Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Dział spadku a darowizny dokonane przez spadkodawcę

Dział spadku pomiędzy rodzeństwem zazwyczaj budzi duże emocje.

Jest tak w szczególności w takich sytuacjach, gdy rodzic (spadkodawca) za życia nie przemyślał tej kwestii i nie napisał testamentu.

Nie, akurat ten wpis nie będzie dotyczyć zachowku.

Będzie natomiast o dziale spadku.

Bardzo tak jest, iż spadkobiercami ustawowymi są dzieci spadkodawcy. Wcale nierzadko zdarza się, iż są to dzieci z różnych małżeństw czy związków spadkodawcy.

i nierzadko zdarza się też i tak, z jedno z tych dzieci otrzymało wcześniej od tego właśnie spadkodawcy pewien składnik majątkowy o bardzo dużej wartości – np. mieszkanie.

A przecież fakt otrzymania takiej darowizny nie zmienia porządku dziedziczenia ustawowego. I ten obdarowany nadal pozostaje spadkobiercą ustawowym.

Będąc tym spadkobiercą ustawowym, który nie otrzymał żadnej darowizny pomyślałbyś, że to niesprawiedliwie, prawda?

Brat czy siostra dostał wcześniej mieszkanie od rodzica, a teraz i tak będzie uczestniczyć w podziale pozostawionego majątku, który to majątek do podziału może wcale nie być już teraz bardzo duży.

 

Ustawodawca przewidział takie sytuacje.

I dał temu wyraz w przepisie, który zaraz tu przytoczę.

Tylko najpierw jeszcze raz wspomnę, iż :

mówimy tu o dziedziczeniu ustawowym. I o sytuacji, gdy tymi spadkobiercami ustawowymi są zstępni (ewentualnie zstępni i małżonek)

Zobacz więc teraz co dokładnie stanowi przepis kodeksu cywilnego.

 

Zgodnie z treścią przepisu:

 

Jeżeli w razie dziedziczenia ustawowego dział spadku następuje między zstępnymi albo między zstępnymi i małżonkiem, spadkobiercy ci są wzajemnie zobowiązani do zaliczenia na schedę spadkową otrzymanych od spadkodawcy darowizn oraz zapisów windykacyjnych, chyba że z oświadczenia spadkodawcy lub z okoliczności wynika, że darowizna lub zapis windykacyjny zostały dokonane ze zwolnieniem od obowiązku zaliczenia.

Spadkodawca może włożyć obowiązek zaliczenia darowizny lub zapisu windykacyjnego na schedę spadkową także na spadkobiercę ustawowego niewymienionego w paragrafie poprzedzającym.

 

Czy każda darowizna podlega zaliczeniu?

 

 

 

 

Zobacz, jak to zostało uregulowane w treści przepisu:

Nie podlegają zaliczeniu na schedę spadkową drobne darowizny zwyczajowo w danych stosunkach przyjęte.

 

Zobaczmy jeszcze co stanowi orzecznictwo w tej materii:

 

W razie dziedziczenia ustawowego dział spadku następuje między dziećmi spadkodawcy, są oni zobowiązani do zaliczenia na schedę spadkową uprzednio otrzymanych od spadkodawcy darowizn, jeśli z oświadczenia spadkodawcy lub z okoliczności nie wynika, że darowizna została dokonana ze zwolnieniem od obowiązku zaliczenia.

Jeśli spadkodawca nie zostawił testamentu, obowiązują sztywne reguły dziedziczenia ustawowego ustalone w kodeksie cywilnym, a wśród nich obowiązek wzajemnego zaliczenia na schedę spadkową darowizn otrzymanych od spadkodawcy.

(postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 20 lutego 2008 r.,  sygn. akt: II CSK 451/07)

 

Poza tym w innym z orzeczeń Sąd stwierdził, iż:

Zaliczenie korzyści uzyskanej przez spadkobiercę od spadkodawcy na schedę spadkową stanowi jedynie pewną operację rachunkową wpływającą na sposób dokonania działu spadku, nie zmienia zaś stanowiska prawnego spadkobiercy w stosunku do osób trzecich. Jest ono przeprowadzane tylko między spadkobiercami i nie działa na zewnątrz.

 

 

Umowa darowizny ma określone konsekwencje.

Planujesz podarować nieruchomość jednemu ze swoich dzieci?

To może być bardzo dobre rozwiązanie, ale jakąkolwiek decyzję podejmiesz:

zrób to mając świadomość konsekwencji wiążących się z taką umową.

Jeśli chcesz zrobić znaczącą darowiznę na rzecz osoby, która nie jest spadkobierca ustawowym:

też się zastanów.

 

Dział spadku a dokonane przez spadkodawcę darowizny

 

jeszcze raz przypomnę:

w tym przepisie mowa o dziedziczeniu ustawowym.

 

Temat nie jest prosty – i na pewno do tego tematu jeszcze wrócę,

Nie chciałabym, aby ten tekst był zbyt długi, a okoliczności i wątpliwości związanych z tym przepisem jest sporo.

 

Ważne jest jednak to, iż :

jako darczyńca – zastanów się nad tym, jakie konsekwencje będzie mieć znacząca darowizna (zwłaszcza na rzecz jednemu z dzieci)  w przyszłości – gdy dojdzie do postępowania spadkowego.

Tak – możesz dowolnie dysponować swoim majątkiem.

Nie potrzebujesz zgody wszystkich przyszłych spadkobierców (w sumie to trudno to sobie nawet wyobrazić) aby rozporządzać swoim majątkiem.

 

A jeśli jesteś uczestnikiem postępowania o dział spadku- w sytuacji gdy mówimy o dziedziczeniu ustawowym:

znaczące darowizny poczynione przez spadkodawcę mogą mieć duży wpływ na sposób dokonania pozostawionego majątku.

 

Tak – każda sprawa jest inna.

Często znaczenie dla sprawy mają kwestie, które “na pierwszy rzut oka” wydają się być zupełnie nieznaczące.

 

Masz sprawę o dział spadku?

Chcesz skonsultować swoją sprawę?

Napisz do mnie:

 

adres mailowy znajdziesz na podstronie kontakt.

 

Myślę, iż będę w stanie Ci pomóc.

 

Ps. emocje nie są zazwyczaj dobrym doradcą.

A w sprawach o dział spadku można zawrzeć ugodę i często jest to bardzo dobrym rozwiązaniem.

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  1 Comment

  1. Klaudia Broniewska
   22 lipca 2020 @ 13:17

   Witam serdecznie,
   Mam Takie pytanie wydaje mi sie ze jest to bardzo skomplikowana sprawa. Niedawno odszedł mój teść, który odziedziczył w spadku badz tez darowiznę od swojej mamy (Babcia nadal żyje) tego dokładnie niewiem, ponieważ teściowa nie chce pokazać aktu notarialnego, natomiast Babcia mama Teścia twierdzi co innego (Mieszka w Polsce) Teściowa w (Niemczech). Teściowa twierdzi, ze w klauzurze pisze, iz Babcia ma prawo do mieszkania w tym domu w Polsce do ostatnich swoich dni, natomiast babcia twierdzi ze teściowa do tego nic niema ponieważ nie została dopisana do (spadku/ darowizny). Teściowie maja dwóch synów jeden syn jest ze wspólnego malzenstwa drugi z pierwszego malzenstwa Tescia. Teściowa chce za wszelka cenę sprzedać ziemie i dom, mój maz tego nie chce co w tym przypadku trzeba zrobić jakie podjąć kroki? Czy teściowa ma jakiekolwiek prawa? czy może może tak po prostu wszystko sprzedać? Czy musi uplynac jakiś okres czasu? Czy może jeżeli była to darowizna, lub tez spadek czy Babcia jest automatycznie spowrotem właścicielem ziemi i domu i może przepisać wszystko na kogo chce ?
   z góry dziękuję za odpowiedz
   z poważeniem
   Klaudia Broniewska

   Reply

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *