Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Testament wspólny – dlaczego nie należy go sporządzać

Każdy, kto ma pełną zdolność do czynności prawnych może sporządzić testament.

Pamiętaj jednak, iż  zgodnie z prawem spadkowym testament może zawierać rozrządzenia tylko jednego spadkodawcy.

Tak więc testament wspólny, sporządzony przez dwie osoby – choćby byli to małżonkowie – będzie nieważny, nie odniesie więc zamierzonego skutku w postaci rozporządzenia swoim majątkiem na wypadek śmierci.

Taki przepis prawa spadkowego może na pierwszy rzut oka wydać się dziwny, ale jest jednak logiczny i uzasadniony.

Testament  (aby był ważny) musi być spisany własnoręcznie – a przecież dwie osoby nie mogą jednocześnie spisać tego samego  testamentu…

Poza tym dość rzadko zdarza się, aby dwie osoby (które miałyby razem napisać ten testament) zmarły dokładnie w tej samej chwili…

Zdarzyć się może, co prawda  iż np. oboje małżonkowie umierają tego samego dnia, ale w odstępie kilku godzin, lecz to już zupełnie inna sprawa.

Jeśli więc oboje małżonkowie chcą, aby dziedziczył po nich np. ich wnuk, każde z nich musi sporządzić osobny testament.

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

Szukaj

Tematy główne

Artykuły

Archiwum wpisów

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *