Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Prawo spadkowe i nie tylko. Kwestie proceduralne.

W sprawie z zakresu prawa spadkowego (tak jak i w każdej innej sprawie) wnosi  się do sądu pisma – np. odpowiedź na pozew/wniosek, wniosek dowodowy, pismo z uzupełnieniem braków formalnych, ewentualnie w końcu apelację czy odpowiedź na apelację. W wielu takich sytuacjach bardzo ważną kwestią jest to, aby nie przekroczyć terminu do wniesienia takiego pisma. W szczególności dotyczy to wnoszenia środków zaskarżenia czyli np. zażaleń i apelacji.

Pewnie zabrzmi to jak oczywista oczywistość, ale po napisaniu pisma trzeba je jeszcze do sądu wysłać.

Oczywiście cała rzecz dotyczy spraw nie tylko z zakresu prawa spadkowego.

I jeśli strona takiego postępowania mieszka w Polsce to nie ma z tym żadnego problemu.

Po prostu wysyła pismo na adres sądu listem poleconym.

Problem jest – a właściwie BYŁ – gdy strona mieszkała poza granicami kraju. A jak wiadomo, obecnie całkiem sporo Polaków mieszka i pracuje np. w Anglii czy Niemczech (oraz wielu innych krajach UE)

A polegał ten problem na tym, iż w poprzednim brzmieniu przepisy dotyczące doręczeń przewidywały, że skutek zachowania terminu następował tylko wtedy, gdy pismo wysyłane było w polskiej placówce pocztowej…

No i strony postępowania mieszkające (przebywające) poza granicami miały problem, bo nie mogły po prostu wysłać tego pisma do sądu w Polsce listem poleconym w miejscowości gdzie właśnie mieszkały.

Na szczęście można już powiedzieć, iż strony miały problem.

A to ze względu na zmianę przepisów w tym zakresie, która to zmiana weszła w życie właśnie w sierpniu tego roku.

Art. 165 § 2 k.p.c. (bo o nim tu mowa) ma obecnie następujące brzmienie:

Oddanie pisma procesowego w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe lub w placówce pocztowej operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu.

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  2 komentarze

  1. Nikola
   14 września 2013 @ 17:44

   Prawo spadkowe to bardzo ważna część prawa dla wielu osób. Wiąże się ono z tym, co zrobić z majątkiem zmarłego po śmierci, czasem, gdy nie ma testamentu przeprowadzana jest rozprawa, na którą muszą stawić się strony. Dobrze, że istnieje wyżej przytoczony przepis, bo dzięki niemu można uniknąć wielu kłopotów, gdy się mieszka za granicą. Pozdrawiam.

   Reply

  2. Kancelaria prawna
   25 lipca 2016 @ 09:21

   Często kwestie spadkowe to trudny temat :/

   Reply

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *