Slider

Zachowek – na jaką datę oblicza się wartość spadku?

Obliczenie wysokości zachowku nie jest sprawą prostą. Wpływ na jego wysokość ma cały szereg czynników (o czym była i jeszcze będzie mowa).  Aby jednak obliczyć zachowek, trzeba najpierw ustalić, jaką wartość mają składniki wchodzące w skład spadku. Najczęściej największy problem jest z nieruchomością. Uprawniony do zachowku i zobowiązany do jego zapłaty najczęściej mają zupełnie różną wizję jeśli chodzi o tę wycenę. Wtedy sąd nie ma wyjścia i dopuszcza dowód z opinii biegłego sądowego z zakresu wyceny nieruchomości. Biegły dokonuje oględzin nieruchomości, sporządza opinię i … wszystko już jasne.

Tyle, że między dniem śmierci spadkodawcy, a datą gdy w sprawie o zachowek biegły będzie sporządzał opinię, mogą minąć całe lata. I często tak bywa.

Może więc  powstać tu pytanie o to, według cen z jakiej daty nastąpi ta wycena przez biegłego?

Na to pytanie odpowiedział wprost Sąd Najwyższy:

„Obliczanie zachowku następuje na podstawie wartości spadku, ustalonej według cen z daty orzekania o roszczeniu z tego tytułu.” (wyrok Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 6 marca 2014 r. sygn. akt V CSK 209/2013)

Bywa jednak, iż spadkobiercy po sprawie o stwierdzenie nabycia spadku zainwestowali znaczne pieniądze w nieruchomość, np. przeprowadzając gruntowny remont domu,  dzięki czemu nieruchomość znacząco zyskała na wartości. Wtedy kwota zasądzana na rzecz uprawnionego do zachowku mogłaby być przecież niewspółmiernie wysoka…

Zasadnym więc jest pytanie, czy okoliczność dokonanych nakładów na nieruchomość przez spadkobierców będzie mieć znaczenie przy dokonywaniu takiej wyceny przez biegłego?

I tu mogę uspokoić nieco spadkobierców zobowiązanych do zapłaty zachowku, którzy wyremontowali własnym kosztem odziedziczone nieruchomości: okoliczność ta będzie mieć wpływ na wycenę zrobioną przez biegłego, a tym samym na kwotę zachowku, którą zasądzi sąd w wyroku.

O tym dokładnie napiszę w jednym z kolejnych wpisów.

A już zaraz po długim weekendzie… 🙂

Wpis gościnny.

O tym, czy spadkobiercy mogą domagać się odszkodowania, gdy bliska osoba zginie w wypadku komunikacyjnym.

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Alicja Październik 17, 2016 o 17:19

Dziękuję za te wiadomości , proszę o dalszy ciąg , właśnie bardzo interesuje mnie jak biegły wyceni moją nieruchomość po remoncie , co będzie brał pod uwagę , czy powinnam zrobić zdjęcia posesji przed remontem czy jest jakas inna metoda , proszę o poradę pozdrawiam

Odpowiedz

Krystyna Czerwiec 9, 2017 o 23:42

Witam! Gratuluję bloga – jasno, zrozumiale i ciekawie! Nie ze wszystkim się zgadzam – chodzi mi o zaliczanie darowizn do schedy spadkowej. O ile sprawa wyceny nieruchomości przez biegłego jest określona przepisami – to chyba jeszcze trudniej określić wartość tzw. ruchomości – np meble, obrazy… a jeszcze gorzej z darowizną pieniędzy np z roku 1980 czy 1985. Proste przeliczenie bankowe z 1995 roku czy może ceny (tylko czego?) z 1980 roku? Próby określenia wysokości tych darowizn z uwzględnieniem średniej płacy też nie są miarodajne. Czy są jakieś orzeczenia sądów? Pozdrawiam Krystyna

Odpowiedz

Rafal Luty 2, 2018 o 17:35

A co jeśli mieszkanie zostało wyremontowane przykładowo w 2002 roku przez jednego ze spadkobierców czy wartość tych nakładów ma jakieś znaczenie co do wyceny na rok 2017 jeżeli chodzi o wypłatę zachowku ? Spadkobierców jest 2 i jeden zachowek

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: