Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Darowizna nieruchomości a dożywocie

Obie umowy wymagają formy aktu notarialnego. Skutkiem zawarcia obu tych umów jest też przeniesienie własności nieruchomości. Tyle że umowy te naprawdę znacząco się od siebie różnią.

Zawierając konkretną umowę, trzeba też mieć na względzie kwestie podatkowe.

No i inaczej wygląda sprawa jeśli chodzi o zachowek – gdy osoba, która zawarła umowę darowizny/dożywocia ma rodzeństwo, które obdarowane przez rodziców za ich życia (ani też w testamencie) nie zostało.

Zastanów się więc co jest naprawdę twoim celem.

I jeszcze jedno : “darowizna ze służebnością” to nie to samo co umowa dożywocia.

Nie pytaj co będzie lepsze, bo nie ma jednej dobrej odpowiedzi. To zależy od konkretnej sytuacji.

Czasem sprawa się komplikuje, gdy ktoś nie jest właścicielem “całego” mieszkania, a ma jedynie udział w nieruchomości.

Poza tym : “cofnięcie” darowizny – choć możliwe – to jednak jest naprawdę trudne…

Wiele osób już się o tym przekonało, gdy po podpisaniu umowy u notariusza “coś poszło nie tak”.

Dlatego też zaraz po Nowym Roku będzie cykl wpisów o tych właśnie umowach : darowiznie i umowie dożywocia – oraz oczywiście ich konsekwencjach jeśli chodzi o dziedziczenie.

Znajdzie się też coś o tej służebności.

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  4 komentarze

  1. anna
   17 marca 2015 @ 12:27

   witam.ja nie dostalam darowizny tylko kupilam dzialke z budynkiem mieszkalnym i budynkiem gospodarczym.W akcie notarialnym zapis jest-kupujacy zobowiazuje sie zapewnc sprzedajacemu dozywotnie wylaczne korzystanie z budynkow znajdujacych sie na przedmiotowej nieruch.oraz swobodnego poruszania sie po polnonej czesci nieruch,z tym ze sprzedajacy ponosil bedzie wszelkie koszty swojego utrzymania i koszty zwiazane z utrzymaniem zajmowanyh budynkow….niestety pan za nic nie placi,mowi,ze nie ma pieniedzy ,jak rowniez niepozwala nam sie obok jego budynku mieszkalnego pobudowac na mcu starego bud.gospodar.czy naprawde nie mam prawa obok nic pobudowac jako wlasciciel.

   Reply

  2. malgosia
   19 kwietnia 2015 @ 15:41

   Witam,
   moja Mama jest osobą niepełnosprawną (tata zmarł) mam 2braci i 1 siostrę ale tylko ja z nią mieszkam i się nią opiekuję mama chce na mnie przepisać swoje udziały ale nie wiem jak to zrobić. Tata zostawił testament i dziedziczyłam ja z siostrą a bratu wypłaciłyśmy zachowek drugi nic nie chciał. Więc teraz po połowie po tacie dziedziczę z siostrą.
   Jak mam rozwiązać tą sytuację proszę o pomoc.

   Reply

  3. Iwona
   20 października 2016 @ 13:42

   Witam. Proszę o wyjaśnienie pewnej kwestii. Krewny (osoba samotna) dokonał sprzedaży nieruch0mości (akt notarialny) w zamian za tzw. dożywocie. Płatnośc za nieruchomość miała być dokonywana w ratach, niestety krewny nie dożył całkowitej spłaty. W akcie notarialnym widnieje zapis, w którym wskazana jest osoba która w przyp. śmierci krewnego powinna otrzymać kwotę pozostałą do spłaty. Czy w tym przypadku, pozostała do spłaty kwota może wchodzic w skład masy spadkowej, czy też wspomniany zapis w akcie notarialnym jest obowiązujący i kwota ta nie będzie wchodziła w skład spadku?

   Reply

  4. Małgorzata
   17 maja 2019 @ 08:23

   22 lata temu rodzice przepisali mi gospodarstwo rolne w oparciu o przepisy o ubezpieczeniu rolników ustawa z 1990 roku (Umowa darowizny- akt notarialny). Pozostałe rodzeństwo wiedziało o przejęciu gospodarstwa nie wyrażało zainteresowania. Rodzice każdego z nich zaspokoili lecz nie mamy na to dowodów ponieważ gotówkę otrzymywali do ręki. Wiadomo nam,że każde z nich miało książeczki mieszkaniowe jednemu z synów przepisano mieszkanie. 3 lata temu zmarł ojciec, matka jeszcze żyje ale jest bardzo słaba. Jeden z synów zapowiedział, że będzie występował o zachowek. Jak to możliwe skoro wcześniej nie był zainteresowany ziemią, został zaspokojony finansowa za zycia rodziców oraz otrzymał mieszkanie, a teraz domaga się zachowku.

   Reply

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *