Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Zapowiadane zmiany stają się rzeczywistością…

Stało się. Sejm uchwalił. Już wkrótce dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza (jako podstawowa zasada) stanie się rzeczywistością.

Do tej pory, jeśli osoba dorosła nie złożyła w ciągu 6 miesięcy od daty tzw. dowiedzenia się o swoim powołaniu do dziedziczenia (a więc najczęściej od daty śmierci spadkodawcy) żadnego oświadczenia oznaczało to, iż przyjmuje spadek wprost, a więc będzie odpowiadać za długi spadkodawcy do pełnej ich wysokości.

Pewnie sam słyszałeś – choćby w mediach – wiele historii o tym, jak spadkobiercy, którzy nie wiedzieli o długach i nie bardzo orientowali się w przepisach nie złożyli w terminie żadnych oświadczeń. Skutki takich zaniedbań nie byłe wesołe…

Ale już niedługo to się zmieni.

I spadkodawcy będą lepiej chronieni.

O tym, co dokładnie oznacza przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza oraz co jeszcze zmieni się w przepisach wkrótce przeczytasz na blogu.

Ps. Sam fakt uchwalenia przez sejm nie oznacza jeszcze, iż te przepisy w nowej wersji już obowiązują..

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

Szukaj

Tematy główne

Artykuły

Archiwum wpisów

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  3 komentarze

  1. Agnieszka Swaczyna
   10 lutego 2015 @ 20:49

   Jestem niezmiernie ciekawa, jak ta zmiana – zasadniczo korzystna z punktu widzenia spadobierców – wpłynie na rynek finansowy?

   Reply

   • Wojciech Rudzki | spolkacywilna.info
    11 lutego 2015 @ 17:20

    Tak, czy inaczej działania “windykacyjne” będą kwitły. Kto ma zapłacić, ten zapłaci. Najczęściej z braku świadomości. Pytanie postawiłbym inaczej – kiedy nowelizacja “przyjmie się” w świadomości społecznej.

    Reply

    • Iwona
     12 lutego 2015 @ 06:47

     Dokładnie, ludzie zazwyczaj nie są świadomi swoich uprawnień wynikających z przepisów, więc póki sami się nie zainteresują, dopóty będą płacić.

     Reply

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *