widnieć moje dane zamiast danych mojej zmarłem pół roku temu matki? Albo czy pozostawienie ksiąg bez zmian pociągnie za sobą większe konsekwencje?

Odpowiedz

klaudia Lipiec 1, 2015 o 17:15

dzień dobry ja mam takie pytanie moja mama odziedziczyła połowę domu po swojej mamie na pół ze swoim tatą czyli moim dziadkiem teraz mama chce wyjść za mąż, czy po śmierci mojej mamy i jej małżonka dom po niej odziedziczę ja czy jej męża dzieci też lub jego wnuki? czy powinni spisać intercyzę?.

Odpowiedz

ANNA Lipiec 22, 2015 o 20:40

Witam Panstwa
Mam pytanie odnosnie spadku po moim tacie/. Moj tato kupil pole orne przed malzenstem w 2003 ktore zlozyl do ksiag wieczystych w tym czasie jako jego wlasnosc, Kiedy zawarl zwiazek malzenski w 2006 kupili razem wspolna dzialke ze swoja zona. Pol roku po smierci mojego ojca w 2007 jego zona ponownie zlozyla wpis do ksiag wieczystych na nia I mojego ojca co do tego pola, ktore zakupil przed ich malzenstwem.. Sad podzielil majatek miedzy dzieci I wlaczajac ja do spadku tego pola zakupionego pola przed ich malzenstwem. Moj ojciec nie zostawil zadnego testamentu. Napiszcie czy ona ma prawo dysponowac majatkiem zakupionym przed malzenstem? Czy sad wydal odpowiedni podzial majatku?
Jestesmy zaskoczeni dlaczego Sad podzielil pole na moje rodzenstwo I jego zone? Czy on ma prawo wchodzic w sklad pola zakupionego przed malzenstwem? Czy mozna odwolac sie do Sadu, ktory nas skrzywdzil? Prosze pomozcie?

Odpowiedz

Ewa Lipiec 29, 2015 o 13:37

Witam jesteśmy już 14 lat po ślubie rodzice męża sądzili się o majątek teraz sprawę wygrała matka męża i ma zapisać połowę tego majątku na męża mojego czy ja jako synowa tez będę do niego należeć

Odpowiedz

Monika Lipiec 30, 2015 o 08:55

Witam
Mam pytanie jestem po ślubie 2 lata i mąż ma swój dom który wybudował jeszcze przed ślubem. Dom był praktycznie w stanie surowym i po ślubie zamieszkaliśmy w nim i zaczynaliśmy go wspólnie wykańczać. Nie mamy jeszcze dzieci. Jakie mam prawa do domu w zaistniałej sytuacji i co należy mi się w razie rozwodu, lub w przyszłości w razie śmierci męża?
Z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

Jola Sierpień 4, 2015 o 02:23

Witam chcemy razem z partnerem wziasc kredyt na mieszkanie. On ma corke za kawalera i razem mamy syna nie jestesmy jeszcze malzenstwem. Kto bedzie dziedziczyl? Co zrobic

Odpowiedz

Katarzyna Skowrońska Sierpień 5, 2015 o 16:50

Jeśli nie będzie testamentu – dziedziczą spadkobiercy ustawowi.
Jeśli nie będą Państwo małżeństwem, to po partnerze córka i syn, a w Pani przypadku syn.
Na pewno warto pomyśleć o testamentach – najlepiej w formie notarialnej
(nie wiąże się to z dużym kosztem).Przed ich sporządzeniem doradzam jednak kontakt z prawnikiem w
miejscu zamieszkania.

Odpowiedz

Ania Sierpień 16, 2015 o 16:10

Witam.Mąż jest właścicielem dwóch działek,po ślubie jedną otrzymał jako darowizna od swoich rodziców, drugą zakupił-jest jej jedynym właścicielem. Czy warto dokonać scalenia nieruchomości dołączając mnie jako współwłaściciel obu działek czy nie ma to większego wpływu na późniejszy podział majątku w razie rozwodu czy w sytuacji dziedziczenia w razie śmierci?dodam,że na obu sąsiadujących działkach powstanie dom wspólnie budowany.

Odpowiedz

Malgorzata Cieslik Sierpień 18, 2015 o 22:01

Moi rodzice nabyli za czasu małżeństwa mieszkanie. Po śmierci ojca odbyła się sprawa spadkową, a mieszkanie zostało przepisane na moją mamę, która przez ostatnie 17 lat była jego jedyną właścicielką.
Mama w tym roku zmarła.
Czy po mamie dziedziczy tylko ja, czy również dzieci ojca z pierwszego małżeństwa?
Bardzo proszę o odpowiedź.

Odpowiedz

Katarzyna Skowrońska Sierpień 19, 2015 o 10:42

Jeśli nie było testamentu dziedziczą spadkobiercy ustawowi. Jeśli dzieci ojca z innego związku nie były przez mamę
przysposobione, spadkobiercami ustawowymi nie są.

Odpowiedz

Halina Sierpień 21, 2015 o 09:44

Witam.
proszę o informacje ,we wrześniu wychodze za mąż , posiadam mieszkanie własnościowe, właśnie przeczytałam ,że w razie mojej śmierci mąż dziedziczy część, czy testament muszę spisać przed zawarciem związku małżeńskiego,czy mogę po ?
mój przyszły mąż ma długi, czy on tez może spisać testament abym ja i moje dzieci nie dziedziczyli tych długów? i kiedy należy to zrobić?co z dziedziczeniem przez jego dzieci z pierwszego małżeństwa?

Odpowiedz

Agnieszka Wrzesień 21, 2015 o 14:06

Witam,
mam obecnie drugiego męża. Z poprzedniogo związku mam córkę. Z obecnym małżeństwie mamy jeszcze syna. Mieszkamy w domu należącym do teściów (rodziców małżonka). W dom ten włożyłam około 100 tysięcy pieniędzy pochodzących z majątku osobistego. Było to jeszcze przed naszym ślubem. Od 2012 roku jesteśmy małżeństwem i w dom należący do teściów ciągle inwestujemy. Nie mamy intercyzy. Jak najlepiej ugodowo rozwiązać formalnie tę sytuację, ponieważ ja w chwili obecnej nigdzie nie jestem właścicielem niczego, a oboje pracujemy, inwestujemy i wychowujemy dwójkę dzieci. W sytuacji mojej śmierci moim majątek będzie zarządzał teść, a wolałabym takiej sytuacji uniknać, zwłaszcza, że mam córkę z poprzedniego małżeństwa i Ona nie odziedziczyłaby nic. Proszę o odpowiedź.

Odpowiedz

agnieszka Październik 9, 2015 o 08:37

Dzień dobry mój mąż ma po smierci ojca czesc majatku domu ziemie i mieszkanie i 2 samochody wspolnie z matka i siostrą czy po rozwodzie moge sie domagac czesci maza spadku i jak to jest

Odpowiedz

Joanna Październik 15, 2015 o 16:44

Witam
Mam pytanie dotyczące spadku po mojej mamie Spadek ten mama otrzymała tez w spadku czyli nie dorobila się go wspólnie z mężem Niestety po roku mama również zmarła Mąż matki nie jest moim ojcem i nigdy mnie nie przysposobil Pytanie brzmi czy mąż matki dziedziczy po niej czy tylko dzieci matki Pozdrawiam

Odpowiedz

Katarzyna Skowrońska Październik 15, 2015 o 19:47

Majątek osobisty także podlega dziedziczeniu. Jeśli mama nie napisała testamentu, dziedziczenie następuje według
reguł ustawowych.

Odpowiedz

Kasia Październik 25, 2015 o 10:03

Dzien dobry. W czerwcu zmarl mój tata. Czy samochód, który był własnością mojego taty (i tylko on był wpisany w dowodzie rejestracyjnym) po jego śmierci jest dziedziczony tylko w 50% przez mamę,mnie i siostrę – a pozostałe 50% jest traktowane jako majatek wspólny małżeński i domyślne należy (i nalezalo) do mamy? Czyli tylko 50% samochodu wchodzi w skład masy spadkowej do podziału? Rodzice nie mieli rozdzielnosci majątkowej.

Odpowiedz

ania Listopad 5, 2015 o 23:33

Witam
Mam pytanie moja teściowa dostała w darowiznę w postaci lasu zmarła 8 lat temu i wiem ze dzieci dziedziczy po niej ale czy mąż teściowej tez dziedziczy czyli teść

Odpowiedz

Marta Listopad 9, 2015 o 16:52

Witam
Mam pytanie mój tata zmarł 14 grudnia 2013 a ja ślub wzięłam 23 grudnia 2013 odziedziczyłam długi po tacie z dobrodziejstwem inwentarza czy jak ja mam te długi to czy one też przechodzą na męża z mężem zrobiliśmy rozdzielczość majątku 12 stycznia 2015
Mam jeszcze pytanie w sprawie jeżeli byłam zameldowana tam gdzie rodzice i od jakiegoś czasu nie miałam dobrego kontaktu z mama i wymeldowała mnie z domu a męża rodzice zameldowali mnie u siebie to jak mam długi to czy pan komornik może przyjść do męża rodziców i czy może zajmować u nich w domu rzeczy za moje dlugi ja mam tylko tam meldunek i tam nie mieszkam proszę o odpowiedź będę bardzo wdzięczna pozdrawiam

Odpowiedz

Patrycja Listopad 29, 2015 o 10:13

Witam, we wrześniu zmarła moja Mama. Moi rodzice w trakcie małżeństwa kupili razem mieszkanie. Po rozwodzie nie było podziału majątku. Mieszkanie miało pozostać dzieciom. Mama ponownie wyszła za mąż. Niespodziewanie zmarła. I w związku z tym moje pytanie dotyczy tego czy jej drugi mąż ma prawo do mieszkania kupionego z moim Tatą? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam

Odpowiedz

Katarzyna Skowrońska Listopad 30, 2015 o 10:55

Jeśli mama nie zostawiła testamentu, jej udział w mieszkaniu dziedziczą spadkobiercy ustawowi.

Odpowiedz

Marzena Grudzień 22, 2015 o 16:09

Witam!
Czytając Pani porady znalazłam sprawę podobną do mojej. Tak jak w przypadku Pani Patrycji, moja mama i tata rozwiedli się i nie podzielili majątku. Rozwód był orzeczony z winy mamy. Mama ponownie wyszła za mąż i w tym roku zmarła. Potem zmarł również tata. Czy drugi mąż w przypadku , gdy winna rozpadu małżeństwa, była moja mama, również dziedziczy?

Odpowiedz

Lucyna Grudzień 12, 2015 o 13:41

Witam serdecznie,
Mąż odziedziczył mieszkanie po rodzicach-którymi ja się opiekowałam.
Czy ja mam prawo do tego majątku. Nie rozwodzimy się po prostu chcę mieć wiedzę czy mąż musi przepisać połowę na mnie czy nie.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Katarzyna Skowrońska Grudzień 14, 2015 o 10:46

Odziedziczone mieszkanie to majątek osobisty (chyba że coś innego wynikałoby z treści testamentu)

Odpowiedz

Janina Grudzień 31, 2015 o 10:30

Witam!
Wyszłam powtornie za maż i zamieszkałam u meża w mieszkaniu które zostało przepisane córce meża tuż przed naszym ślubem. Maż zachorował na nieuleczalną chorobę. Czy po jego śmierci mogę dalej mieszkać, bedac na tym mieszkaniu remontowaliśmy, czyli inwestowaliśmy w to mieszkanie.

Odpowiedz

zbigniew.schabowicz Styczeń 11, 2016 o 00:47

witam ponownie,
ozenilem sie powtornie, majatek po rozwodzie nie zostal podzielony, wyszedlem jak to sie mowi w skarpetkach. Zostawilem wszystko pierwszej zonie i doroslym juz dzieciom czego sie wspolnie dorobilismy.
Dzis ja i moja zona dorabiamy sie wszystkiego sami. Jak notarialnie zabezpieczyc nasze mienie, aby to czego obecnie sie dorabiamy kiedys odziedziczyla tylko obecna zona i nasze wspolne dziecko?
dziekuje za porade, z powazaniem

Odpowiedz

Justynka Styczeń 27, 2016 o 20:34

Witam mam pytanie odnosnie dziedziczenia . Moja mama odziedziczyla spadek po dziadku (dom) wraz z bartem i ciotka. Sprawy spadkowe zakończyły się przed ślubem i wyrok też upelnomocnil się przed ślubem mojej mamy. Po miesiacu mama wzięła ślub a rok po ślubie zmarła. Czy w takim razie dziedziczy spadek mąż mojej mamy? Czy jego dzieci też dziedzicza skoro ma dzieci z innego małżeństwa? Bardzo sie o to martwię bo jak dziedziczy to boję się ze zostane bez domu a nie stać mnie na sądzenie się z nim . Bardzo proszę o odpowiedź.

Odpowiedz

Sylwia Luty 5, 2016 o 19:36

Witam. Mam pytanie. Mój tata jest właścicielem mieszkania, w którym mieszka razem z moją mamą (swoją żoną). Jak wygląda dziedziczenie mieszkania po śmierci taty? Dodam iż mam siostrę, a rodzice są już w sędziwym wieku. W związku z tym czy dziedziczymy razem z siostrą po połowie owe mieszkanie, czy dziedziczyła będzie również mama?

Odpowiedz

Katarzyna Skowrońska Luty 8, 2016 o 12:00

Jeśli nie będzie testamentu, dziedziczenie następuje według reguł ustawowych –
w pierwszej kolejności dziedziczy małżonek i dzieci.

Odpowiedz

Marek Luty 5, 2016 o 22:35

Witam Panią
Moja babcia przepisała na swojego syna,mojego ojca oraz wnuczkę,moją siostrę po 1/2 domu. Tata umarł,czy jego część należy się mamie która nie była uwzględniona w darowiźnie(ale byli już wtedy małżeństwem przez 13 lat) czy całość należy do siostry.Czy też część taty należy się w normalnym spadku każdemu z nas?

Odpowiedz

marzena Luty 6, 2016 o 02:02

Witam mam pytanie moi rodzice sie rozwodzą bez orzekania o winie.Co z domem ,który my utrzymujemy bo ojciec nie pracuje i nie ma zasilku ,niestety w księgach wieczystych istnieje tylko On .Czy dom dzieciom tez sie nie należy.?

Odpowiedz

marzena Luty 6, 2016 o 02:09

Witam mam pytanie moi rodzice się rozwodzabez orzekania o winie.Coz domem który my utrzymujemy bo ojciec nie pracuje i nie ma zasilku niestety w księgach wieczystych istnieje tylko On.czy dom dzieciom tez się nie należy

Odpowiedz

radek Luty 23, 2016 o 06:29

Witam. Mam pytanie. Mój teść odziedziczył pole. podczas trwania małżeństwa sprzedał tą nieruchomość. czy pieniądze pozyskane ze sprzedaży to majątek osobisty teścia czy wspólny teściów

Odpowiedz

Asia Luty 29, 2016 o 19:00

Witam .Pytanie moje brzmi :Babcia przepisała mi mieszkanie czy po otwarciu testamentu mieszkanie też jest własnością męża.Bardzo proszę o odpowiedz.

Odpowiedz

Katarzyna Skowrońska Marzec 1, 2016 o 21:12

Rozumiem, iż sporządzony został na Pani rzecz testament; “to co odziedziczone” stanowi co do zasady majątek osobisty.

Odpowiedz

Agnieszka Marzec 9, 2016 o 22:42

Witam. W 1 malzenstwie zakupilismy z mezem mieszkanie. Jestesmy oboje wlascicielami. Jednak po 12 latach rozwiedlismy sie a ja ponownie wyszlam za maz. Czy mimo zmiany meza i nazwiska nalezy mi sie polowa mieszkania z pierwszego malzenstwa???

Odpowiedz

Katarzyna Skowrońska Marzec 10, 2016 o 11:53

trudno mi konkretnie odpowiedzieć bez zapoznania się z treścią księgi wieczystej.
Rozumiem, iż nie przeprowadzali Państwo sprawy o podział majątku wspólnego po rozwodzie?
Jeśli nie, należałoby rozważyć przeprowadzenie takiej sprawy.

Odpowiedz

Justyna Marzec 25, 2016 o 06:51

Witam. Moja mama rozwiodła się z moim ojcem. Podzialu majątku sądownie nie było. Dzielili się miedzy sobą a w sumie mama placila ojcu za jego czesc i przechodzila cala wlasnosc na nia oczywiście notarialnie. Do podzialu jest jeszcze dom. W czasie trwania malzenstwa mama kupila nieruchomość na dzialalnosc gospodarcza gdzie w akcie notarialnym jest napisane ze ta nieruchomość została zakupiona z odrębnego majątku co maz potwierdza. Mama wyszla ponownie za maz z facetem który ma 5 dzieci. Moje pytanie brzmi jak w razie śmierci mamy bez napisanego testamentu będzie podzielony majatek czy nieruchomość która mama posiada będzie dzielona na mnie obecnego meza i jego dzieci czy ta nieruchomość przechodzi tylko na mnie? co będzie z domem którym wlascicielem jest mama i mój ojciec oraz samochody które były zakupione w trakcie trwania pierwszego malazenstwa ale ojciec nic za nie niechce czy one tez będą podzielone pomiędzy mna drugim mezem i jego dziecmi? proszę o odpowiedz i z góry dziekuje 🙂

Odpowiedz

Monika Kwiecień 12, 2016 o 19:38

Mam pytanie mojego męża rodzice się roZwiedli i ojciec zostawił mieszkanie dla byłej żony i syna czyli mojego męża teraz teściowa chce sprzedać mieszkanie czy syn ma do niego jakieś prawa?

Odpowiedz

Kaka Maj 14, 2016 o 21:02

Witam, mam pytanie, pracujemy razem z moim partnerem i dobudowujemy sie do piętrówki mamy mojego partnera i ta piętrówke jego mama przepisuje na niego + dożywotnie jej życie w niej. I czy jak weźmiemy ślub to ten dom będzie stanowił wspólnotę majątkowa? Czy w razie rozwodu połowa tej piętrówki należy do mnie?

Odpowiedz

agnieszka Maj 25, 2016 o 10:48

witam serdecznie.,
Mam pytanie mam drugiego meza mieszkam w jego mieszkaniu.Jestesmy w związku 15 lat w malzenstwie 6 lat. Martwie się bardzo gdyż maz jest starszy 0 10 lat co się stanie ze mna gdy on pierwszy umrze.Dodam ze ma dorosla corke która będzie robic wszystko aby przejąć majatek meza .jakie mam prawa proszę mi pomoc z góry dziekuje.

Odpowiedz

viktoria Czerwiec 4, 2016 o 17:29

Witam, mam pytanko które mnie gnębi, mój tato przepisał cały majątek mojemu bratu ( gospodarstwo,mieszkanie,sady) również mieszkanie które miało być przepisane dla mnie, chodż sama na to się zgodziłam, ale wyszła taka sytuacja że on będzie brał ślub już w krótce i zastanawiam się czy po ślubie jego małżonka będzie miała prawo do jego majątku czyli do gospodarstwa i mieszkania póki dzieci jeszcze nie ma.Proszę o jakieś informację z góry dziekuje

Odpowiedz

Katarzyna Skowrońska Czerwiec 6, 2016 o 14:42

Pozostaje pytanie, jaka umowa została zawarta.
(jeśli darowizna, w przyszłości prawdopodobnie aktualna będzie kwestia roszczenia o zachowek)
Przedmiot darowizny stanowi co do zasady majątek osobisty.

Odpowiedz

Katarzyna Czerwiec 10, 2016 o 13:21

Pani Katarzyno, dopytam dla pewności: jaka będzie sytuacja w takim przypadku:
1. Mężczyzna rozwiodl się z pierwszą żona, z która miał pięcioro dzieci.
2. Po rozwodzie, na mocy testamentu sporządzonego przez jego ojca nabył nieruchomość (mieszkanie).
3. Ożenił się powtórnie, małżeństwo trwało 7 miesięcy.

W chwili śmierci miał żonę i piątkę dzieci z pierwszego małżeństwa, z istotnych przedmiotów podlegających dziedziczeniu są nieruchomość rolna, stanowiąca współwłasność z była żona i opisane powyżej mieszkanie.

Wydaje mi się, że wszystko, co posiadał zmarły przypada jego drugiej żonie i dzieciom w częściach równych, na ogólnych zasadach kc (testamentu nie było). Czy to by się zgadzało?

I druga kwestia: zmarły pozostawił długi, zaciągnięte przed zawarciem drugiego małżeństwa i w jego trakcie, czy odpowiedzialność za nie ponosi również aktualna żona i dzieci?

Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedz

Elunia Lipiec 17, 2016 o 20:31

Witam.Mój mąż ma w majątku osobisty czyli przed ślubem dom i sklep spożywczy i jakieś działki.Dom otrzymał od rodziców,sklep mimo iż spłacamy kredytem hipotecznym ,którym obciążony został dom.Wdzieliśmy ślub ,mamy dziecko.Czy ja jako żona i dziecko dziedziczymy całość majątku osobistego po połowie?Nie mamy intercyzy,mamy wspólnotę majątkową

Odpowiedz

elunia Lipiec 19, 2016 o 21:46

proszę o odpowiedź

Odpowiedz

Dominik Wrzesień 5, 2016 o 14:26

Witam

Na podstawie testamentu najprawdopodobniej zostanę właścicielem nieruchomości – domu i parceli. Pomijam kwestię ewentualnych zachowków.
Testament został sporządzony kilka lat przed moim ślubem. W związku małżeńskim pozostaję nadal do chwili obecnej.
Chciałbym się dowiedzieć czy małżonka “z automatu” staje się współwłaścicielem takiego spadku? Oraz gdybym sobie nie życzył żeby została współwłaścicielem jakie ewentualnie kroki muszę podjąć.

Pozdrawiam
Dominik

Odpowiedz

paulina Październik 24, 2016 o 11:58

Dzień dobry, Ja mam takie pytanie, ponieważ moja mama zmarła pozostał dom, działka rolna i las który był na jej ojca zostało zatem przeprowadzone postepowanie i jest 8 spadkobierców zatem rodzeństwo mojej mamy.
moj ojciec teraz wział ślub z druga żoną i teraz jesli cały majątek mamy bedzie podzielony pomiedzy nas dwoje 50% na 50% bo jej rodzeństwo się na to zgodzi i wpisany w jego majątek osobisty nabyty przed drugim ślubem to czy po jego śmierci jego żona bedzie ten majątek dziedziczyła??

Odpowiedz

teresa Listopad 14, 2016 o 01:37

Jestem po rozwodzie juz 17 lat i nie mamy podzialu majatku.Z moim bylym mezem mielismy 3 synow , a majstarszy syn zginąl w wypadku i zostalo dwoch.Mamy do podzialu dwa domy i gospodarstwo po tesciach zapisane mojemu bylemu mężowi jako darowizna , ale jak bbylismy jeszcze malzenstwem i razem na nim pracowalismy , do tego mąż dokupil 6 hektarow pola to wszystko bylo w związku małżeńskim. Rozwiedlismy sie z ozeczeniem winy meza. Byly maz ożenił sie ponownie i ma trojke dzieci ale tylo jedno jest jego a dwojka jego zony.Mam pytanie czy ja mam prawo do majatku wspolnego ktorego dorobilam sie razem z mezem i czy mam prawo do gospodarki po tesciach i kupionej ziemi w razie smierci mojego bylego męża chodzi mi o masz majatek ktorego sie dorobilismy razem. Nie interesuję mnie jego nowe malzenstwo i jego nowy majatek.
Jak to wszystko bedzie wygladac w razie smierci bylego męża nie mając zrobionego podzialu i czy mi czasem ten majatek nie przepadnie.
Bardzo proszę o poradę za co z gory serdeczne Dziękuję.
Do tej pory nie robilam podzialu majatku bo nie mialam pieniądzy na podzial.

Odpowiedz

Magdalena Czerwiec 5, 2017 o 15:41

Witam,
moja znajoma ma następujący problem.. ok miesiąca temu zmarł jej mąż. Nie będąc jeszcze wtedy w związku małżeńskim zakupili działkę z budynkiem, która została przepisana na męża. Nie mieli dzieci. Pytanie brzmi- czy w związku z tym jest ona jedyną osobą, która dziedziczy wymienioną wyżej działkę z budynkiem? Z góry dziękuję za pomoc i chociaż krótką odpowiedź.

Odpowiedz

Katarzyna Skowrońska Czerwiec 8, 2017 o 13:41

Rozumiem, iz nie został sporządzony testament? Niestety małżonek nie jest jedynym spadkobiercą ustawowym.

Odpowiedz

Agnieszka Lipiec 28, 2017 o 13:06

Witam, zakupiliśmy mieszkanie z mezem przed ślubem, jesteśmy wspolwlascicielami. Mamy córkę, oraz miesZkamy z męża corka z poprzedniego małżeństwa,nie jest przysposobienia przeze mnie.Jak wygląda dziedziczenie w obydwu przypadkach? Dziękuję za odpowiedź.Agnieszka

Odpowiedz

Małgorzata Sierpień 19, 2017 o 00:49

Witam!
Mój mąż dostał dom po rodzicach przed naszym ślubem, którzy do tej pory żyją i mają prawo dożyć do śmierci. Wszceśniej dom rodzice przepisali na jego brata, który potem zrzekł się domu na rzecz mojego męża. Czy ja jako jego żona i nasze dziecko mamy prawo do jego domu obecnie i w sytuacji nieszczęśliwego wypadku.

Odpowiedz

Żaneta Październik 6, 2017 o 14:01

Dzień dobry mam pytanie.
Czy jak nie byłam w związku małżeńskim z ojcem mojej córki a on jak zmarł zostawił długi to czy ja też muszę się zrzec spadku, czy tylko moja córka?

Odpowiedz

Emilia Kwiecień 23, 2018 o 14:23

dzień dobry kupilismy z narzeczonym mieszkanie on placil jednakze w akcie notarialnym zaznaczylismy ze kupujemy po polowie gdy sie rozstalismy on poszedl do sadu przedstawil dowod kasa placi i moja polowe mi zabrano

teraz mam meza nie mamy intercyzy maz wniosl do malzenstwa dom i hektary po rodzicach ja wiem ze to jego majatek osobisty jezeli to sprzeda i kupimy dom nowy lub wybudujemy a notariusz nie zaznaczy w akcie iz pieniadze pochodza z jego majatku to czy polowa domu bedzie takze moja? jesli kiedys np. on mnie zostawi i bedzie chcial sie rozwiesc to czy historia sie troche powtorzy i udowodni ze pieniadze pochodzily od niego wtedy zabierze mi wszystko ? z gory dziekuje

Odpowiedz

Anna Styczeń 10, 2019 o 10:21

Jesteśmy z mężem bezdzietnym małżeństwem. Kupiliśmy mieszkanie na kredyt gdzie wnieśliśmy 50% wkładu własnego, które pochodziły z mojego majątku przedmałżeńskiego (zostało to ujęte w akcie notarialnym). Jak będzie wyglądało dziedziczenie, gdyby pierwszy zmarł mąż? Czy moje 50% przedmałżeńskiej jest ujmowane w majątku wspólnym?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: