Slider

Zachowek jak była darowizna. Tak,ale…

O zachowku to chyba już kiedyś pisałam. Prawdopodobnie nawet kilka razy. O tym, iż zdarza się w życiu czasem i tak, że taki spadkodawca swój majątek porozdaje za życia i potem już nic nie ma też chyba kiedyś już wspominałam.

Tak- jeśli były to umowy darowizny, to jest duża szansa, że taki zachowek będzie “się należał”.

Ale… Kilka razy spotkałam się ostatnio z pytaniem w stylu : “mama podarowała bratu mieszkanie, a innych nieruchomości to już niestety nie ma. Czy teraz brat musi mnie spłacić?”

Otóż pierwsza kwestia : każdy może swoim majątkiem rozporządzić w dowolny sposób.

Naprawdę. To co do Ciebie należy, możesz sprzedać lub podarować komu zechcesz.

Wracając jednak do zachowku:

Jeśli brat otrzymał mieszkanie, a Ty niestety nic nie dostałeś:

Nie – brat nie musi spłacać Cię teraz.

W przyszłości najprawdopodobniej  aktualna będzie kwestia zachowku, ale to dopiero kiedyś.

Dopóki ów darczyńca (przyszły spadkodawca) żyje, nie bardzo jest jak wystąpić  z takim pozwem o zachowek.

Rozumiem, iż taki stan rzeczy może Cię rozczarować. Bo chciałbyś już”iść do sądu”

{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Anna Czerwiec 16, 2016 o 18:42

Dzień dobry pani mecenas! Moi juz wiekowi rodzice zapisali w darowiznie mieszkanie z garazem bratu,nic nie powiedzieli ani mnie ani siostrom.Znam zapis ,bo opiekując się chorymi rodzicami przeczytałam go i …wiem ,ze rodzice mieliw spólnote majątkowa ,ze zapisali bratu za opieke na starosc …ale sami płacą niemały czynsz i opłaty dot.utrzymania nieruchomosci,mają emerturę i dozywotnia słuzebnosc to fikcja (mam wrazenie ,ze utrzymuja za niego to darowane mieszkanie oczywiscie mieszkając w nim.Teraz zmarła mama.Ojciec wyobraza sobie ,ze on jest jedynym spadkobierca a własciwie temat spadkobiercy nie istnieje ,…ani ojciec ani brat nie poruszaja tematu.Ojciec ma spore oszczędności na koncie i upoważnił do konta brata.Poniewaz ojciec ma 90 lat ,nadal jezdzi samochodem wszystko jest mozliwe w kazdej chwili.Czy po smierci ojca mamy prawo(3 siostry ) do -najpierw spadku po matce (jaka częśc?) a nastepnie po ojcu ..czy mozliwe jest staranie się o zachowek ,jesli brat odmówi jakichkolwiek rozmów o podziale tego ,co sobie zabezpieczył za naszymi plecami ,strasząc rodziców ,ze państwo zabierze taki podatek ,ze nic prawie nie zostanie i tylko taka forma (darowizny na jego rzecz ma sens) w zapisie jest zdanie ,ze rodzice odmnawiaja nam prawa do starania się o zachowek ,gdyz wzesniej zostałysmy uposazone…tylko ,ze to nie ma pokrycia w rzeczywistosci….nie dostałysmy zachowku w zadnej formie…a wychodząc za maż zadna nie dostała konkretnego posagu.nie ma tez nigdzie pisemnej informacji na ten temat.Jakie mamy szanse otrzymać cokolwiek po rodzicach ..teraz po smierci mamy nie chcemy robic burzy i kłocic się ze starym ojcem ,co brat skrzętnie wykorzystuje i tez milczy .Podczas rocznej choroby matki ja i jedna z siostr spędziłysmy miesiące przy jej łózku.Brat był dochodzącycm odwiedzającym chorą…..prosze o wskazówki .dziekuje .Anna z Gdańska

Odpowiedz

Agnieszka Sierpień 13, 2016 o 18:20

Witam, Pani jak widzę sporo jest podobnych tematów, o który chcę zapytać ..
A mianowicie rodzice przekazali nieruchomość darowizną siostrze, a następnie doprowadzili do przekazania tej samej nieruchomości przez siostrę na rzecz brata.
Czyli najpierw darowizna dla siostry a po np. 10 latach siostra dokonała darowizny dla brata. na dzień dzisiejszy cała tzw. ojcowizna jest w rekach brata. Rodzice niestety już zmarli, mama dwa lata , a tata 3 miesiące jak odszedł. Proszę mi powiedzieć czy ja nie zrzekając się z prawa do spadku, jak również faktem jest że nikt nie został wydziedziczony czy mogę się starać o zachowek po rodzicach? Brat ma wszystko a ja nie mam zupełnie nic …:( Rozumiem że siostra, która była obdarowana a później stała się darczyńcą niestety nie ma już pewnie żadnego prawa. .. Moja sytuacja jest taka że nie posiadam nic mieszkam w wynajmowanym mieszkaniu…proszę o pomoc czy mogę wystąpić o zachowek..

Odpowiedz

Patrycja Wrzesień 13, 2016 o 11:41

Witam,

Pisze do Pani z pytaniem. Rodzice mojego przyszlego meza posiadaja dom z dzialka. Jedna siostr oznajmila ze domaga sie splaty jej czesci od Rodzicow. Pytanie brzmi czy Maja takie prawo? Rodzice narzeczonego chca przepisac dom dla niego. Czy w takiej sytuacji beda musieli placic jej czesc?

Odpowiedz

Katarzyna Skowrońska Wrzesień 13, 2016 o 15:28

każdy może dowolnie dysponować swoją własnością. Jednak każda umowa ma swoje konsekwencje- w przypadku darowizny to m.in.
możliwość wystąpienia w przyszłości o zachowek przez osoby uprawnione.

Odpowiedz

magda Wrzesień 15, 2016 o 20:09

Dzien dobry Pani Mecenas
Bardzo prosze o porade
Otrzymalam w akcie darowizny mieszkanie kilka lat temu .od babci.
Niedawno babcia zmarla. akt byl po to by syn nie dostal nic bo jest alkoholikiem i babcia sie bala ze wszystko straci
Mnie pani notariusz poinformowala blednie wytlumaczyla ze zapis pod tytulem ta darowizna nie jest wliczona w schede spadkowa.chroni mnie przed zachowkiem.
A podobno zachowek i tak mu sie nalezy
Jest jeszcze moja mama ale ona swojej czesci nie chce.
Jesli musze placic ten zachowek to jak to wyliczyc
Czy moze jest jakies prawo by to obejsc

Bardzo prosze o odpowiedz
Pozdrawiam

Odpowiedz

piotr Listopad 30, 2016 o 17:29

Witam mam podobna sytuacje prosze o odpowiedz Pozdrawiam

Odpowiedz

bogumiła Czerwiec 10, 2017 o 20:32

Witam Panią mecenas.Skrupulatnie przeczytałam Pani wypowiedzi na temat zachowku.Nie znalazłam jednak informacji,że są zawierane i potwierdzane przez notariuszy umowy t.zw. nienazwane /?/ czy nazywane quasi dożywocie. Jak traktować /czy może jak sąd potraktuje/ taką umowę jeśli jedyny ustawowy spadkobierca wystąpi o zachowek po zmarłym rodzicu, który n.p. zbył przed śmiercią “umową przeniesienia spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania w zamian za dożywotnie świadczenia”. Tego typu mieszkań podobno nie można przekazywać umową dożywocia. A podobno sądy różnie orzekają.

Odpowiedz

Monika Sierpień 15, 2018 o 17:46

Witam, moja babcia zmarła w 2003r, jeszcze przed śmiercią przepisała na wujka mieszkanie w formie darowizny, dwa lata póżniej w 2005r. wujek sprzedał tą nieruchomość też w formie darowizny. Czy jako wnuczka moge po takim czasie coś prawnie wyegzekwować od wujka poprzez sąd? Bardzo proszę o podpowiedz?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: