Slider

Darowizna nieruchomości a dożywocie

Obie umowy wymagają formy aktu notarialnego. Skutkiem zawarcia obu tych umów jest też przeniesienie własności nieruchomości. Tyle że umowy te naprawdę znacząco się od siebie różnią.

Zawierając konkretną umowę, trzeba też mieć na względzie kwestie podatkowe.

No i inaczej wygląda sprawa jeśli chodzi o zachowek – gdy osoba, która zawarła umowę darowizny/dożywocia ma rodzeństwo, które obdarowane przez rodziców za ich życia (ani też w testamencie) nie zostało.

Zastanów się więc co jest naprawdę twoim celem.

I jeszcze jedno : “darowizna ze służebnością” to nie to samo co umowa dożywocia.

Nie pytaj co będzie lepsze, bo nie ma jednej dobrej odpowiedzi. To zależy od konkretnej sytuacji.

Czasem sprawa się komplikuje, gdy ktoś nie jest właścicielem “całego” mieszkania, a ma jedynie udział w nieruchomości.

Poza tym : “cofnięcie” darowizny – choć możliwe – to jednak jest naprawdę trudne…

Wiele osób już się o tym przekonało, gdy po podpisaniu umowy u notariusza “coś poszło nie tak”.

Dlatego też zaraz po Nowym Roku będzie cykl wpisów o tych właśnie umowach : darowiznie i umowie dożywocia – oraz oczywiście ich konsekwencjach jeśli chodzi o dziedziczenie.

Znajdzie się też coś o tej służebności.

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

anna Marzec 17, 2015 o 12:27

witam.ja nie dostalam darowizny tylko kupilam dzialke z budynkiem mieszkalnym i budynkiem gospodarczym.W akcie notarialnym zapis jest-kupujacy zobowiazuje sie zapewnc sprzedajacemu dozywotnie wylaczne korzystanie z budynkow znajdujacych sie na przedmiotowej nieruch.oraz swobodnego poruszania sie po polnonej czesci nieruch,z tym ze sprzedajacy ponosil bedzie wszelkie koszty swojego utrzymania i koszty zwiazane z utrzymaniem zajmowanyh budynkow….niestety pan za nic nie placi,mowi,ze nie ma pieniedzy ,jak rowniez niepozwala nam sie obok jego budynku mieszkalnego pobudowac na mcu starego bud.gospodar.czy naprawde nie mam prawa obok nic pobudowac jako wlasciciel.

Odpowiedz

malgosia Kwiecień 19, 2015 o 15:41

Witam,
moja Mama jest osobą niepełnosprawną (tata zmarł) mam 2braci i 1 siostrę ale tylko ja z nią mieszkam i się nią opiekuję mama chce na mnie przepisać swoje udziały ale nie wiem jak to zrobić. Tata zostawił testament i dziedziczyłam ja z siostrą a bratu wypłaciłyśmy zachowek drugi nic nie chciał. Więc teraz po połowie po tacie dziedziczę z siostrą.
Jak mam rozwiązać tą sytuację proszę o pomoc.

Odpowiedz

Iwona Październik 20, 2016 o 13:42

Witam. Proszę o wyjaśnienie pewnej kwestii. Krewny (osoba samotna) dokonał sprzedaży nieruch0mości (akt notarialny) w zamian za tzw. dożywocie. Płatnośc za nieruchomość miała być dokonywana w ratach, niestety krewny nie dożył całkowitej spłaty. W akcie notarialnym widnieje zapis, w którym wskazana jest osoba która w przyp. śmierci krewnego powinna otrzymać kwotę pozostałą do spłaty. Czy w tym przypadku, pozostała do spłaty kwota może wchodzic w skład masy spadkowej, czy też wspomniany zapis w akcie notarialnym jest obowiązujący i kwota ta nie będzie wchodziła w skład spadku?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: