Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Ważna zmiana dla spadkobierców wierzycieli

Dziś znowu bardzo praktyczna kwestia; no ale w końcu to prawo spadkowe w praktyce.

Zdarza się, iż spadkodawca miał wyrok zasądzający pieniądze na jego rzecz (wyrok prawomocny z nadaną już klauzulą wykonalności), ale… nigdy nic z tym wyrokiem nie zrobił – to jest nie rozpoczął postępowania egzekucyjnego. Dłużnik nie zapłacił, a wierzyciel ten niestety zmarł. To całkiem częste sytuacje. A już na pewno zdarzają się w praktyce.

O tym, co w takiej sytuacji może zrobić spadkobierca, dowiesz się właśnie z tego wpisu.

 

Masz tytuł wykonawczy wystawiony na osobę, po której dziedziczysz?

Dowiedz się co dalej!

 

Pisałam już, iż niedługo wchodzą w życie zmiany przepisów- co dotyczy w szczególności procedury cywilnej.

Nie wszystkie kwestie były wprost uregulowane w przepisach.

(w sumie to wszystkie chyba nigdy nie będą)

W każdym razie ta kwestia nie była tak wprost uregulowana, a teraz już jest.

Zmian w kpc jest naprawdę bardzo dużo.

Większość z nich wejdzie w życie na początku listopada 2019 r., ale niektóre z tych zmian już obowiązują.

(konkretnie przepis, który zaraz przytoczę,wszedł w życie 21.08.2019 r.)

I jedną z takich zmian jest właśnie zmiana istotna dla spadkobierców wierzycieli.

 

Chodzi o zupełnie nowy przepis w kodeksie, a mianowicie art. 804(2) kpc.

Przepis ten dotyczy przejścia uprawnień.

 

Zobacz, jak dokładnie brzmi ten przepis:

 

Jeżeli po powstaniu tytułu wykonawczego uprawnienie przeszło na inną osobę, osoba ta może wszcząć egzekucję przeciwko dłużnikowi na podstawie tego tytułu, jeśli wykaże przejście uprawnienia dokumentem urzędowym lub prywatnym z podpisem urzędowo poświadczonym.

 

Dokument taki to (w sprawach spadkowych) postanowienie sądu w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku lub też akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza.

Jak już zapewne wiesz, gdyż wspominałam o tym wiele razy notariusz może sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia gdy wszyscy spadkobiercy ustawowi stawią się w kancelarii.

Spadkobierca nie powinien więc mieć większego problemu z uzyskaniem takiego dokumentu.

Przepis obowiązuje od niedawna. Może jednak masz już jakieś swoje doświadczenie odnośnie do sytuacji, o których mowa w tym przepisie?

 

Praktycznie:

 

Zdarzają się sytuacje, gdy ktoś ma już prawomocny wyrok sądu(z nadaną już klauzulą wykonalności) zasądzający określoną kwotę na jego rzecz. Jest więc wierzycielem. Z różnych powodów nigdy nie  poszedł z tym właśnie wyrokiem do komornika. Ów wierzyciel czekał aż dłużnik zapłaci, ale niestety tak się nie stało, a wierzyciel zmarł (pozostawiając jednak swoich spadkobierców) Oczywiście zakładamy, iż nie ma mowy o przedawnieniu roszczenia.

W takich własnie sytuacjach ten przepis będzie naprawdę przydatny.

To zupełnie nowy przepis. Na pewno wrócę do tematu – wraz z konkretnymi problemami, które zapewne pojawią się przy stosowaniu tego przepisu.

A jak już jesteśmy w temacie: przepisy dotyczące klauzuli wykonalności też się trochę pozmieniały…

 

I teraz jeszcze jedna uwaga:

Przepis art. 804 (2) kpc dotyczy nie tylko spadkobierców wierzycieli. Ma on znacznie szersze zastosowanie. Może się zdziwisz, ale przepis ten może mieć zastosowanie także w sytuacji np. połączenia spółek. W końcu w treści przepisu mowa o “osobie”, nie tylko o osobie fizycznej. Mowa tez w przepisie ogólnie – o przejściu uprawnień.  Ale o tym planuję osobny wpis – już w innym miejscu.

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *