Katarzyna Skowrońska

adwokat

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga...
[Więcej >>>]

Konsultacje online +48 601 160 246

Zachowek gdy była darowizna…

Katarzyna Skowrońska16 kwietnia 201527 komentarzy

To się zdarza wcale nie tak rzadko.

Okazuje się, iż taki spadkodawca jeszcze za życia porozdawał wszystko co miał.

(pół biedy, jeśli były to rzeczy osobiste, książki, płyty i inne drobiazgi)

Gorzej, jeśli przedmiotem tych darowizn były wszystkie nieruchomości, których spadkodawca był właścicielem.

Historia z życia wzięta:

Pan Zenon, będący po rozwodzie,  miał syna Tomasza. Pan Zenon po rozwodzie żył “w wolnym związku” z panią Mariolą i któregoś pięknego dnia, nie wiedzieć w sumie dlaczego (być może właśnie zachęcony przez swoją partnerkę) pan Zenon udał się do notariusza i podpisał umowę darowizny. Skutkiem tego pani Mariola stała się nową właścicielką nieruchomości. Syn pana Zenona, który  za panią Mariolą specjalnie nie przepadał, oczywiście nie został o niczym poinformowany i żył sobie w całkowitej  nieświadomości co do tego kto aktualnie jest właścicielem domu.

Po kilku latach niestety pan Zenon zmarł. Testamentu żadnego nie pozostawił

Tomasz wystąpił oczywiście o stwierdzenie nabycia spadku i otrzymał postanowienie, z którego wynikało iż po swoim ojcu nabywa spadek w całości.

Po otrzymaniu postanowienia pan Tomasz postanowił złożyć wniosek “do ksiąg wieczystych”, aby ujawnić się tam jako właściciel nieruchomości.

Tknięty dziwnym przeczuciem postanowił najpierw się z treścią księgi wieczystej zapoznać i …

Tak, to był prawdziwy szok.

Tego się pan Tomasz zupełnie nie spodziewał… Wszystkiego mógł się po ojcu spodziewać, ale nie tego, iż dom, który sam kiedyś odziedziczył po swoim ojcu odda obcej osobie…

W obliczu takiej sytuacji pan Tomasz udał się po pomoc do prawnika.

I usłyszał dwie wiadomości:

najpierw złą – raczej nie uda się teraz podważyć tej darowizny

i drugą wiadomość – już nieco lepszą: “możemy wnosić pozew”.

Pozew o zachowek oczywiście.

“doliczanie darowizn do zachowku” to temat, o który często pytają czytelnicy bloga.

Nazbierało się trochę tych pytań, będzie więc kilka wpisów.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 27 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Anna 23 kwietnia, 2015 o 15:06

  Bardzo interesujący temat. Dość aktualnie na wali patchworkowych rodzin.

  Odpowiedz

  Wojciech Rudzki - blog o spółce z o.o. 25 kwietnia, 2015 o 14:22

  Temat zachowku (zwłaszcza w przypadku darowizny) faktycznie cieszy się wielkim zainteresowaniem w internecie w porównaniu do innych spraw dotyczących prawa spadkowego. Mam jednak wrażenie, że ostatecznie niewiele spraw o zapłatę trafia ostatecznie do sądu, przynajmniej w porównaniu do skali zainteresowania tematem.

  Odpowiedz

  Magda 28 kwietnia, 2015 o 12:55

  Świetny blog! Mam ciekawe pytanie:
  – ojciec kupił bratu nieruchomość kilkanaście lat temu
  – czy ta nieruchomość będzie wchodziła w jakiś sposób do puli podczas ewentualnego podziału majątku / zachowku?
  – czy ma znaczenie czy to jest brat rodzony czy przyrodni (wspólny ojciec)?

  Odpowiedz

  krystyna 29 czerwca, 2015 o 21:24

  Proszę o odpowiedz – co należy zrobić w takiej sytuacji. Mój konkubent zmarł, nie zostawił żadnego majątku/mieszkał ze mną w moim mieszkaniu/- został jedynie dług w banku w wys. 31 tyś.Chciałam uczciwie spłacić 24 tyś , bo na więcej mnie nie stać i muszę zaciągnąć kredyt w innym banku. Bank nie chce przyjąć ode mnie tej kwoty bo jestem osobą obcą. Ubezpieczenie CARDIF odmówiło wypłaty bo chorował. Nie chcę aby bank wojował się z krewnymi , których nie znam i szarpał dobre imię.Stałam się dla banku problemem.Jak położyć kres całej sytuacji.

  Odpowiedz

  Antonina 25 sierpnia, 2015 o 13:13

  W 1998 r. otrzymałam darowiznę od rodziców /mieszkanie spółdzielcze własnościowe/. Ojciec zmarł w 2005 roku a mama w dalszym ciągu zamieszkuje w tym mieszkaniu. Przy podpisaniu darowizny, napisałam papier i notariusz potwierdził, iż w/w mieszkania nie sprzedam i pozwolę rodzicom mieszkać aż do śmierci obojga.
  Co muszę zrobić, żeby rodzeństwo nie upomniało się o zachowek po rodzicach? Chciałabym nadmienić że pieniądze na wykup mieszkania dałam rodzicom ja i mój małżonek, ale nie nie mam na to potwierdzenia.

  Odpowiedz

  Dorota 17 listopada, 2016 o 21:13

  Chciałam tylko odpowiedz do pytania Antoniny sierpień25,2015
  mam podobną sytuacjęu’ u siebie w rodzinie.
  Proszę.

  Odpowiedz

  Jola 2 listopada, 2015 o 23:58

  Witam! Mam pytanie dotyczaće darowizny.Mój mąż na 1 brata i po śmierci teściowej został odczytany testament, w którym połowa domu (druga połowa należła do teścia)została przekazana po połowie mężowi i jego bratu. W domu tym mieszka tęść z 2 synem i jego konkubiną .MÓj mąż w 2013 roku uległ nieszczęśliwemu wypadkowi na wskutek czego całkowicie stracił pamięć,jest osobą niepełnosprawną niezdolną do samodzielnej egzystencji.Dokładnie rok przed wypadkiem mężą kupiliśmy dom na hipotekę. Pisze trochę haotycznie,ale dążę do tego,że teść przepisał swoję połowę domu bratu męża,twierdząc,że mu sie nic nie należy poniważ ma swój dom. NIe liczy się z tym jak nam jest ciężko ze spłatą(mąż ma rentę w wyskokości 1000 zł plus 208zł pielęgnacyjnego,a kredytu płacimu 1175 zł plus obowiążkowe ubezpieczenie 165 zł. Ja pracuję w agencji pracy tymczasowej) Prosiłam teścia i brata męża o spłatę 1/4 wartości domu,którą mąż odziedziczył po swojej mamie,to zostałam wysmiana,że nam się nic nie należy.Żeby tego było mało wymuszali na mnie,żebyśmy przy przepisywaniu teścia częśc domu na drugiego syna zrzelki się praw własniści na jego rzecz. Pytanie moje dotyczy spłaty spadku po teściowej i przepisanej już połowy domu należącej do teścia,czy w przyszłośći możemy sie domagać jakiejkolwiek spłaty od brata. Czy droga sądowa jest długa i kosztowna ?
  z poważaniem Jolanta P

  Odpowiedz

  Trewor 3 marca, 2016 o 21:03

  Witam,

  Mam takie pytanie (myślę, że ciekawe):
  Co się dzieje z zachowkiem w przypadku darowizny na rzecz darczyńcy?
  Dokładniej: Spadkodawca ma żonę i daruje (umową darowizny) jej mieszkanie, które jest jego majątkiem osobisty (nieruchomość wchodzi potem w skład majątku wspólnego), następnie żona daruje mieszkanie (generalnie 1/2) z majątku wspólnego małżonków do majątku osobistego spadkodawcy. Spadkodawca umiera pozostawiając Testament. Co się dzieje wtedy z pierwszą darowizną? Czy należy ją zaliczyć na ewentualny zachowek żony? Czy taka darowizna nie jest doliczana? Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Anna P 23 marca, 2016 o 08:55

  witam mam pytanie w sprawie zachowku.1997 r. mama przepisała mi darowiznę i 4 braciom ,drugą darowizne przepisała mi 2006 r chciała darowiznę przepisać jeszcze siostrze ale odmówiła a teraz żada zachowku .chciałam zaznaczyć że mama zmarła w 2010 r -ponad 5 lat -obecnie toczy się sprawa spadkowa -czy muszę wypłacić darowiznę siostrze za całą darowiznę czy tylko za rok 2006.mamy przyznany przez sąd wszyscy pozostały majątek który pozostał po mamie w równych częściach-bardzo proszę o odp.-dziękuję

  Odpowiedz

  Zbigniew 26 kwietnia, 2016 o 08:42

  Dostałem mieszkanie po babci aktem notarialnym , był również spisany testament na na córkę babci która po jej śmierci opróżniła mieszkanie z całego wyposażenia i rzeczy osobistych następnie otwarła testament stwierdzając że jest pusty Obecnie założyła sprawę o zachowek Mam pytanie czy w tym przypadku należy się jej zachowek ?

  Odpowiedz

  tomasz 5 maja, 2016 o 09:50

  rolne od 2009r w lutym dostałem od rodziców bo on przeszedł na rente strukturalną.. oczywiscie matka i ojciec w akcie notarliamnym dożywocie… mam jednak jeszcze brata i siostre co nie otrzymali nic… czy maja prawo się strać od mnie zachuwku jakie mają prawo?

  Odpowiedz

  Maria Widerlich-Matyjaszek 12 października, 2016 o 10:03

  Uprzejmie proszę o informację o zachówku dla pasierbów, w sytuacji gdy zrobiłam darowizne na rzecz mojej siostry ( pół domu), drugą połowę mąż darował synom.
  Wyszłam za wdowca z dorosłymi synami. Ja nie mam dzieci.
  Po pewnym czasie sprzedaliśmy mieszkania ( każdy swoje). Chłopcy otrzymali pieniądze ze sprzedaży mieszkania męża zgodnie z prawem dziedziczenia.
  Za pieniądze ze sprzedaży mieszkań wybudowałiśmy dom, zrobiliśmy rozdzielność majątkową i zrobiliśmy darowizny. Ja moją część darowałam siostrze , mąż swoją synom.
  Czy po mojej śmierci należy im się darowizna z części , którą darowałam siostrze? Dziękuję bardzo za poradę . Niestety są to trudne sprawy.

  Odpowiedz

  Kamil 14 listopada, 2016 o 20:57

  Dzien dobry.
  mam taką sytuację:
  Babcia za życia przekazała darowiznę- 3 lata przed śmiercią. Przed darowizną mieszkanie było komunalne. Przekazałem babci pieniądze na wykupienie mieszkania. Babcia je wykupiła i przekazała mi jako darowiznę u notariusza.
  Babcia miała dwójkę dzieci. Jedno z nich – ciotka, upomina się o zachowek.
  Przed wykupieniem mieszkania oraz przed śmiercią babci, ciotka, która ma dwójkę dzieci, nic nie chciała.
  Czy jest możliwość uniknięcia spłaty zachowku?
  Jeśli nie, to ile ciotce się należy?
  Czy należy się zachowek dzieciom ciotki?
  Babcia miała razem 5 wnuków.
  Z góry dziękuję za odpowiedż

  Odpowiedz

  Józefa 21 listopada, 2016 o 17:51

  Witam! Jest nas piecioro rodzeństwa. Po zmarł ych Rodzicach wszyscy daliśmy darowiznę notarialną najstarszemu bratu ,aby mógł użytkować nieruchomość po Rodzicach z możliwością pobytu każdego z nas po uzgodnieniu z pozostałymi ,w razie wakacji i odwiedzin grobów.Brat bez pytania nas o nic sprzedał ,nie wiemy za ile i nie dał nam zadnego zachowku po Rodzicach , nie odbiera telefonów, nie odwiedza grobów po Rodzicach udaje głuchego.Mama zmarła w 1997 ojciec w 2001, a sprzedaz nastapiła prawdopodobnie w 2014 .Prosze o pomoc

  Odpowiedz

  Aleksandra 28 stycznia, 2017 o 17:52

  rodzice wykupili mieszkanie przekazali je siostrze za opieke po ich smierci siostra zapisala to mieszkanie swojej corce po smierci siostry jej corka chce to mieszkanie sprzedac.Czy w tej sytuacji mam jakies szanse o zachowek?

  Odpowiedz

  pati 11 kwietnia, 2017 o 17:37

  Witam. Mam problem… Tata przepisał mi cały majątek i ustanowił służebność osobistą dla siebie i mamy w naszym domu. Teraz zmarł. Czy mama może ubiegać się o zachowek jeżeli ma ustanowioną służebność?

  Odpowiedz

  JOLANTA 4 maja, 2017 o 10:47

  Witam. Mąż z poprzedniego związku ma córkę, a z naszego dwóch synów . Mamy dom ,który chcemy dać tylko synom,ponieważ wcześniej pomagaliśmy córce męża i uznaliśmy że to wystarczy. Czy przy zapisie darowizny synowie będą musieli dać przyrodniej siostrze tzw.zachówek lub coś w innej formie. Proszę o porade i pozdrawiam

  Odpowiedz

  bernadetta 3 lipca, 2017 o 09:58

  Moj ojciec był 13 lat w caritasie nie mówił i pół strony całego ciała miał sparaliżowane , po jego śmierci sąd wydał mi postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku , poszłam do mieszkaniówki i okazało sie ze ojciec darował mieszkanie w 2010 roku pasierbie , czy ja mam szanse na zachówek

  Odpowiedz

  HALINA 7 grudnia, 2017 o 10:47

  BRAT DAŁSWÓJ DOM TESCIOWEJ W DAROWIZNIE TESCIOWA ZMARŁA ORAZ MÓJ BRAT CZY JA JAKO SIOSTRA MOGĘ UBIEGAĆ SIĘ OZACHOWEK

  Odpowiedz

  Magdalena 29 stycznia, 2018 o 23:45

  A co z zachowkiem od darowizny wykluczonej że schedy? I czy jeśli spadek był praktycznie równy potencjalnemu zachowkowi to czy rodzenstwo moze jeszcze dochodzić zachowku od obdarowanego brata taka ” wykluczona darowizna’?

  Odpowiedz

  Anna Florczak 27 lutego, 2018 o 17:34

  Czy wnukom należy się zachowek po dziadku?

  Odpowiedz

  Jadwiga 2 marca, 2018 o 09:43

  Dzień Dobry
  Pani mecenas, mam pytanie dla mnie bardzo ważne. Mój były mąż ożenił się powtórnie ale po nim zostało troje dzieci z małżeństwa ze mną. Dzieci próbowały nawiązywać z nim kontakt i być na bieżąco, ale niestety druga żona starała się do tego nie dopuścić i rezultacie nie miały możliwości kontaktu z ojcem. Po dziadkach moich dzieci ich ojciec dziedziczył pole rolne położone w mieście, które w trakcie sprzedaży automatycznie przekształca się w działki budowlane. Gdy zachorował na raka i miesiąc przed śmiercią zapisał swojej obecnej żonie cały dziedziczony majątek aktem notarialnym, podając wartość bardzo małą z wartością rynkową ( zaniżona wartość ). Aktualnie zakończyła się sprawa o spadek po ojcu i to o spadek którego fizycznie nie ma, bo całość ma darowane jego druga żona, z którą nie miał dzieci. Za życia często obiecywał dzieciom że da im działki budowlane, ale Sąd nie uwzględnił tego, stwierdzając, że to były tylko słowne obietnice. Zaznaczam, że to nie był ich majątek dorobkowy tylko dziedzictwo po dziadkach dzieci.
  Bardzo proszę o odpowiedz, czy starając się o zachowek czy będzie uwzględniona wycena wartości tego gruntu na dzień darowizny, czy tylko ta kwota wartości podana przez notariusza ?
  Czy jest możliwość wniesienia kasacji do Sądu Najwyższego powołując się na zaniżoną wycenę podczas darowizny ? Bo o kasację można wnosić o sporną kwotę ponad 150 tys. A tu w darowiźnie jest podana kwota jako grunt rolny a całość nadaje się na działki budowlane, sprawdzała w geodezji i nawet mam dokumenty i zezwolenia na budowę domu i nawet firmy. Jak odnieść się do wartości spornej darowizny ?
  Jak będzie naliczany zachowek ? Czy Sąd podda wycenie rzeczowego gruntu czy tylko będzie brana kwota wartości podana przy darowiźnie ?
  Dziękuję serdecznie za jakąkolwiek odpowiedz.

  Odpowiedz

  MAŁGORZATA 11 kwietnia, 2018 o 15:01

  Przeczytałam uważnie Pana artykuł i problemy osób dot.zachowku od darowizny. Niestety nie znalazłam sprawy podobnej do mojej. Czy mogę ją opisać i prosić o radę? Be

  Odpowiedz

  Teresa 8 września, 2018 o 14:12

  Proszę o .: Moja mama przekazała w 1990 r..w bratu gospodarstwo rolne wraz zbudowaniami i sprzętem w roku 2005 brat sprzedał ziemię w 2010
  zmarł.Spadek przypadł bratowej .Moja mama zmarła 2018 r,czy należy mi się zachowek od bratowej.

  Odpowiedz

  Zachowek 24 lipca, 2019 o 03:49

  Znajoma ma taką sytuację,mieszka z mężem i dwójką dzieci w domu który. Jej ojciec dostał od swoich rodziców darowizną jest tam zameldowana od dziecka o kilku lat ojciec karze im się wyprowadzić.nie dawno dowiedziała się że ojciec z matką chcę sprzedać dom.czy należy jej się tzw.zachowek.

  Odpowiedz

  Zachowek 16 lipca, 2020 o 08:59

  Mój ojciec darował mieszkanie mojej siostrze i napisał u notariusza ze ostatnia wola jego jest nic nie dawać dzieciom jego czy mogę starać się o zachowek

  Odpowiedz

  Katarzyna Skowrońska 19 sierpnia, 2020 o 11:47

  Rozumiem, iz mowa tu o testamencie w formie notarialnej? Możliwe, że tak – trzeba jednak ustalić stan faktyczny,
  ważne jest to, co wynika z treści dokumentów; wysokość zachowku zależy od wielu czynników, trzeba też pamiętać, iż
  takie roszczenie podlega przedawnieniu; sugerowałabym kontakt z prawnikiem w miejscu zamieszkania

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: