Katarzyna Skowrońska

adwokat

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga...
[Więcej >>>]

Konsultacje online +48 601 160 246

Dział spadku – koszty

Katarzyna Skowrońska15 kwietnia 201515 komentarzy

“Założenie” sprawy cywilnej związane jest z koniecznością ponoszenia kosztów sądowych.

(opłata sądowa musi być uiszczona wraz z wnioskiem, można np. wpłacić odpowiednią kwotę na konto właściwego sądu i do wniosku dołączyć dowód opłaty).

Tak już jest – nie tylko w sprawach spadkowych.

ALE dobra wiadomość jest taka, iż w sprawie o dział spadku opłata sądowa jest stała, co oznacza iż niezależnie od tego, ile jest warty majątek, który będzie dzielony zapłacisz tyle samo.

I jeszcze jedna dobra wiadomość: jeśli wszyscy spadkobiercy są zgodni co do tego, jak podzielić odziedziczony majątek (i we wniosku będzie jasno wskazane, iż jest t zgodny wniosek o dział spadku) to opłata ta będzie niższa.

(podstawa prawna- art. 51 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych)

Art. 51. 1. Opłatę stałą w kwocie 500 złotych pobiera się od wniosku o dział spadku, a jeżeli zawiera on zgodny projekt działu spadku, pobiera się opłatę stałą w kwocie 300 złotych.

2. Opłatę stałą w kwocie 1.000 złotych pobiera się od wniosku o dział spadku połączony ze zniesieniem współwłasności, a jeżeli zawiera on zgodny projekt działu spadku i zniesienia współwłasności, pobiera się opłatę stałą w kwocie 600 złotych.

Zgodny wniosek o dział spadku będzie przedmiotem osobnego wpisu, bo to ciekawy i praktyczny temat.

Jeśli opcja ze zgodnym działem spadku okaże się niemożliwa do przeprowadzenia, a strony będą mieć zupełnie różne poglądy w sprawie wartości nieruchomości,  prawdopodobnie niezbędne będzie dopuszczenie dowodu z opinii biegłego z zakresu wyceny nieruchomości – a to dodatkowy, całkiem spory koszt.

Oczywiście,  jeśli strony są zgodne, dział spadku można przeprowadzić także u notariusza – forma aktu notarialnego jest koniczna, jeśli “dzielimy” nieruchomość.

Koszt będzie większy (bo przy czynnościach notarialnych wartość majątku ma już pewne znaczenie), ale zaletą jest bez wątpienia czas – w drodze umowy sprawę można “załatwić” dużo szybciej.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 15 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Wojciech Rudzki - blog o spółce z o.o. 16 kwietnia, 2015 o 16:31

  Warto jeszcze pamiętać o możliwości złożenia wniosku o zwolnienie od kosztów. Na tym blogu było już kilka informacji na ten temat, warto poszperać.

  Odpowiedz

  Paweł Chmielewski 16 czerwca, 2015 o 08:44

  Chciałbym się odnieść do stwierdzenia: forma aktu notarialnego jest konieczna, jeśli “dzielimy” nieruchomość.
  Czy forma aktu notarialnego jest konieczna jeśli znosimy współwłasność ze spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego? A jeśli tak to dlaczego jest konieczna? Czy nie wystarczy postanowienie sądowe w wyniku przeprowadzonego postępowania sądowego na wniosek o zgodny dział spadku ze zniesieniem współwłasności?

  Odpowiedz

  Melisa 14 sierpnia, 2015 o 09:27

  Mam dwoje rodzeństwa, matki nie mamy, a tata zmarł. W skład masy spadkowej po nim wchodzi garaż i stary samochód bardzo małej wartości. Mamy już wyrok sądu o uznanie spadku. Czy możemy wspólnie i zgodnie sprzedać garaż i samochód zezłomować (umowa z nabywcą podpisana przez trzech sprzedających), nie dzieląc wcześniej spadku w sądzie?

  Odpowiedz

  MIrela 26 grudnia, 2015 o 13:08

  Witam.
  CHcę do końca tego roku zlożyc wniosek o niezgodny dział spadku gospodarstwa . lepiej sie wstrzymac z tym w tym roku, czy tez nie. jako wnioskodawca moge na tym skorzystac , czy beda wieksze klopoty z przeprowadzeniem sprawy. chodzi mi o ewentualne nowe przepisy , ktore mialyby wplyw na dzial spadku.

  Odpowiedz

  zainteresowany 24 marca, 2017 o 11:13

  Witam. Posiadam motorynkę jeszcze po dziadku. Jest na niego zarejestrowana. Dziadek zmarł już z 10 lat temu. Opłacane jest OC. Jak mogę przerejestrować motorynkę na siebie.

  Odpowiedz

  Jolanta 21 marca, 2016 o 11:40

  Mam pytanie.Urodziłam się w 1960 roku.jako najmłodsza z czterech si€str.Moja mama prowadziła gospodarstwo jako samotna matka.My pomagaliśmy jej na tej gospodarce.Ja mając 16 lat uczyłam się w ZSZ i po południu pomagałam mamie.Potem już dla mnie nie było miejsca,zostałam wygnana przez siostrę która zamierzała pozostć tam z męzem.Poszłam z niczym w świat.Nie interesowała się mną ani mama,ani siostry.,Czy należy mi się jakiś spadek po mojej mamie.Mama jeszcze żyje ma 86 lat.

  Odpowiedz

  Karolina 29 marca, 2016 o 10:33

  Szanowna Pani Mecenas,
  Czy w sprawie o dział spadku muszę zapłacić 1000 zł za wniosek o dział spadku i 5 % kwoty dochodzonej od siostry za rozliczenie nakładów ? Dziękuję za odpowiedź,

  Odpowiedz

  Jarek 8 kwietnia, 2016 o 11:22

  Witam,
  czy postępowanie sądowe stwierdzenia nabycia spadku można połączyć z wnioskiem o dział spadku. Jest dwóch spadkobierców i obaj zgadzają się zgodnie, co do podziału majątku, tak aby nie dzielić elementów własności na pół a pozostawić każdy z po jednej ze stron (nieruchomość oraz osobna działka)? Osoba zmarła – Matka, która była wdową, nie pozostawiła testamentu, dziedziczący – synowie.

  Odpowiedz

  Mateusz 7 października, 2016 o 07:03

  Witam. Mam problem gdyż mój Tata i 4 rodzeństwa biologicznego występujemy o spadek po zmarlej mamie z bratem przyrodnim. Brat przyrodni ze swoją małżonką nie szanują mojego taty ciągle ,, mało”. W spadek wchodzi dom oraz działka 9 arów. Sąd odczytujac spadek dał dla taty 1/2 po czym drugą połowę podzielił na piątkę dzieci mamy i w tym mój tata. Co da się zrobić aby odsunąć brata przyrodniego od Spadku? Wydziedziczenie? Co mogę zrobić aby tego człowieka usunąć z Domu?

  Odpowiedz

  Weronika 24 listopada, 2016 o 10:02

  Szanowna Pani mecenas,
  Odnoszę się z drobnym zapytaniem. Załatwiając sprawę spadkową wyszedł mnie koszt 300 zł. Moje pytanie brzmi gdzie należy uiścić opłatę ? Pani z urzędu twierdzi, że decyzja na której wszelkie informacje dotyczące zapłaty, na jaki nr konta, została już wysłana , a mija już tydzień i decyzji wciąż nie ma.

  Odpowiedz

  Elzbieta 1 kwietnia, 2017 o 12:00

  Mam pytanie:razem z siostra zlozylysmy wniosek w sadzie rejonowym o dzial spadku w lipcu 2015 roku.Od siedmiu lat toczy sie tam sprawa o zniesienie wspolwlasnosci.Oczywiscie nie widac konca tej sprawy a nasz wniosek zostal dolaczony do tej sprawy i nadal cisza.Jak dlugo mozna czekac na taka sprawe dzialu spadku? Bardzo prosze o odpowiedz i dziekuje.
  Elzbieta

  Odpowiedz

  Elzbieta 1 kwietnia, 2017 o 12:04

  prosze o odpowiedz i dziekuje

  Odpowiedz

  Darek 6 września, 2017 o 14:25

  Jak powinien byc zlozony wniosek o dzial spadku do sadu, gdy jedno z rodzenstwa chce przekazac swoja czesc na brata, drugie tez ale ze zniesieniem wspolwlasnosci ze splata?

  Odpowiedz

  jadwiga 12 marca, 2019 o 15:22

  Mam pytanie ,sprawa o dział spadku jest już w końcowej fazie ,mam 10 rodzeństwa łącznie ze mna .Ojciec zmarł wcześniej przed Mamą ,za jakiś czas moja Mama swoją częśc zapisała notarialnie siostrze .i jej należy się już sądownie przyznane 5/8 tegoż spadku ,a pozostałym spadkobiercom 3/8 .dlaczego jest tak określone ,mam na myśli tą ósemke ,skąd ona sięwzięła .Dlaczego np. nie 5/10 -tych .Prpsze o wyjaśnienie ,dziękuję

  Odpowiedz

  Monia 8 grudnia, 2019 o 15:03

  A co wtedy gdy razem z siostrą mamy mieszkanie w ktorym ona mieszka od czterech lat, chce zeby mnie teraz spalacila polowe a ona domaga sie zwrotu polowy czynszu za lata ktore mieszkała. Czy powinnam jej zwrócić te pieniadze? To niedorzeczne

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: