Slider

„Co z udziałem w spadku, który przypadłby wydziedziczonemu?”

Wydziedziczenie to jedno z tych zagadnień związanych z prawem spadkowym, które budzi największe emocje.

(zapewne najsilniejszych emocji doświadczają ci, którzy podczas ogłoszenia i otwarcia testamentu/ zapoznania się z testamentem złożonym do akt sprawy  się o tym  fakcie dowiedzieli)

No i oczywiście są też wątpliwości.

Mówiłam już o tym, iż nie można wydziedziczyć spadkobierców ustawowych „ot tak sobie bez powodu” i o tym że raczej nie da się skutecznie wydziedziczyć małego dziecka i jeszcze o tym, że… Tak – było już całkiem sporo wpisów w tym temacie i pewnie będą następne, skoro wciąż pojawiają się pytania z tego zakresu.

Ale dziś o innej kwestii związanej z tą instytucją prawa spadkowego.

A chodzi mianowicie o to:

„co z udziałem w spadku, który przypadłby wydziedziczonemu?”

Takie mniej więcej pytanie zostało zadane Sądowi Najwyższemu.

A skoro tak, to sprawa musi być poważna.

Dokładnie to to pytanie brzmiało tak:

„Czy w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku wydziedziczonego traktuje się tak jakby nie dożył otwarcia spadku, a w konsekwencji czy udział spadkowy, który by przypadał wydziedziczonemu zstępnemu przypada jego zstępnym?​”

A Sąd Najwyższy odpowiedział – i to w formie uchwały :

​Udział spadkowy, który przypadłby z ustawy wydziedziczonemu przez spadkodawcę jego dziecku, przypada zstępnym wydziedziczonego.

No i wszystko jasne. 🙂

Uchwała świeża, bo z grudnia tego roku. (sygn. akt III CZP 85/15)

Na pewno więc wrócę niedługo do tematu.

A tymczasem…

Święta. Naprawdę nie wiem jak to możliwe, ale zostało jeszcze tylko 10 dni…

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

GFP Grudzień 14, 2015 o 11:11

Bardzo fajnie wytłumaczone.
Dzięki!

Odpowiedz

bruno Grudzień 15, 2015 o 16:34

Mam problem,jak w wniosku,pozycja uczesnik,co mam wpisac,czy brak danych osobowych,tagze odmowa,czy moge wpisac,siostrzenica,brak danych osobowych I odmowa.Oczywiscie,rodzice nie zyja,czy jakikolwiek zapis byl dla siostry nie wiem,wszedzie jest odmowa,tylko na polecenie sadu,jestem bratem siostry,obecnie siostrzenica przebywa w naszym domu,prawdopodobnie jest zameldowana,lecz mieszka w Czeskiej Republice,nie mam dostepu do dokumentow dotyczacych domu itd.prawidlowosc wypelnienia wniosku ma znaczenie,jak to wypelnic,po rodzicach,czy siostrze,moze inne sugestie,bardzo pania przepraszam,sprawa jest w moim miescie Wroclaw,prosze o kilka podpowiedzi.

Odpowiedz

bruno Grudzień 15, 2015 o 16:42

Dodam pani Katarzyno,polecono pania nad wszystkim pani potrafi panowac,wydalem wiele pieniedzy na podpowiedzi prawnikow,przepraszam,kazda byla niestosowna,wiec powiedziano mnie,masz w Wroclawiu prawnikow,powiem mam dosyc wszystkiego,szacunek dla pani I bloga.To szczerosc,mam swoje lata.

Odpowiedz

Wojciech Rudzki | spolkacywilna.info Grudzień 16, 2015 o 00:24

No cóż, rozstrzygnięcie nie jest tutaj żadnym zaskoczeniem dla prawnika mającego przynajmniej większy niż minimalny kontakt z prawem spadkowym. Natomiast takie \”odkrycie\” często bywa szokiem dla członków rodziny zmarłego i kolejną przyczyną eskalacji konfliktu.

Odpowiedz

Katarzyna Skowrońska Grudzień 16, 2015 o 12:00

Właśnie dlatego o tym piszę – aby ludzie, którzy na co dzień nie mają do czynienia
z prawem i uchwałami SN mieli taką świadomość i dzięki temu mogli sporządzić przemyślany
testament, który najpełniej odpowiada ich intencjom.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: