Katarzyna Skowrońska

adwokat

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga...
[Więcej >>>]

Konsultacje online +48 601 160 246

“Co z udziałem w spadku, który przypadłby wydziedziczonemu?”

Katarzyna Skowrońska14 grudnia 20158 komentarzy

Wydziedziczenie to jedno z tych zagadnień związanych z prawem spadkowym, które budzi największe emocje.

(zapewne najsilniejszych emocji doświadczają ci, którzy podczas ogłoszenia i otwarcia testamentu/ zapoznania się z testamentem złożonym do akt sprawy  się o tym  fakcie dowiedzieli)

No i oczywiście są też wątpliwości.

Mówiłam już o tym, iż nie można wydziedziczyć spadkobierców ustawowych “ot tak sobie bez powodu” i o tym że raczej nie da się skutecznie wydziedziczyć małego dziecka i jeszcze o tym, że… Tak – było już całkiem sporo wpisów w tym temacie i pewnie będą następne, skoro wciąż pojawiają się pytania z tego zakresu.

Ale dziś o innej kwestii związanej z tą instytucją prawa spadkowego.

A chodzi mianowicie o to:

“co z udziałem w spadku, który przypadłby wydziedziczonemu?”

Takie mniej więcej pytanie zostało zadane Sądowi Najwyższemu.

A skoro tak, to sprawa musi być poważna.

Dokładnie to to pytanie brzmiało tak:

“Czy w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku wydziedziczonego traktuje się tak jakby nie dożył otwarcia spadku, a w konsekwencji czy udział spadkowy, który by przypadał wydziedziczonemu zstępnemu przypada jego zstępnym?​”

A Sąd Najwyższy odpowiedział – i to w formie uchwały :

​Udział spadkowy, który przypadłby z ustawy wydziedziczonemu przez spadkodawcę jego dziecku, przypada zstępnym wydziedziczonego.

No i wszystko jasne. 🙂

Uchwała świeża, bo z grudnia tego roku. (sygn. akt III CZP 85/15)

Na pewno więc wrócę niedługo do tematu.

A tymczasem…

Święta. Naprawdę nie wiem jak to możliwe, ale zostało jeszcze tylko 10 dni…

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  GFP 14 grudnia, 2015 o 11:11

  Bardzo fajnie wytłumaczone.
  Dzięki!

  Odpowiedz

  bruno 15 grudnia, 2015 o 16:34

  Mam problem,jak w wniosku,pozycja uczesnik,co mam wpisac,czy brak danych osobowych,tagze odmowa,czy moge wpisac,siostrzenica,brak danych osobowych I odmowa.Oczywiscie,rodzice nie zyja,czy jakikolwiek zapis byl dla siostry nie wiem,wszedzie jest odmowa,tylko na polecenie sadu,jestem bratem siostry,obecnie siostrzenica przebywa w naszym domu,prawdopodobnie jest zameldowana,lecz mieszka w Czeskiej Republice,nie mam dostepu do dokumentow dotyczacych domu itd.prawidlowosc wypelnienia wniosku ma znaczenie,jak to wypelnic,po rodzicach,czy siostrze,moze inne sugestie,bardzo pania przepraszam,sprawa jest w moim miescie Wroclaw,prosze o kilka podpowiedzi.

  Odpowiedz

  bruno 15 grudnia, 2015 o 16:42

  Dodam pani Katarzyno,polecono pania nad wszystkim pani potrafi panowac,wydalem wiele pieniedzy na podpowiedzi prawnikow,przepraszam,kazda byla niestosowna,wiec powiedziano mnie,masz w Wroclawiu prawnikow,powiem mam dosyc wszystkiego,szacunek dla pani I bloga.To szczerosc,mam swoje lata.

  Odpowiedz

  Wojciech Rudzki | spolkacywilna.info 16 grudnia, 2015 o 00:24

  No cóż, rozstrzygnięcie nie jest tutaj żadnym zaskoczeniem dla prawnika mającego przynajmniej większy niż minimalny kontakt z prawem spadkowym. Natomiast takie \”odkrycie\” często bywa szokiem dla członków rodziny zmarłego i kolejną przyczyną eskalacji konfliktu.

  Odpowiedz

  Katarzyna Skowrońska 16 grudnia, 2015 o 12:00

  Właśnie dlatego o tym piszę – aby ludzie, którzy na co dzień nie mają do czynienia
  z prawem i uchwałami SN mieli taką świadomość i dzięki temu mogli sporządzić przemyślany
  testament, który najpełniej odpowiada ich intencjom.

  Odpowiedz

  Anna Pieczka 11 marca, 2018 o 21:17

  Witam. Mam problem. Mój tata zmarł na raka w 2015 roku. Był rozwiedziony z mamą i poślubił inną kobietę. W jego chorobie odwiedzałam go i pomagałam. Po śmierci zostałam wezwana na odczytanie testamentu. Ja mój brat i siostra. Zostaliśmy wydziedziczeni z powodu nie odwiedzania taty przez ostatnie 4 lata co było kłamstwem. Chciałam dać temu spokój. Nie podwazylismy testamentu. Cały dobytek został zapisany tej kobiecie. Ojciec podpisał testament biorąc już chemioterapię..mam 2 dzieci..ciężką sytuację. Czy ja mogę starać się o zachowek na moich dzieci? Proszę o pomoc…

  Odpowiedz

  Katarzyna Skowrońska 12 marca, 2018 o 13:16

  Przede wszystkim sugerowałabym kontakt z adwokatem w miejscu zamieszkania. Wydziedziczenie swojego dziecka nie oznacza,
  iż także jego dzieci (a wnuki spadkodawcy) zostają wydziedziczone. Pozostaje jeszcze pytanie czy po rozwodzie z Pani mama
  ojciec przeprowadził sprawę o podział majątku – tym bardziej doradzam osobisty kontakt z prawnikiem.

  Odpowiedz

  Dana 4 października, 2018 o 21:36

  Mam jeszcze pytanie. Mój zmarły mąż wydziedziczył córkę z pierwszego małżeństwa, jednak cały udział w masie spadkowej należny córce zapisał do równego podziału jej dzieciom nieletnim i dorosłym. Czy córka może w takiej sytuacji podważyć wydziedziczenie i starać się o zachówek? Jeśli tak, to od kogo? Od swoich dzieci, czy innych spadkobierców?

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: