Po raz kolejny spotkałam się z takim pytaniem, więc postanowiłam o tym napisać.
Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi:
Nie. Obowiązek taki nie wynika z żadnego przepisu. Jak nie zostawisz ważnego testamentu, nastąpi dziedziczenie na podstawie ustawy.
Czyli w pierwszej kolejności dziedziczyć będą małżonek i dzieci. A w dalszej kolejności rodzice i rodzeństwo.
Tu jednak pojawia się pytanie:
Czy jednak warto sporządzić testament?
A na to pytanie odpowiedź brzmi już:
Tak.
Choćby dlatego, iż obecnie obowiązujące przepisy dają możliwość przeznaczenia konkretnych rzeczy dla konkretnych osób (jest to możliwe dzięki instytucji tzw. zapisu windykacyjnego). Ma to spore znaczenie zwłaszcza jeśli chodzi o dziedziczenie nieruchomości. Ale nie tylko. Jest to także bardzo istotne, w przypadku, gdy w skład spadku wchodzić będzie przedsiębiorstwo.
Warto sporządzić testament także dlatego, iż w wielu sytuacjach pozwoli to uniknąć nieporozumień czy wręcz konfliktów po śmierci spadkodawcy.
Pozostawienie ważnego testamentu nabiera szczególnego znaczenia gdy spadkodawca miał np. kilkoro dzieci z różnych związków. Pisałam już, iż dzieci dziedziczą, niezależnie od tego czy pochodzą z małżeństwa czy też z konkubinatu.
W takiej sytuacji – gdy spadkodawca pozostawił tylko dzieci z różnych małżeństw (związków) dziedziczyć będą one z mocy ustawy.
Jednak – jak pokazuje doświadczenie życiowe – w takiej sytuacji dział spadku rzadko przebiega bezkonfliktowo. Tak samo istotne (o ile nie bardziej) jest sporządzenie ważnego testamentu w sytuacji braku dzieci – wszakże, jak już pisałam nie jest tak, aby w sytuacji bezdzietnego małżeństwa drugi ze współmałżonków dziedziczył cały spadek.