Dziś znowu bardzo praktyczna kwestia; no ale w końcu to prawo spadkowe w praktyce.
Zdarza się, iż spadkodawca miał wyrok zasądzający pieniądze na jego rzecz (wyrok prawomocny z nadaną już klauzulą wykonalności), ale… nigdy nic z tym wyrokiem nie zrobił – to jest nie rozpoczął postępowania egzekucyjnego. Dłużnik nie zapłacił, a wierzyciel ten niestety zmarł. To całkiem częste sytuacje. A już na pewno zdarzają się w praktyce.
O tym, co w takiej sytuacji może zrobić spadkobierca, dowiesz się właśnie z tego wpisu.
Masz tytuł wykonawczy wystawiony na osobę, po której dziedziczysz?
Dowiedz się co dalej!
Pisałam już, iż niedługo wchodzą w życie zmiany przepisów- co dotyczy w szczególności procedury cywilnej.
Nie wszystkie kwestie były wprost uregulowane w przepisach.
(w sumie to wszystkie chyba nigdy nie będą)
W każdym razie ta kwestia nie była tak wprost uregulowana, a teraz już jest.
Zmian w kpc jest naprawdę bardzo dużo.
Większość z nich wejdzie w życie na początku listopada 2019 r., ale niektóre z tych zmian już obowiązują.
(konkretnie przepis, który zaraz przytoczę,wszedł w życie 21.08.2019 r.)
I jedną z takich zmian jest właśnie zmiana istotna dla spadkobierców wierzycieli.
Chodzi o zupełnie nowy przepis w kodeksie, a mianowicie art. 804(2) kpc.
Przepis ten dotyczy przejścia uprawnień.
Zobacz, jak dokładnie brzmi ten przepis:
Jeżeli po powstaniu tytułu wykonawczego uprawnienie przeszło na inną osobę, osoba ta może wszcząć egzekucję przeciwko dłużnikowi na podstawie tego tytułu, jeśli wykaże przejście uprawnienia dokumentem urzędowym lub prywatnym z podpisem urzędowo poświadczonym.
Dokument taki to (w sprawach spadkowych) postanowienie sądu w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku lub też akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza.
Jak już zapewne wiesz, gdyż wspominałam o tym wiele razy notariusz może sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia gdy wszyscy spadkobiercy ustawowi stawią się w kancelarii.
Spadkobierca nie powinien więc mieć większego problemu z uzyskaniem takiego dokumentu.
Przepis obowiązuje od niedawna. Może jednak masz już jakieś swoje doświadczenie odnośnie do sytuacji, o których mowa w tym przepisie?
Praktycznie:
Zdarzają się sytuacje, gdy ktoś ma już prawomocny wyrok sądu(z nadaną już klauzulą wykonalności) zasądzający określoną kwotę na jego rzecz. Jest więc wierzycielem. Z różnych powodów nigdy nie poszedł z tym właśnie wyrokiem do komornika. Ów wierzyciel czekał aż dłużnik zapłaci, ale niestety tak się nie stało, a wierzyciel zmarł (pozostawiając jednak swoich spadkobierców) Oczywiście zakładamy, iż nie ma mowy o przedawnieniu roszczenia.
W takich własnie sytuacjach ten przepis będzie naprawdę przydatny.
To zupełnie nowy przepis. Na pewno wrócę do tematu – wraz z konkretnymi problemami, które zapewne pojawią się przy stosowaniu tego przepisu.
A jak już jesteśmy w temacie: przepisy dotyczące klauzuli wykonalności też się trochę pozmieniały…
I teraz jeszcze jedna uwaga:
Przepis art. 804 (2) kpc dotyczy nie tylko spadkobierców wierzycieli. Ma on znacznie szersze zastosowanie. Może się zdziwisz, ale przepis ten może mieć zastosowanie także w sytuacji np. połączenia spółek. W końcu w treści przepisu mowa o “osobie”, nie tylko o osobie fizycznej. Mowa tez w przepisie ogólnie – o przejściu uprawnień. Ale o tym planuję osobny wpis – już w innym miejscu.