Slider

Czy testament musi zawierać w treści słowo „testament”?

Pytanie zawarte w tytule może wydać się nieco dziwne na pierwszy rzut oka…

Ma ono jednak swoje uzasadnienie.

W sprawie o stwierdzenie nabycia spadku skłóceni spadkobiercy chwytają się nieraz różnych pomysłów, aby tylko dowieść nieważności testamentu. W pismach wnoszonych przez uczestników takich postępowań spotkałam się już z różnymi pomysłami.

Czasem nawet tacy niezadowoleni z treści testamentu spadkobiercy próbują dowodzić, iż testament jest nieważny, gdyż nie zawiera w treści słowa „testament” właśnie.

Działanie takie będzie jednak  raczej skazane na niepowodzenie.

Nie ma przepisu, który uzależniałby ważność testamentu od użycia w jego treści słowa „testament”.

W kwestii tej wypowiedział się Sąd Najwyższy. Zapoznaj się więc z jego stanowiskiem.

1. Testament własnoręczny (holograficzny), aby zachował swoją ważność, nie musi być nazwany w swej treści przez spadkodawcę testamentem, jeżeli jego forma odpowiada wymaganiom art. 949 § 1 k.c.

2. Okoliczność, że testament jest jednostronną czynnością prawną na wypadek śmierci nie musi wprost wynikać z zawartego w testamencie stwierdzenia, że zostaje on sporządzony na wypadek śmierci (mortis causa.). Decydują o tym motywy, wola i świadomość, którymi kieruje się spadkodawca dokonując rozrządzeń swoim majątkiem.

(postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 28.09.1989r., sygn. akt III CRN 292/89)

To już wszystko jasne.

Aby jednak nie pozostawić żadnych wątpliwości i nie dać nikomu pola do popisu jeśli chodzi o podważanie testamentu, skonsultuj się z prawnikiem, albo, aby mieć „zupełną pewność”, że testament spełnia wszystkie wymogi, rozważ testament notarialny.

 

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Przemysław Dziubak Październik 24, 2014 o 10:45

A wydawać się mogło, że nie jest to istotne.
Cenna, a przede wszystkim ciekawa porada.

Odpowiedz

Krzysztof Marzec 12, 2015 o 10:51

Jeśli posiadam testament w formie aktu notarialnego ,wątpliwości chyba już żadnych nie będzie, ani pokus do jego anulowania ?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: