Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Dziedziczeniu podlega tez majątek osobisty

Z dziedziczeniem jest trochę inaczej niż z podziałem majątku po rozwodzie …

W sumie tak samo skomplikowane, postępowania też trwają bardzo długo ale jednak w sprawach spadkowych  jest trochę inaczej od strony prawnej niż np. w sprawach o podział majątku po rozwodzie. O postępowaniach tych dużo można powiedzieć, o sprawach dotyczących działu spadku już trochę pisałam.

Ale w dwóch słowach.

Często oprócz majątku wspólnego każdy z małżonków ma także majątek osobisty (np. nabyty przed ślubem). Dzieje się tak zwłaszcza, gdy jest to dla jednego przynajmniej z małżonków kolejne już małżeństwo.

Chociaż niekoniecznie – majątkiem osobistym jest też to, co zostało nabyte w drodze dziedziczenia.

I właśnie wszystko, co spadkodawca posiadał, stanowi- w skrócie mówiąc- masę spadkową.

A więc mieszkanie kupione przed ślubem, którego spadkodawca był jedynym właścicielem także wejdzie w skład spadku…

Precyzując : masz mieszkanie nabyte przed ślubem. Wiesz już, że jest Twoim majątkiem osobistym.

I niczym się w związku z tym nie przejmujesz. Nawet jak masz kolejną żonę/męża i dzieci z kilku związków.

A to błąd. Mimo tego, iż mieszkanie (dom/samochód/cenna biżuteria…) stanowi majątek osobisty to przecież jest tak tylko za życia.

Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy masz np. mieszkanie nabyte przed ślubem, a oprócz tego inne nieruchomości – tym razem już nabyte wspólnie z „nowym” małżonkiem.  

A więc jakie są wnioski?

Zastanów się dobrze, jak chcesz rozporządzić swoim majątkiem na wypadek śmierci i przelej to na papier, (tylko proszę: pisz wszystko odręcznie i wyraźnie podpisz) a w razie wątpliwości poradź się kogoś bardziej doświadczonego.

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  101 komentarzy

  1. Alan
   6 września 2013 @ 10:16

   Czyli innymi słowy, wszystko się komplikuje po ślubie 😛
   A tak na poważnie to dziękuję bardzo za ten artykuł, dał mi trochę do myślenia 🙂

   Pozdrawiam

   Reply

   • Katarzyna Skowrońska
    6 września 2013 @ 16:48

    Bardziej komplikuje się po rozwodzie…
    A jeszcze bardziej po śmierci spadkodawcy- gdy jest wielu spadkobierców.
    Niektórzy myślą, iż małżonek nie będzie dziedziczył tego, co stanowi majątek osobisty drugiego ze współmałażonków, bo skoro
    majątku osobistego nie dzieli się po rozwodzie…
    Tak czy inaczej, na pewno wrócę jeszcze do tego tematu

    Reply

    • Alicja
     8 września 2013 @ 08:44

     Pani Katarzyno… jeśli mój mąż wchodząc w związek małżeński ze mną wniósł długi i dorosłą córkę z poprzedniego małżeństwa. Ja wnioslam spory majątek ( obecnie również odziedziczylam po Tacie jego dom ). Mamy wspólnie 1 dziecko. Wiem że w razie mojej śmierci mój majątek dziedziczy mąż i córka po połowie . Ale zastanawiam się co się stanie jeśli zginiemy oboje np. W wypadku. Czy mój majątek dziedziczy tylko moja córka. Czy córka mojego męża również? ?? ( dodam ze mąż rozwodzac się z 1 żoną zostawił jej i córce cały majątek i do dziś spłaca długi i płaci bardzo wysokie alimenty , opłaca prywatne studia ). Dziękuję za odpowiedź.

     Reply

     • Katarzyna Skowrońska
      9 września 2013 @ 11:41

      Co do zasady córka męża z 1. pierwszego małżeństwa nie dziedziczy z mocy ustawy po Pani.
      (oczywiście rozumiem, iż nie została nigdy przez Panią przysposobiona)
      Córka męża z pierwszego małżeństwa będzie jednak dziedziczyć po Pani mężu (a swoim ojcu)
      Na pewno warto rozważyć sporządzenie testamentu.
      Warto też pamiętać, że także długi podlegają dziedziczeniu.

      Reply

    • Halina
     5 maja 2021 @ 18:53

     Czy w razie mojej śmierci tylko dzieci będą dziedziczyć mieszkanie, które nabyłam przed ślubem, jeżeli w testamencie wskażę tylko ich do dziedziczenia ?

     Reply

  2. Aga
   18 kwietnia 2014 @ 19:43

   Witam .Niedługo wychodzę a mąż .Mam majątek osobisty (mieszkanie ) .Mój przyszły mąż ma 2 dzieci z pierwszego małżeństwa .Rozumiem ,że jesli nie bedziemy mieć wspólnego dziecka to mieszkanie dziedziczy tylko mój mąż???A kto dziedziczy moje mieszkanie po moim mężu ????Chciałabym to mieszkanie aby dziedziczyły dzieci mojej siostry po smierci męża .Czy tak da radę co treba zrobić???

   Reply

   • Katarzyna Skowrońska
    22 kwietnia 2014 @ 10:51

    W sytuacji gdyby mąż zmarł po ślubie (zakładając, iż nie napisze testamentu)
    dziedziczyć z mocy ustawy będzie Pani jako żona oraz dzieci męża (z wszystkich związków)

    O dziedziczeniu w małżeństwach bezdzietnych pisałam tu:
    https://blog-spadkowy.pl/dziedziczenie-w-malzenstwach-bezdzietnych/

    Reply

  3. Aga
   22 kwietnia 2014 @ 11:43

   Witam ponownie. Źle zadałam pytanie. Mój mąż ma z 1 małżeństwa 2 dzieci. Mieszkamy w moim mieszkaniu zakupionym przed Naszym ślubem. Wiem że w razie mojej śmierci On dziedziczy moje mieszkanie.A w sytuacji kiedy umieram ją a za miesiąc mąż to czy Jego dzieci otrzymują moje mieszkanie ?? Czy wtedy ta własność wraca do mojej rodziny??? Jeśli nie to co powinnam zrobić żeby po. NASZEJ Śmierci wróciło do mojej rodziny

   Reply

   • Katarzyna Skowrońska
    22 kwietnia 2014 @ 12:41

    Rozumiem, iż nie przysposobiła Pani dzieci męża.
    Rozumiem też, iż Pani nie ma żadnych dzieci z innych związków.
    Nie jest tak, aby po Pani (z mocy ustawy) dziedziczył tylko mąż.
    Dzieci męża będą oczywiście po mężu dziedziczyć jako spadkobiercy ustawowi.
    Proszę pomyśleć o napisaniu testamentu, w testamencie może Pani wskazać dowolną osobę
    jako spadkobiercę.

    Reply

    • Aga
     22 kwietnia 2014 @ 12:51

     Dziękuję. Nie dzieci męża nie zostały przysposobienie przez mnie. Nie mamy własnych dzieci i chciałabym żeby po mojej śmierci mąż mógł mieszkać do swojej śmierci, ale po Jego śmierci chcę żeby mieszkanie wróciło do mojej rodziny. Mam je komu ofiarować siostry dzieciom.A z prawa dziedziczenia wnioskuje że Jego dzieci po mojej i Jego śmierci odziedzicza mieszkanie.

     Reply

     • Alicja
      18 września 2015 @ 10:21

      Mam takie samo pytanie. Mąż ma mieszkanie kupione przed ślubem; ma dwoje nieślubnych dzieci i dwoje przysposobionych.
      Ja mam mieszkanie kupione przed ślubem i dwoje dzieci. Chcielibyśmy zapisać mieszkania w akcie notarialnym na siebie nawzajem do śmierci a później żeby dziedziczyły tylko moje dzieci.
      Męża dzieci już otrzymały spadki wcześniej i na ich korzyść mąż się zrzekł. Jak to zrobić?

      Reply

  4. Beata
   6 maja 2014 @ 09:05

   Witam
   Ja mam troche inny problrem 🙁
   Z wielu wzgledow obecny dom budowalismy z obecnym mezem przed slubem. Nie bede sie sie rozpisywala dlaczego ale było to jedyne wyjscie wtedy. Moj obecny maz wzial na nie czesciowy kredyt a ja wlozylam pieniadze z podzialu majatku z pierwszym mezem. Dom wiadomo i kredyt byly na mojego obecnego meza. Teraz wiadomo ze w m,alzenstwie po smierci meza ja dziedzicze. On ma 3 dorosle corki, ja dwoje malych jeszcze dzieci. Czy w sytuacji gdy ja bym nagle umarła dziedzicza po mnie moje dzieci(maja po 6 i 9 lat) a razem z tym moj pierwszy maz -jako ze jest ich ojcem? Jak sie przed tym zabezpieczyc? zeby moj obecny maz nie musial splacac bylego jako opiekuna prawnego dzieci? z calego naszego majatku to by była 1/4?? po mojej smierci bo rozumiem ze maz obecny dostanie w tej chwili polowe mojej polowy ? Co zrobic zeby zabezpieczyc moje dzieci w przypadku gdy ja predzej umre by faktycznie dostały moja połowe? dziekuje za odpowiedz

   Reply

   • Katarzyna Skowrońska
    6 maja 2014 @ 12:03

    Były mąż z mocy ustawy nie dziedziczy. Czyją dokładnie własnością jest ten dom obecnie?
    (co wynika z treści księgi wieczystej?)
    Pani spadkobiercy ustawowi to obecny mąż i dzieci.

    Reply

    • Beata
     6 maja 2014 @ 12:54

     W ksiedze wieczystej widnieje tylko moj obecny maz. Ja tam nie widnije. Dom do remontu kupilismy na kredyt a spora kwote ktora ja posiadalam wykorzystalismy na jego wyremontowanie. Byly to pieniadze z mojego podzialu majatku z pierwszym mezem. Poza rachunkami i przelewami zadnych dokumentow jako wlascicielka nie posiadam. Wiem ze w razie rozwodu ( boze bron tym razem 🙂 ale roznie bywa musimy te sprawy jeszcze zalatwic -myslalam o darowiznie??? ale jezeli chodzi o smierc mojego obecnego meza to ja zgodnie z prawem dziedzicze po nim ? czyli nalezeli mi sie moja połowa i 1/2 jego polowy? dobrze rozumiem a 1/4 w sumie domu nalezy sie jego dzieciom? ale czy gdybym teraz ja umarła , moje dzieci sa małe, czy z tego domu cos im sie nalezy? a tym samym ich ojcu ktory niestety by został ich prawnym opiekunem??? Z drugiej strony tez nie chcialabym zeby moje dzieci nic nie dostały. Ten dom i wszystko co mamy od poczatku do konca naszego zwiazku jest wspolne, ja mialam czesc pieniedzy moj maz jakas czesc mniejsza, kredym splacamy wspolni etak naprawde. Jak te sytuacje rozwiazac, zeby nikt nie był skrzywdzony?

     Reply

  5. Kasia
   24 czerwca 2014 @ 09:43

   Dzien dobry Pani Katarzyno,
   mam nastepijaca sytuacje: posiadam mieszkanie zakupione przed slubem oraz drugie mieszkanie odziedziczone po rodzicach. Mieszkamy z mezem za granica. Ja mam dwojewlasnych dzieci i maz ma dwoje dzieci z pierwszego malzenstwa. Nie mamy wspolnych dzieci. Czy moge w jakis sposob zabezpieczyc swoje dzieci, np. spisujac testament? Jak uniknac zachowku?

   Reply

  6. henryka
   28 sierpnia 2014 @ 13:17

   Dzien dobry
   mam pytanie co powinnysmy zrobic
   moj maz ma mieszkanie spadkowe po swojej cioci.Ja w czerwcu wyszlam za niego za maz ma 3 dzieci co powinien zrobic zzeby to mieszkanie do konca mojego zycia a po jego smierci nalezalo do mnie.
   i jeszcze jedno ja mam mieszkanie wlasnosciowe wspolne z moja corka czy twlasnosc moja 1/2 po mojej smierci bedzie nalezala do mojego meza i jego dzieci czy nie

   Reply

  7. marta
   24 listopada 2014 @ 20:27

   Witam.
   Mój mąż jest po rozwodzie z pierwszego małżeństwa ma dwoje dzieci . Przed rozwodem oddal byłej żonie w darowiżnie wybudowany przez niego dom. Wszystko sporzadzone notarialnie. Planujemy sie budowac w przyszłym roku wszystko na moje dane czyli zakupienie dzialki i materialy na postawienie domu . Moim pytaniem jest czy po śmierci mojego męża bedę musiała spłacac jego dzieci skoro zakup domu bedzie na mnie , nie posiadamy interkcyzy przed slubnej ani po slubnej ? z męzem mamy takze wspolne dziecko.

   Reply

  8. Tami
   22 stycznia 2015 @ 21:21

   witam,
   mam pytanie dotyczące sytuacji, kiedy w małżeństwie posiadam swoje nabyte wcześniej mieszkanie (majątek osobisty) a mąż zbudowany przez siebie dom (jego majątek osobisty). Jeśli nie będziemy mieć dzieci, rodzice zarówno moi jak i męża umrą, kto wtedy dziedziczy nasze majątki osobiste?

   Reply

  9. Agnieszka
   2 lutego 2015 @ 19:55

   Witam mam takie pytanie moj ojciec mial pierwsza zone i dwojke dzieci wzial z tą panią rozwod i byl podzial majątku poznal moja mame kupili dom moj tata zmarl 50% domu jest mojej mamy prawnie bo jej za życia przepisal a jego polowa jest do podzialu z jego dziecmi z 1 małżeństwa?

   Reply

   • Katarzyna Skowrońska
    3 lutego 2015 @ 10:29

    Rozumiem, iż ojciec nie zostawił testamentu? W takiej sytuacji dziedziczą spadkobiercy ustawowi-
    małżonka oraz dzieci- zarówno z pierwszego małżeństwa, jak i z drugiego. Dalszą kwestią jest ustalenie, co wchodzi
    w skład spadku.

    Reply

  10. Kasia
   9 lutego 2015 @ 10:02

   Witam.Chciałam zapytac o taką sprawę.Zostało mi zapisane w testamencie mieszkanie po rodzicach czy po rozwodzie z mężem będę musiala podzielic się z nim kwotą po sprzedaży mieszkania.

   Reply

   • Katarzyna Skowrońska
    9 lutego 2015 @ 13:24

    Majątek nabyty w drodze dziedziczenia zalicza się do majątku osobistego.

    Reply

    • monika
     3 maja 2016 @ 19:13

     Dzień dobry Pani Katarzyno mam problem ponieważ chodzi o spadek męża byliśmy już po ślubie cywilnym a on dostał pieniądze które były w banku upoważniona też bylam do nich wiec ja 30 tysiecy wzielam bo myslalam ze moge a on teraz mi mowi ze ja go okradlam i grozi mi więzieniem proszę o pomoc czy tak moze zrobić??? Jutro ma jechac do prawnika dodam też że caly czas mowi o tym iż do tych pieniędzy nie miałam prawa i bez jego wiedzy wyciągnełam jednym słowem okradłam go proszę o rychłą odpowiedz na meila

     Reply

  11. Agata
   22 lutego 2015 @ 17:21

   Witam, mój narzeczony jest przed zakupem mieszkania, jest jedynym kredytobiorca. Czy w razie śmierci juz męża, mam pełne prawo do mieszkania?? Oczywiście z ubezpieczeniem kredytu wyrazie śmierci. Czy lepiej zeby kupił mieszkanie po zawarciu małżeństwa?

   Reply

  12. Kasia
   27 lutego 2015 @ 14:56

   Witam,
   Mam pytanie żyje w związku partnerskim( w przyszłości zamierzamy się pobrać) mamy z partnerem jedno dziecko synka. Partner jest po rozwodzie i ma z pierwszego małżeństwa jeszcze córkę. Rodzice chcą mi przepisać nieruchomość ( jeszcze przed naszym ślubem). W jakiej formie byłoby najlepiej to wykonać testament czy umowa darowizny , tak by nie dziedziczył w przypadku mojej śmierci mój obecny partner ani jego dziecko ale mój syn????

   Reply

  13. Daniel
   18 marca 2015 @ 11:04

   Witam. Pani Katarzyno. Mam nie typowa sprawe, a mianowicie brat mojej mamy przed smiercia zostal oszukany i naciagniety na slub. Znalazlem jego zwloki a w pokoju obok zwloki jego “zony”. Zmarli w jednym dniu. On mial nowotwor, a ona sie zapila (4 promile). Woj mial domek. Oboje nie mieli dzieci. Ona miala dlugi. Kto dziedziczy w takiej sytuacji. Wiem ze sprawa nie jest prosta.

   Reply

  14. Marcin
   18 marca 2015 @ 18:32

   Witam kupiłem przed zawarciem małżeństwa mieszkanie po czym wziąłem ślub z kobietą która ma 2 dorosłych dzieci z poprzedniego małżeństwa. Swoich dzieci nie mamy ja również nie posiadam dzieci z innych związków. Dwa pytania
   1. Kto dziedziczy mieszkanie w przypadku mojej śmierci wyłącznie żona?
   2. Czy mieszkanie w przypadku śmierci mojej żony jest moje, czy muszę je podzielić między siebie a dzieci żony z poprzedniego związku?

   Reply

   • Katarzyna Skowrońska
    19 marca 2015 @ 13:12

    Żona (w przypadku małżeństw bezdzietnych) nie jest jedynym spadkobiercą ustawowym.
    Dzieci będą spadkobiercami ustawowymi Pana żony, a swojej matki.
    Pozostaje oczywiście kwestia co wchodzi w skład spadku.
    W takich sytuacjach proponuję małżonkom sporządzenie testamentów.

    Reply

   • Mateusz
    6 lipca 2021 @ 14:01

    Witam mam pytanie posiadałem mieszkanie przed ślubem żona miała 2 dzieci z poprzedniego małżeństwa .zmarła .czy po jej śmierci jej dzieci mają prawo do mojego mieszkania?

    Reply

  15. Tadeusz
   16 kwietnia 2015 @ 11:52

   czy do masy spadkowej wchodzi również majątek ( jeszcze nie podzielony) przypadający członkowi rolniczej spółdzielni produkcyjnej wynikający z
   likwidacji spóldzielni poprzez wyprzedaż całego jej majątku.
   Dziekuję za odniesienie sie do sprawy

   Reply

  16. Maria
   26 kwietnia 2015 @ 04:55

   Mam dom i dwoje dzieci ,wychodzę za mąż mój przyszły małżonek ma też dwoje dzieci , czy po mojej śmierci mój dom będą dziedziczyły moje dzieci czy też mój przyszły małżonek i jego dzieci?

   Reply

  17. Genadiusz
   6 maja 2015 @ 12:59

   W tym roku chcę dokonać darowizny mieszkania, nabytego gdy byłem w stanie wolnym, córce. Obecnie też jestem w stanie wolnym. W przyszłym roku chcę zawrzeć związek małżeński. Czy przyszłej żonie należy się zachowek w przypadku mojej śmierci z mieszkania przekazanego córce przed zawarciem związku małżeńskiego.

   Reply

  18. anna
   28 maja 2015 @ 13:49

   Witam ,mam dzialke rekreacyjna,po rodzicach.sprawa spadkowa nie zostala przeprowadzona .Tata z pierwszego malzenstwa ma trojke dzieci ,a mam z pierwszego ma jedna corke.Ja jestem ze wspolnego malzenstwa.Tata zmarl pierwszy,mama 10 lat pozniej.mam pytanie :jak dzielona jest dzialka?Pozdrawiam

   Reply

  19. Trybunet
   10 czerwca 2015 @ 16:04

   Witam, ja borykam się z myślą czy w księdze wieczystej powinny widnieć moje dane zamiast danych mojej zmarłem pół roku temu matki? Albo czy pozostawienie ksiąg bez zmian pociągnie za sobą większe konsekwencje?

   Reply

  20. klaudia
   1 lipca 2015 @ 17:15

   dzień dobry ja mam takie pytanie moja mama odziedziczyła połowę domu po swojej mamie na pół ze swoim tatą czyli moim dziadkiem teraz mama chce wyjść za mąż, czy po śmierci mojej mamy i jej małżonka dom po niej odziedziczę ja czy jej męża dzieci też lub jego wnuki? czy powinni spisać intercyzę?.

   Reply

  21. ANNA
   22 lipca 2015 @ 20:40

   Witam Panstwa
   Mam pytanie odnosnie spadku po moim tacie/. Moj tato kupil pole orne przed malzenstem w 2003 ktore zlozyl do ksiag wieczystych w tym czasie jako jego wlasnosc, Kiedy zawarl zwiazek malzenski w 2006 kupili razem wspolna dzialke ze swoja zona. Pol roku po smierci mojego ojca w 2007 jego zona ponownie zlozyla wpis do ksiag wieczystych na nia I mojego ojca co do tego pola, ktore zakupil przed ich malzenstwem.. Sad podzielil majatek miedzy dzieci I wlaczajac ja do spadku tego pola zakupionego pola przed ich malzenstwem. Moj ojciec nie zostawil zadnego testamentu. Napiszcie czy ona ma prawo dysponowac majatkiem zakupionym przed malzenstem? Czy sad wydal odpowiedni podzial majatku?
   Jestesmy zaskoczeni dlaczego Sad podzielil pole na moje rodzenstwo I jego zone? Czy on ma prawo wchodzic w sklad pola zakupionego przed malzenstwem? Czy mozna odwolac sie do Sadu, ktory nas skrzywdzil? Prosze pomozcie?

   Reply

  22. Ewa
   29 lipca 2015 @ 13:37

   Witam jesteśmy już 14 lat po ślubie rodzice męża sądzili się o majątek teraz sprawę wygrała matka męża i ma zapisać połowę tego majątku na męża mojego czy ja jako synowa tez będę do niego należeć

   Reply

  23. Monika
   30 lipca 2015 @ 08:55

   Witam
   Mam pytanie jestem po ślubie 2 lata i mąż ma swój dom który wybudował jeszcze przed ślubem. Dom był praktycznie w stanie surowym i po ślubie zamieszkaliśmy w nim i zaczynaliśmy go wspólnie wykańczać. Nie mamy jeszcze dzieci. Jakie mam prawa do domu w zaistniałej sytuacji i co należy mi się w razie rozwodu, lub w przyszłości w razie śmierci męża?
   Z góry dziękuję za odpowiedź

   Reply

  24. Jola
   4 sierpnia 2015 @ 02:23

   Witam chcemy razem z partnerem wziasc kredyt na mieszkanie. On ma corke za kawalera i razem mamy syna nie jestesmy jeszcze malzenstwem. Kto bedzie dziedziczyl? Co zrobic

   Reply

   • Katarzyna Skowrońska
    5 sierpnia 2015 @ 16:50

    Jeśli nie będzie testamentu – dziedziczą spadkobiercy ustawowi.
    Jeśli nie będą Państwo małżeństwem, to po partnerze córka i syn, a w Pani przypadku syn.
    Na pewno warto pomyśleć o testamentach – najlepiej w formie notarialnej
    (nie wiąże się to z dużym kosztem).Przed ich sporządzeniem doradzam jednak kontakt z prawnikiem w
    miejscu zamieszkania.

    Reply

  25. Ania
   16 sierpnia 2015 @ 16:10

   Witam.Mąż jest właścicielem dwóch działek,po ślubie jedną otrzymał jako darowizna od swoich rodziców, drugą zakupił-jest jej jedynym właścicielem. Czy warto dokonać scalenia nieruchomości dołączając mnie jako współwłaściciel obu działek czy nie ma to większego wpływu na późniejszy podział majątku w razie rozwodu czy w sytuacji dziedziczenia w razie śmierci?dodam,że na obu sąsiadujących działkach powstanie dom wspólnie budowany.

   Reply

  26. Malgorzata Cieslik
   18 sierpnia 2015 @ 22:01

   Moi rodzice nabyli za czasu małżeństwa mieszkanie. Po śmierci ojca odbyła się sprawa spadkową, a mieszkanie zostało przepisane na moją mamę, która przez ostatnie 17 lat była jego jedyną właścicielką.
   Mama w tym roku zmarła.
   Czy po mamie dziedziczy tylko ja, czy również dzieci ojca z pierwszego małżeństwa?
   Bardzo proszę o odpowiedź.

   Reply

   • Katarzyna Skowrońska
    19 sierpnia 2015 @ 10:42

    Jeśli nie było testamentu dziedziczą spadkobiercy ustawowi. Jeśli dzieci ojca z innego związku nie były przez mamę
    przysposobione, spadkobiercami ustawowymi nie są.

    Reply

  27. Halina
   21 sierpnia 2015 @ 09:44

   Witam.
   proszę o informacje ,we wrześniu wychodze za mąż , posiadam mieszkanie własnościowe, właśnie przeczytałam ,że w razie mojej śmierci mąż dziedziczy część, czy testament muszę spisać przed zawarciem związku małżeńskiego,czy mogę po ?
   mój przyszły mąż ma długi, czy on tez może spisać testament abym ja i moje dzieci nie dziedziczyli tych długów? i kiedy należy to zrobić?co z dziedziczeniem przez jego dzieci z pierwszego małżeństwa?

   Reply

  28. Agnieszka
   21 września 2015 @ 14:06

   Witam,
   mam obecnie drugiego męża. Z poprzedniogo związku mam córkę. Z obecnym małżeństwie mamy jeszcze syna. Mieszkamy w domu należącym do teściów (rodziców małżonka). W dom ten włożyłam około 100 tysięcy pieniędzy pochodzących z majątku osobistego. Było to jeszcze przed naszym ślubem. Od 2012 roku jesteśmy małżeństwem i w dom należący do teściów ciągle inwestujemy. Nie mamy intercyzy. Jak najlepiej ugodowo rozwiązać formalnie tę sytuację, ponieważ ja w chwili obecnej nigdzie nie jestem właścicielem niczego, a oboje pracujemy, inwestujemy i wychowujemy dwójkę dzieci. W sytuacji mojej śmierci moim majątek będzie zarządzał teść, a wolałabym takiej sytuacji uniknać, zwłaszcza, że mam córkę z poprzedniego małżeństwa i Ona nie odziedziczyłaby nic. Proszę o odpowiedź.

   Reply

  29. agnieszka
   9 października 2015 @ 08:37

   Dzień dobry mój mąż ma po smierci ojca czesc majatku domu ziemie i mieszkanie i 2 samochody wspolnie z matka i siostrą czy po rozwodzie moge sie domagac czesci maza spadku i jak to jest

   Reply

  30. Joanna
   15 października 2015 @ 16:44

   Witam
   Mam pytanie dotyczące spadku po mojej mamie Spadek ten mama otrzymała tez w spadku czyli nie dorobila się go wspólnie z mężem Niestety po roku mama również zmarła Mąż matki nie jest moim ojcem i nigdy mnie nie przysposobil Pytanie brzmi czy mąż matki dziedziczy po niej czy tylko dzieci matki Pozdrawiam

   Reply

   • Katarzyna Skowrońska
    15 października 2015 @ 19:47

    Majątek osobisty także podlega dziedziczeniu. Jeśli mama nie napisała testamentu, dziedziczenie następuje według
    reguł ustawowych.

    Reply

   • monik219
    6 lipca 2020 @ 10:05

    Zmarl nasz ojciec ,jego druga zona odrzuciła spadek po nim.Posiadała mieszkanie i działkę kupiona przed slubem,A teraz twierdzi ze bez zgody mojej nie może sprzedać swojego majątku.To chyba nie jest możliwe bo nie byłam jej dzieckiem.I odrzucenie spadku po moim tacie nie ma nic do jej majątku, który miała przed slubem?

    Reply

  31. Kasia
   25 października 2015 @ 10:03

   Dzien dobry. W czerwcu zmarl mój tata. Czy samochód, który był własnością mojego taty (i tylko on był wpisany w dowodzie rejestracyjnym) po jego śmierci jest dziedziczony tylko w 50% przez mamę,mnie i siostrę – a pozostałe 50% jest traktowane jako majatek wspólny małżeński i domyślne należy (i nalezalo) do mamy? Czyli tylko 50% samochodu wchodzi w skład masy spadkowej do podziału? Rodzice nie mieli rozdzielnosci majątkowej.

   Reply

  32. ania
   5 listopada 2015 @ 23:33

   Witam
   Mam pytanie moja teściowa dostała w darowiznę w postaci lasu zmarła 8 lat temu i wiem ze dzieci dziedziczy po niej ale czy mąż teściowej tez dziedziczy czyli teść

   Reply

  33. Marta
   9 listopada 2015 @ 16:52

   Witam
   Mam pytanie mój tata zmarł 14 grudnia 2013 a ja ślub wzięłam 23 grudnia 2013 odziedziczyłam długi po tacie z dobrodziejstwem inwentarza czy jak ja mam te długi to czy one też przechodzą na męża z mężem zrobiliśmy rozdzielczość majątku 12 stycznia 2015
   Mam jeszcze pytanie w sprawie jeżeli byłam zameldowana tam gdzie rodzice i od jakiegoś czasu nie miałam dobrego kontaktu z mama i wymeldowała mnie z domu a męża rodzice zameldowali mnie u siebie to jak mam długi to czy pan komornik może przyjść do męża rodziców i czy może zajmować u nich w domu rzeczy za moje dlugi ja mam tylko tam meldunek i tam nie mieszkam proszę o odpowiedź będę bardzo wdzięczna pozdrawiam

   Reply

  34. Patrycja
   29 listopada 2015 @ 10:13

   Witam, we wrześniu zmarła moja Mama. Moi rodzice w trakcie małżeństwa kupili razem mieszkanie. Po rozwodzie nie było podziału majątku. Mieszkanie miało pozostać dzieciom. Mama ponownie wyszła za mąż. Niespodziewanie zmarła. I w związku z tym moje pytanie dotyczy tego czy jej drugi mąż ma prawo do mieszkania kupionego z moim Tatą? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam

   Reply

   • Katarzyna Skowrońska
    30 listopada 2015 @ 10:55

    Jeśli mama nie zostawiła testamentu, jej udział w mieszkaniu dziedziczą spadkobiercy ustawowi.

    Reply

    • Marzena
     22 grudnia 2015 @ 16:09

     Witam!
     Czytając Pani porady znalazłam sprawę podobną do mojej. Tak jak w przypadku Pani Patrycji, moja mama i tata rozwiedli się i nie podzielili majątku. Rozwód był orzeczony z winy mamy. Mama ponownie wyszła za mąż i w tym roku zmarła. Potem zmarł również tata. Czy drugi mąż w przypadku , gdy winna rozpadu małżeństwa, była moja mama, również dziedziczy?

     Reply

  35. Lucyna
   12 grudnia 2015 @ 13:41

   Witam serdecznie,
   Mąż odziedziczył mieszkanie po rodzicach-którymi ja się opiekowałam.
   Czy ja mam prawo do tego majątku. Nie rozwodzimy się po prostu chcę mieć wiedzę czy mąż musi przepisać połowę na mnie czy nie.
   Pozdrawiam

   Reply

   • Katarzyna Skowrońska
    14 grudnia 2015 @ 10:46

    Odziedziczone mieszkanie to majątek osobisty (chyba że coś innego wynikałoby z treści testamentu)

    Reply

  36. Janina
   31 grudnia 2015 @ 10:30

   Witam!
   Wyszłam powtornie za maż i zamieszkałam u meża w mieszkaniu które zostało przepisane córce meża tuż przed naszym ślubem. Maż zachorował na nieuleczalną chorobę. Czy po jego śmierci mogę dalej mieszkać, bedac na tym mieszkaniu remontowaliśmy, czyli inwestowaliśmy w to mieszkanie.

   Reply

  37. zbigniew.schabowicz
   11 stycznia 2016 @ 00:47

   witam ponownie,
   ozenilem sie powtornie, majatek po rozwodzie nie zostal podzielony, wyszedlem jak to sie mowi w skarpetkach. Zostawilem wszystko pierwszej zonie i doroslym juz dzieciom czego sie wspolnie dorobilismy.
   Dzis ja i moja zona dorabiamy sie wszystkiego sami. Jak notarialnie zabezpieczyc nasze mienie, aby to czego obecnie sie dorabiamy kiedys odziedziczyla tylko obecna zona i nasze wspolne dziecko?
   dziekuje za porade, z powazaniem

   Reply

  38. Justynka
   27 stycznia 2016 @ 20:34

   Witam mam pytanie odnosnie dziedziczenia . Moja mama odziedziczyla spadek po dziadku (dom) wraz z bartem i ciotka. Sprawy spadkowe zakończyły się przed ślubem i wyrok też upelnomocnil się przed ślubem mojej mamy. Po miesiacu mama wzięła ślub a rok po ślubie zmarła. Czy w takim razie dziedziczy spadek mąż mojej mamy? Czy jego dzieci też dziedzicza skoro ma dzieci z innego małżeństwa? Bardzo sie o to martwię bo jak dziedziczy to boję się ze zostane bez domu a nie stać mnie na sądzenie się z nim . Bardzo proszę o odpowiedź.

   Reply

  39. Sylwia
   5 lutego 2016 @ 19:36

   Witam. Mam pytanie. Mój tata jest właścicielem mieszkania, w którym mieszka razem z moją mamą (swoją żoną). Jak wygląda dziedziczenie mieszkania po śmierci taty? Dodam iż mam siostrę, a rodzice są już w sędziwym wieku. W związku z tym czy dziedziczymy razem z siostrą po połowie owe mieszkanie, czy dziedziczyła będzie również mama?

   Reply

   • Katarzyna Skowrońska
    8 lutego 2016 @ 12:00

    Jeśli nie będzie testamentu, dziedziczenie następuje według reguł ustawowych –
    w pierwszej kolejności dziedziczy małżonek i dzieci.

    Reply

  40. Marek
   5 lutego 2016 @ 22:35

   Witam Panią
   Moja babcia przepisała na swojego syna,mojego ojca oraz wnuczkę,moją siostrę po 1/2 domu. Tata umarł,czy jego część należy się mamie która nie była uwzględniona w darowiźnie(ale byli już wtedy małżeństwem przez 13 lat) czy całość należy do siostry.Czy też część taty należy się w normalnym spadku każdemu z nas?

   Reply

  41. marzena
   6 lutego 2016 @ 02:02

   Witam mam pytanie moi rodzice sie rozwodzą bez orzekania o winie.Co z domem ,który my utrzymujemy bo ojciec nie pracuje i nie ma zasilku ,niestety w księgach wieczystych istnieje tylko On .Czy dom dzieciom tez sie nie należy.?

   Reply

  42. marzena
   6 lutego 2016 @ 02:09

   Witam mam pytanie moi rodzice się rozwodzabez orzekania o winie.Coz domem który my utrzymujemy bo ojciec nie pracuje i nie ma zasilku niestety w księgach wieczystych istnieje tylko On.czy dom dzieciom tez się nie należy

   Reply

  43. radek
   23 lutego 2016 @ 06:29

   Witam. Mam pytanie. Mój teść odziedziczył pole. podczas trwania małżeństwa sprzedał tą nieruchomość. czy pieniądze pozyskane ze sprzedaży to majątek osobisty teścia czy wspólny teściów

   Reply

  44. Asia
   29 lutego 2016 @ 19:00

   Witam .Pytanie moje brzmi :Babcia przepisała mi mieszkanie czy po otwarciu testamentu mieszkanie też jest własnością męża.Bardzo proszę o odpowiedz.

   Reply

   • Katarzyna Skowrońska
    1 marca 2016 @ 21:12

    Rozumiem, iż sporządzony został na Pani rzecz testament; “to co odziedziczone” stanowi co do zasady majątek osobisty.

    Reply

  45. Agnieszka
   9 marca 2016 @ 22:42

   Witam. W 1 malzenstwie zakupilismy z mezem mieszkanie. Jestesmy oboje wlascicielami. Jednak po 12 latach rozwiedlismy sie a ja ponownie wyszlam za maz. Czy mimo zmiany meza i nazwiska nalezy mi sie polowa mieszkania z pierwszego malzenstwa???

   Reply

   • Katarzyna Skowrońska
    10 marca 2016 @ 11:53

    trudno mi konkretnie odpowiedzieć bez zapoznania się z treścią księgi wieczystej.
    Rozumiem, iż nie przeprowadzali Państwo sprawy o podział majątku wspólnego po rozwodzie?
    Jeśli nie, należałoby rozważyć przeprowadzenie takiej sprawy.

    Reply

  46. Justyna
   25 marca 2016 @ 06:51

   Witam. Moja mama rozwiodła się z moim ojcem. Podzialu majątku sądownie nie było. Dzielili się miedzy sobą a w sumie mama placila ojcu za jego czesc i przechodzila cala wlasnosc na nia oczywiście notarialnie. Do podzialu jest jeszcze dom. W czasie trwania malzenstwa mama kupila nieruchomość na dzialalnosc gospodarcza gdzie w akcie notarialnym jest napisane ze ta nieruchomość została zakupiona z odrębnego majątku co maz potwierdza. Mama wyszla ponownie za maz z facetem który ma 5 dzieci. Moje pytanie brzmi jak w razie śmierci mamy bez napisanego testamentu będzie podzielony majatek czy nieruchomość która mama posiada będzie dzielona na mnie obecnego meza i jego dzieci czy ta nieruchomość przechodzi tylko na mnie? co będzie z domem którym wlascicielem jest mama i mój ojciec oraz samochody które były zakupione w trakcie trwania pierwszego malazenstwa ale ojciec nic za nie niechce czy one tez będą podzielone pomiędzy mna drugim mezem i jego dziecmi? proszę o odpowiedz i z góry dziekuje 🙂

   Reply

  47. Monika
   12 kwietnia 2016 @ 19:38

   Mam pytanie mojego męża rodzice się roZwiedli i ojciec zostawił mieszkanie dla byłej żony i syna czyli mojego męża teraz teściowa chce sprzedać mieszkanie czy syn ma do niego jakieś prawa?

   Reply

  48. Kaka
   14 maja 2016 @ 21:02

   Witam, mam pytanie, pracujemy razem z moim partnerem i dobudowujemy sie do piętrówki mamy mojego partnera i ta piętrówke jego mama przepisuje na niego + dożywotnie jej życie w niej. I czy jak weźmiemy ślub to ten dom będzie stanowił wspólnotę majątkowa? Czy w razie rozwodu połowa tej piętrówki należy do mnie?

   Reply

  49. agnieszka
   25 maja 2016 @ 10:48

   witam serdecznie.,
   Mam pytanie mam drugiego meza mieszkam w jego mieszkaniu.Jestesmy w związku 15 lat w malzenstwie 6 lat. Martwie się bardzo gdyż maz jest starszy 0 10 lat co się stanie ze mna gdy on pierwszy umrze.Dodam ze ma dorosla corke która będzie robic wszystko aby przejąć majatek meza .jakie mam prawa proszę mi pomoc z góry dziekuje.

   Reply

  50. viktoria
   4 czerwca 2016 @ 17:29

   Witam, mam pytanko które mnie gnębi, mój tato przepisał cały majątek mojemu bratu ( gospodarstwo,mieszkanie,sady) również mieszkanie które miało być przepisane dla mnie, chodż sama na to się zgodziłam, ale wyszła taka sytuacja że on będzie brał ślub już w krótce i zastanawiam się czy po ślubie jego małżonka będzie miała prawo do jego majątku czyli do gospodarstwa i mieszkania póki dzieci jeszcze nie ma.Proszę o jakieś informację z góry dziekuje

   Reply

   • Katarzyna Skowrońska
    6 czerwca 2016 @ 14:42

    Pozostaje pytanie, jaka umowa została zawarta.
    (jeśli darowizna, w przyszłości prawdopodobnie aktualna będzie kwestia roszczenia o zachowek)
    Przedmiot darowizny stanowi co do zasady majątek osobisty.

    Reply

  51. Katarzyna
   10 czerwca 2016 @ 13:21

   Pani Katarzyno, dopytam dla pewności: jaka będzie sytuacja w takim przypadku:
   1. Mężczyzna rozwiodl się z pierwszą żona, z która miał pięcioro dzieci.
   2. Po rozwodzie, na mocy testamentu sporządzonego przez jego ojca nabył nieruchomość (mieszkanie).
   3. Ożenił się powtórnie, małżeństwo trwało 7 miesięcy.

   W chwili śmierci miał żonę i piątkę dzieci z pierwszego małżeństwa, z istotnych przedmiotów podlegających dziedziczeniu są nieruchomość rolna, stanowiąca współwłasność z była żona i opisane powyżej mieszkanie.

   Wydaje mi się, że wszystko, co posiadał zmarły przypada jego drugiej żonie i dzieciom w częściach równych, na ogólnych zasadach kc (testamentu nie było). Czy to by się zgadzało?

   I druga kwestia: zmarły pozostawił długi, zaciągnięte przed zawarciem drugiego małżeństwa i w jego trakcie, czy odpowiedzialność za nie ponosi również aktualna żona i dzieci?

   Z góry dziękuję za pomoc.

   Reply

  52. Elunia
   17 lipca 2016 @ 20:31

   Witam.Mój mąż ma w majątku osobisty czyli przed ślubem dom i sklep spożywczy i jakieś działki.Dom otrzymał od rodziców,sklep mimo iż spłacamy kredytem hipotecznym ,którym obciążony został dom.Wdzieliśmy ślub ,mamy dziecko.Czy ja jako żona i dziecko dziedziczymy całość majątku osobistego po połowie?Nie mamy intercyzy,mamy wspólnotę majątkową

   Reply

   • elunia
    19 lipca 2016 @ 21:46

    proszę o odpowiedź

    Reply

  53. Dominik
   5 września 2016 @ 14:26

   Witam

   Na podstawie testamentu najprawdopodobniej zostanę właścicielem nieruchomości – domu i parceli. Pomijam kwestię ewentualnych zachowków.
   Testament został sporządzony kilka lat przed moim ślubem. W związku małżeńskim pozostaję nadal do chwili obecnej.
   Chciałbym się dowiedzieć czy małżonka “z automatu” staje się współwłaścicielem takiego spadku? Oraz gdybym sobie nie życzył żeby została współwłaścicielem jakie ewentualnie kroki muszę podjąć.

   Pozdrawiam
   Dominik

   Reply

  54. paulina
   24 października 2016 @ 11:58

   Dzień dobry, Ja mam takie pytanie, ponieważ moja mama zmarła pozostał dom, działka rolna i las który był na jej ojca zostało zatem przeprowadzone postepowanie i jest 8 spadkobierców zatem rodzeństwo mojej mamy.
   moj ojciec teraz wział ślub z druga żoną i teraz jesli cały majątek mamy bedzie podzielony pomiedzy nas dwoje 50% na 50% bo jej rodzeństwo się na to zgodzi i wpisany w jego majątek osobisty nabyty przed drugim ślubem to czy po jego śmierci jego żona bedzie ten majątek dziedziczyła??

   Reply

  55. teresa
   14 listopada 2016 @ 01:37

   Jestem po rozwodzie juz 17 lat i nie mamy podzialu majatku.Z moim bylym mezem mielismy 3 synow , a majstarszy syn zginąl w wypadku i zostalo dwoch.Mamy do podzialu dwa domy i gospodarstwo po tesciach zapisane mojemu bylemu mężowi jako darowizna , ale jak bbylismy jeszcze malzenstwem i razem na nim pracowalismy , do tego mąż dokupil 6 hektarow pola to wszystko bylo w związku małżeńskim. Rozwiedlismy sie z ozeczeniem winy meza. Byly maz ożenił sie ponownie i ma trojke dzieci ale tylo jedno jest jego a dwojka jego zony.Mam pytanie czy ja mam prawo do majatku wspolnego ktorego dorobilam sie razem z mezem i czy mam prawo do gospodarki po tesciach i kupionej ziemi w razie smierci mojego bylego męża chodzi mi o masz majatek ktorego sie dorobilismy razem. Nie interesuję mnie jego nowe malzenstwo i jego nowy majatek.
   Jak to wszystko bedzie wygladac w razie smierci bylego męża nie mając zrobionego podzialu i czy mi czasem ten majatek nie przepadnie.
   Bardzo proszę o poradę za co z gory serdeczne Dziękuję.
   Do tej pory nie robilam podzialu majatku bo nie mialam pieniądzy na podzial.

   Reply

  56. Magdalena
   5 czerwca 2017 @ 15:41

   Witam,
   moja znajoma ma następujący problem.. ok miesiąca temu zmarł jej mąż. Nie będąc jeszcze wtedy w związku małżeńskim zakupili działkę z budynkiem, która została przepisana na męża. Nie mieli dzieci. Pytanie brzmi- czy w związku z tym jest ona jedyną osobą, która dziedziczy wymienioną wyżej działkę z budynkiem? Z góry dziękuję za pomoc i chociaż krótką odpowiedź.

   Reply

   • Katarzyna Skowrońska
    8 czerwca 2017 @ 13:41

    Rozumiem, iz nie został sporządzony testament? Niestety małżonek nie jest jedynym spadkobiercą ustawowym.

    Reply

  57. Agnieszka
   28 lipca 2017 @ 13:06

   Witam, zakupiliśmy mieszkanie z mezem przed ślubem, jesteśmy wspolwlascicielami. Mamy córkę, oraz miesZkamy z męża corka z poprzedniego małżeństwa,nie jest przysposobienia przeze mnie.Jak wygląda dziedziczenie w obydwu przypadkach? Dziękuję za odpowiedź.Agnieszka

   Reply

  58. Małgorzata
   19 sierpnia 2017 @ 00:49

   Witam!
   Mój mąż dostał dom po rodzicach przed naszym ślubem, którzy do tej pory żyją i mają prawo dożyć do śmierci. Wszceśniej dom rodzice przepisali na jego brata, który potem zrzekł się domu na rzecz mojego męża. Czy ja jako jego żona i nasze dziecko mamy prawo do jego domu obecnie i w sytuacji nieszczęśliwego wypadku.

   Reply

  59. Żaneta
   6 października 2017 @ 14:01

   Dzień dobry mam pytanie.
   Czy jak nie byłam w związku małżeńskim z ojcem mojej córki a on jak zmarł zostawił długi to czy ja też muszę się zrzec spadku, czy tylko moja córka?

   Reply

  60. Emilia
   23 kwietnia 2018 @ 14:23

   dzień dobry kupilismy z narzeczonym mieszkanie on placil jednakze w akcie notarialnym zaznaczylismy ze kupujemy po polowie gdy sie rozstalismy on poszedl do sadu przedstawil dowod kasa placi i moja polowe mi zabrano

   teraz mam meza nie mamy intercyzy maz wniosl do malzenstwa dom i hektary po rodzicach ja wiem ze to jego majatek osobisty jezeli to sprzeda i kupimy dom nowy lub wybudujemy a notariusz nie zaznaczy w akcie iz pieniadze pochodza z jego majatku to czy polowa domu bedzie takze moja? jesli kiedys np. on mnie zostawi i bedzie chcial sie rozwiesc to czy historia sie troche powtorzy i udowodni ze pieniadze pochodzily od niego wtedy zabierze mi wszystko ? z gory dziekuje

   Reply

  61. Anna
   10 stycznia 2019 @ 10:21

   Jesteśmy z mężem bezdzietnym małżeństwem. Kupiliśmy mieszkanie na kredyt gdzie wnieśliśmy 50% wkładu własnego, które pochodziły z mojego majątku przedmałżeńskiego (zostało to ujęte w akcie notarialnym). Jak będzie wyglądało dziedziczenie, gdyby pierwszy zmarł mąż? Czy moje 50% przedmałżeńskiej jest ujmowane w majątku wspólnym?

   Reply

  62. Dorota
   21 czerwca 2019 @ 00:37

   W 2009 r. odziedziczyłam po mamie wraz z tatą udziały w nieruchomościach. Ja 1/4 i tata 1/4. Wartość moich udziałów wynosiła ok 170 tys zł. Pięć lat po śmierci mamy tata zawarł ponownie związek małżeński, rok później zmarł, powołując do całości spadku swoją żonę mi natomiast zostawił w formie zapisu windykacyjnego 3/4 udziału w nieruchomości, w której już miałam pozostały udział 1/4 po mamie i 3/4 w miejscu postojowym, w którym również miałam 1/4 udziału po mamie. Rok przed śmiercią, przed ślubem, tata zrobił mi darowiznę udziału w mieszkaniu, w którym zamieszkiwałam. Ja natomiast oddałam mu swóją odziedziczoną część w mieszkaniu, wktorym zamieszkiwał tata. Po śmierci mamy do spadku po niej tata nie zaliczył oszczędności w wysokości 350 tys zł. za które kupił rok po śmierci mamy następną nieruchomość, która w całości przekazał swojej nowej małżonce w testamencie oraz mieszkanie, w którym mieszkał. Całkowita wartość obu nieruchomości to 600 tys zł. Aby odzyskać udział w oszczędnościach po mamie złożyłam w sądzie pozew o dział spadku po mamie. W piątek moja macocha złożyła wniosek do sądu o zasądzenie 85 tys. , chce podzielić cały spadek na pół wliczając te udziały, które odziedziczyłam po mamie, bo nie przeprowadziliśmy działu spadku z ojcem po śmierci mamy. Czy jest to możliwe żeby teraz przy dziale spadku musiała się dzielić z tą Panią tym co odziedziczyłam po mamie?

   Reply

  63. Sprawa mieszkania
   18 listopada 2019 @ 14:17

   Witam a co w przypadku jeżeli jedna osoba otrzymała mieszkanie w spadku po zmarłych dziadkach i nabyła je przed ślubem a teraz dochodzi do rozwodu czy obydwoje maja prawa do podzielenia się tym mieszkaniem po pół ? Nie była spisana intercyza ani nic ?

   Reply

  64. Teresa1234
   9 grudnia 2019 @ 18:35

   Dzien dobry, mam takie pytanie Wujek mial Zone z ktora mial 1 dziecko, jego zona miala rowniez 1 dziecko z innym mezczyzna przed zawarciem zwiazku malzenskiego z Wujkiem. Zona Wujka zmarla, Wujek wzial slub, Wujek zmarl, zostawiajac majatek w postaci domu, samochodu, itd. Kto w jakich proporcjach dostaje spadek ?

   Reply

  65. Remek
   22 stycznia 2020 @ 14:57

   W trakcie małżeństwa przyjaciel przepisu na mnie dom z działką czy po rozwodzie będę musiał podzielić majątek na dwoje czy zostaje to już moje i nie muszę nikogo spłacać a nic dzielić majątku?

   Reply

  66. mk
   16 lutego 2020 @ 09:13

   Witam mój partner ma pół mieszkania ja pół jesteśmy po połowie współwłaścicielami.
   Ja mam syna, on dweoje dzieci.
   W jaki sposób następuje dziedziczenie? Jeśli nie będziemy po ślubie i jeśli będziemy po ślubie.

   Reply

  67. Krzysztof
   10 maja 2020 @ 08:26

   Witam mam pytanie małżeństwo jest w posiadaniu mieszkania 12 lat jedno z nich umiera i odbywa się sprawa i połowa jednego z małżonków przechodzi na drugiego. Po około roku zostaje sprzedane to mieszkanie to jakie są kroki?

   Reply

  68. MS
   13 maja 2020 @ 11:50

   Witam serdecznie, w najbliższym czasie wychodzę za mąż za rozwodnika z dwójka dzieci. Dostałam od rodziców dom z dużą działką czy dzieci z pierwszego małżeństwa mojego partnera a niebawem męża będą mieli prawo do dziedziczenia tego co uzyskałam przed zawarcie związku małżeńskiego? Czy tylko Nasze wspólne dzieci będą mieć takie prawo?

   Reply

  69. Kasia
   25 maja 2020 @ 18:11

   Dzień dobry, a co w przypadku kiedy za niedługo biorę ślub, mieszkam w domu, który kiedyś po śmierci rodziców odziedziczę… Życie różnie się toczy. Czy w razie rozwodu będę musiała spłacić męża? Czy on nie będzie miał nic do tego miejsca?
   Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam, Kasia

   Reply

  70. julia
   3 sierpnia 2020 @ 20:29

   Dzień dobry, proszę o poradę, mam mieszkanie i dorosłego syna, chciałabym wyjść za mąż za partnera, który jest po rozwodzie i ma 2 dzieci, czy po ślubie, w razie mojej śmierci, moje mieszkanie dziedziczy mój partner i syn czy tylko syn? a w przypadku męża śmierci czy ja dziedziczę po nim jego kredyty które zaciągnął w pierwszym małżeństwie? i czy jego pierwsza żona i dzieci mają prawo do mojego mieszkania?

   Reply

  71. Teresa
   9 kwietnia 2022 @ 12:23

   Mam mieszkanie własnosciowe które kupiłam przed slubem nie mam dzieci bo zgineły mąz też nie ma dzieci co będzie z moim mieszkaniem wrazie śmierci

   Reply

  72. Alina
   13 maja 2022 @ 16:27

   Nabylismy mieszkanie w czasie trwania małżeństwa majac juz troje dzieci

   a czwarte w drodze.Po rozwodzie z orzeczeniem o winie męża dokonaliśmy przekształcenia mieszkania lokatorskiego na spółdzielcze mieszkaniowe.nie było sprawy podziału majątku,ja mialam osobisty a on nagromadzony w czasie małżeństwa .kto odziedziczy jego część
   Mieszkania , czy jego syn z pierwszego malzenstwa też.

   Reply

  73. Henryka
   9 lipca 2023 @ 03:28

   Witam ,pi 3 latach małżeństwa mąż zmarł.przed slubem wiele posiadał np:
   :samochód dobry, mieszkanie luksusowe przeszło 100 metrowe oraz.inne pomieszczenia handlowe wielkosci 500m2 Czy.ja jako zmarłego żona mam prawo do dziedziczenia po nim ,nadmieniam brak testamemtu

   Reply

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *