Katarzyna Skowrońska

adwokat

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga...
[Więcej >>>]

Konsultacje online +48 601 160 246

7 rzeczy, o których powinieneś pamiętać pisząc pozew o zachowek

Katarzyna Skowrońska12 listopada 20156 komentarzy

 1. Właściwość sądu : w takiej sprawie może być właściwy zarówno sąd rejonowy, jak i okręgowy – w zależności od tego, jakiej kwoty się domagasz.
 2. To ty wnosząc pozew musisz określić kwotę, której się domagasz – nazywa się to”wartość przedmiotu sporu”.
 3. Opłata od pozwu nie jest stała – zależy od wartości przedmiotu sporu- im większej kwoty żądasz od pozwanego, tym wyższa będzie opłata.
 4. To ty – jako powód – musisz udowodnić swoje twierdzenia, nie wystarczy napisać jakiej kwoty się domagasz i od kogo.
 5. Dowody powinieneś „dać” sądowi już wraz z pozwem, potem może być kłopot z ich dopuszczeniem przez sąd.
 6. Roszczenie o zachowek podlega przedawnieniu (termin obecnie wynosi 5 lat, ale troszkę inaczej liczy się on przy dziedziczeniu testamentowym, a inaczej przy ustawowym)
 7. Oprócz egzemplarza pozwu dla sądu pamiętaj o odpisach pozwu dla pozwanego (pozwanych jeśli pozywasz więcej niż jedną osobę)

Wpisy z kategorii “7 rzeczy, które… ” cieszy się sporym powodzeniem, będą więc kolejne.

Będą też kolejne wpisy gościnne.

A w przerwach między kolejnymi wpisami możesz zajrzeć tu.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Alojzy 16 listopada, 2015 o 13:54

  Wszystko dla tych którzy walczą o zachowek w pigułce 😉

  Odpowiedz

  Tomasz 20 listopada, 2015 o 10:38

  Bardzo fajnie wszystko ujęłaś. Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Student Prawa 30 listopada, 2015 o 12:01

  Nie dziwi mnie to, że tego typu wpisy cieszą się bardzo dużym powodzeniem. Wskazówki, które przekazujesz są zrozumiałe nawet dla laików prawa, którzy zostają zmuszeni do napisania pozwu – ja osobiście z nich na pewno skorzystam w swojej przyszłej pracy.

  Odpowiedz

  Marta 14 grudnia, 2015 o 09:36

  Bardzo ważny temat i świetnie, że wszystkie elementy są przedstawione tak konkretnie i rzeczowo. Z pewnością każdy kto szuka tego rodzaju informacji będzie zachwycony:)

  Odpowiedz

  Grażyna 22 lutego, 2017 o 16:54

  Fajnie wyjaśniasz problem Ja mam taki: Mój brat – stanu wolnego, bezdzietny darował mieszkanie swojemu bratu. Miał 5-ro rodzeństwa. Sprawa spadkowa ciągnie się już 3 lata. Jest jeszcze majątek ruchomy, który należy się każdemu z rodzeństwa bo nie było testamentu. Czy w takiej sytuacji możemy wystąpić o zachowek od obdarowanego brata? Czy można złożyć wspólny pozew do Sądu?
  Dziękuję i pozdrawiam
  Grażyna

  Odpowiedz

  Beata 16 października, 2017 o 14:54

  Aktem darowizny w 2003 r. babcia podarowała mieszkanie wnuczce ( wnucząt miała 4) . 6 października tego roku babcia zmarła. Dziedziczą po niej syn i córka – pozostają w konflikcie. Jedyny majątek spadkowy stanowią niezbyt wartościowe ruchomości, głównie meble. Córka oświadczyła bratu, że spłaca kredyt, który matka dla niej wzięła. W tej sytuacji brat chce odrzucić spadek, niemniej chciałby wystąpić o zachowek od darowizny od siostrzenicy. Czy odrzucenie spadku nie zamknie mu drogi do dochodzenia zachowku?

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: