Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Apelacja – termin

Apelacja to jeden ze środków zaskarżania orzeczeń. Od wyroku sądu I instancji wnosi się apelację… do sądu II instancji. Czyli – od wyroku sądu rejonowego do sądu okręgowego, a od wyroku sądu okręgowego do sądu apelacyjnego.

Apelacja to dość skomplikowane pismo- musi zawierać odpowiednio sformułowane wnioski, zarzuty, uzasadnienie, musi być tez uiszczona opłata od apelacji.

Ale… najważniejsze jest to, iż :

Apelację (a także zażalenie i inne środki zaskarżenia) należy wnosić w ustawowym terminie – tzn. terminie wprost wskazanym w treści przepisu ustawy (konkretnie: kodeksu postępowania cywilnego)

Termin zaczyna “liczyć się” od daty doręczenia odpisu wyroku/postanowienia z uzasadnieniem.

Pisałam już kiedyś, iż chodzi o kolejne dni kalendarzowe, nie zaś tylko dni “pracujące”.

Termin wynikający z ustawy to 14 dni od daty, kiedy odbierzesz wyrok z uzasadnieniem.

I tu mała dygresja : najpierw, po tym jak sąd ogłosi wyrok, należy złożyć wniosek o pisemne uzasadnienie wyroku. Na taki wniosek masz 7 dni od ogłoszenia wyroku i za taki wniosek nie płacisz.

Wiem, jak odbierzesz taki wyrok np. w okresie świątecznym, czy tez w czasie wakacji to może być kłopot. Niestety niezależnie od tego kiedy odbierzesz (nawet dzień przed wyjazdem na wakacje) masz 14 dni aby niekorzystny wyrok zaskarżyć.

To naprawdę ważne, bo w przeciwnym razie – jeśli wniesiesz apelację po terminie – sąd nie będzie tej apelacji merytorycznie rozpatrywał.

Ci, którzy zaglądają na profil bloga na FB już widzieli …

Apelacja może być napisana osobiście przez stronę. Zastanów się jednak czy nie lepiej zlecić jej napisanie adwokatowi albo radcy prawnemu.

Przywrócenie terminu

Są czasem sytuacje wyjątkowe.

Zdarza się, iż ktoś nie wniósł apelacji w terminie, bo naprawdę nie miał takiej możliwości.

W takiej sytuacji możliwe jest złożenie wniosku o przywrócenie terminu, ale to temat na zupełnie inny wpis.

Jak złożyć apelację?

Apelację można złożyć osobiście w sądzie – na biurze podawczym, albo wysłać ją pocztą (przesyłką poleconą) zachowując dowód nadania przesyłki.

Można i tak, ale trzeba pamiętać, aby nie zgubić potwierdzenia nadania przesyłki 🙂

apelacja

 

(znalezione na memy.pl)

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *