Slider

7 rzeczy, o których powinieneś pamiętać pisząc pozew o zachowek

  1. Właściwość sądu : w takiej sprawie może być właściwy zarówno sąd rejonowy, jak i okręgowy – w zależności od tego, jakiej kwoty się domagasz.
  2. To ty wnosząc pozew musisz określić kwotę, której się domagasz – nazywa się to”wartość przedmiotu sporu”.
  3. Opłata od pozwu nie jest stała – zależy od wartości przedmiotu sporu- im większej kwoty żądasz od pozwanego, tym wyższa będzie opłata.
  4. To ty – jako powód – musisz udowodnić swoje twierdzenia, nie wystarczy napisać jakiej kwoty się domagasz i od kogo.
  5. Dowody powinieneś „dać” sądowi już wraz z pozwem, potem może być kłopot z ich dopuszczeniem przez sąd.
  6. Roszczenie o zachowek podlega przedawnieniu (termin obecnie wynosi 5 lat, ale troszkę inaczej liczy się on przy dziedziczeniu testamentowym, a inaczej przy ustawowym)
  7. Oprócz egzemplarza pozwu dla sądu pamiętaj o odpisach pozwu dla pozwanego (pozwanych jeśli pozywasz więcej niż jedną osobę)

Wpisy z kategorii “7 rzeczy, które… ” cieszy się sporym powodzeniem, będą więc kolejne.

Będą też kolejne wpisy gościnne.

A w przerwach między kolejnymi wpisami możesz zajrzeć tu.

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Alojzy Listopad 16, 2015 o 13:54

Wszystko dla tych którzy walczą o zachowek w pigułce 😉

Odpowiedz

Tomasz Listopad 20, 2015 o 10:38

Bardzo fajnie wszystko ujęłaś. Pozdrawiam

Odpowiedz

Student Prawa Listopad 30, 2015 o 12:01

Nie dziwi mnie to, że tego typu wpisy cieszą się bardzo dużym powodzeniem. Wskazówki, które przekazujesz są zrozumiałe nawet dla laików prawa, którzy zostają zmuszeni do napisania pozwu – ja osobiście z nich na pewno skorzystam w swojej przyszłej pracy.

Odpowiedz

Marta Grudzień 14, 2015 o 09:36

Bardzo ważny temat i świetnie, że wszystkie elementy są przedstawione tak konkretnie i rzeczowo. Z pewnością każdy kto szuka tego rodzaju informacji będzie zachwycony:)

Odpowiedz

Grażyna Luty 22, 2017 o 16:54

Fajnie wyjaśniasz problem Ja mam taki: Mój brat – stanu wolnego, bezdzietny darował mieszkanie swojemu bratu. Miał 5-ro rodzeństwa. Sprawa spadkowa ciągnie się już 3 lata. Jest jeszcze majątek ruchomy, który należy się każdemu z rodzeństwa bo nie było testamentu. Czy w takiej sytuacji możemy wystąpić o zachowek od obdarowanego brata? Czy można złożyć wspólny pozew do Sądu?
Dziękuję i pozdrawiam
Grażyna

Odpowiedz

Beata Październik 16, 2017 o 14:54

Aktem darowizny w 2003 r. babcia podarowała mieszkanie wnuczce ( wnucząt miała 4) . 6 października tego roku babcia zmarła. Dziedziczą po niej syn i córka – pozostają w konflikcie. Jedyny majątek spadkowy stanowią niezbyt wartościowe ruchomości, głównie meble. Córka oświadczyła bratu, że spłaca kredyt, który matka dla niej wzięła. W tej sytuacji brat chce odrzucić spadek, niemniej chciałby wystąpić o zachowek od darowizny od siostrzenicy. Czy odrzucenie spadku nie zamknie mu drogi do dochodzenia zachowku?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: