Katarzyna Skowrońska

adwokat

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga...
[Więcej >>>]

Konsultacje online +48 601 160 246

Zachowek, czyli co dla pominiętego w testamencie?

Katarzyna Skowrońska15 kwietnia 201312 komentarzy

Spadkodawca może w testamencie rozporządzić swoim majątkiem w dowolny sposób.

(oczywiście jeśli zdecyduje się ten testament spisywać)

Spadkodawca może też  w tym testamencie cały swój majątek przeznaczyć zupełnie obcej osobie.

Albo nawet wskazać jako spadkobiercę osobę prawną.

Jako spadkobierca nie masz żadnego wpływu na  to na to, czy spadkodawca testament ten sporządzi, ani też nie Ty decydujesz o treści tego testamentu.

Jednak nawet gdy ktoś z najbliższej rodziny wskaże w testamencie jako spadkobiercę zupełnie obcą osobę, nie musi to jeszcze oznaczać, że zostaniesz z niczym.

Zabezpieczeniu interesów najbliższej rodziny w sytuacji, gdy spadkodawca np. na mocy testamentu rozdysponował swój majątek z pominięciem członków najbliższej rodziny (w szczególności współmałżonka i dzieci) służy instytucja zachowku.

(jest to jedna z bardziej skomplikowanych instytucji prawa spadkowego, szczególnie skomplikowane bywa obliczanie wysokości zachowku i z tego względu zachowek będzie jeszcze przedmiotem wielu wpisów)

Przypomnieć tu tylko muszę, iż czym innym jest pominięcie w treści testamentu, czym innym  natomiast wydziedziczenie.

Osoba pominięta (nieuwzględniona) w treści testamentu może domagać się zapłaty zachowku, osoba skutecznie wydziedziczona w treści testamentu – już nie.

Zgodnie z art. 991 kodeksu cywilnego:

Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału.

Tak sformułowany przepis oznacza, iż  zachowek w pierwszej kolejności „przysługuje” zstępnym- czyli dzieciom (ewentualnie wnukom) spadkodawcy oraz małżonkowi.

 Z  przepisu tego wynika, iż rodzice spadkodawcy nie  mogą wystąpić o zachowek sytuacji, gdyby spadkodawca pozostawił dzieci lub wnuki.

Pamiętaj : nawet jeśli  ktoś z najbliższej rodziny  nie uwzględnił Cię w testamencie, nie zawsze musi to jeszcze oznaczać, że nic nie dostaniesz…

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 11 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Anna 30 kwietnia, 2013 o 15:36

    Dzień dobry

    Bardzo ciekawy i niezwykle przydatny artykuł.
    Zawiłe prawnicze kwestie wyjaśnione są tu w prosty i logiczny sposób.
    Gratuluję wspaniałego pomysłu na Blog .
    Będę tu często zaglądać:)

    Odpowiedz

    Katarzyna Skowrońska 13 maja, 2013 o 14:15

    Dziękuję!
    Zachowek będzie jeszcze przedmiotem wielu wpisów.

    Odpowiedz

    Klient 11 25 października, 2018 o 17:23

    Witam srrdecznie teść zapisał wszystko osobie trzeciej czyli obcej z poza kręgu rodziny z 3 rodzeństwa 2jka zrobiła odrzucenie spadku wraz z swoimi dziećmi natomiast 1 osoba nie odrzuciła jeszcze spadku bo chce otrzymać zachowek od osoby jaka przyjmuje testament , jak obliczyć ile się należy zachowku oraz od czego zależy wysokość zachówku

    Odpowiedz

    Hubert 29 sierpnia, 2013 o 13:05

    Witam. Chciałbym poznać Pani Mecenas zdanie nt. kwestii doliczania przez uprawnionego do zachowku darowizn do spadku dokonanych przez spadkodawcę. Chodzi mianowicie o interpretację art. 994 §1 KC, a ściślej – użytego tam stwierdzenia „(…)darowizn na rzecz osób niebędących spadkobiercami (…)”.
    Co w sytuacji, gdy spadkodawca dokonał przed więcej niż 10 laty darowizny nieruchomości na rzecz swojej konkubiny (czyli osoby obcej na gruncie prawa spadkowego, a więc nie będącej spadkobiercą), a następnie krótko po dokonaniu darowizny zawarł z nią związek małżeński, a wreszcie sporządził testament, w którym uczynił ją jedynym spadkobiercą testamentowym? Czy w takim stanie faktycznym zstępny spadkodawcy, który będzie występował z roszczeniem o zachowek może taką darowiznę doliczyć do spadku? Czy wystarczy, że warunek z tego przepisu: „(…) na rzecz osób nie będących spadkobiercami (…)”, musiał być spełniony tylko w dniu dokonywania darowizny, co wraz z upływem 10 lat nie pozwalałoby na doliczanie tej darowizny do spadku? Czy też jeśli tylko w którymkolwiek czasie obdarowana stała się potencjalnym spadkobiercą (w tym wypadku testamentowym) , to uprawniony do zachowku będzie mógł taką darowiznę doliczać zawsze?
    Z góry dziękuję za rozwianie wątpliwości.

    pozdrawiam

    Odpowiedz

    Marek 29 grudnia, 2014 o 13:34

    Witam , mam drobne pytanie :
    Rodzice mojej żony posiadali dwie córki, sporządzili testament i całe mieszkanie przepisali jednej córce a tym samym moja żona zostanie z niczym w przypadku śmierci rodziców.Czy moja żona będzie mieć jakąś szansę upomnieć się o zachowek i w jakiej części.Nadmieniam że nie została wydziedziczona.

    Odpowiedz

    Teresa 22 września, 2016 o 20:38

    Mam pytanie. OPiekowałam się starszą panią, która sporządziła testament czyniąc mnie spadkobiorcą. Masą spadkową jest mieszkanie własnościowe. Osoba zmarła była osobą samotną; nie posiadała dzieci. Czy w tej sytuacji jej rodzeństwo ma prawo do zachowku. Czy muszą być też obecni przy otwarciu testamentu w sądzie.

    Odpowiedz

    Magda 17 lipca, 2017 o 12:16

    Bratanica w drodze postanowienia sądu otrzymała spadek. Wyrok się uprawomocnił. Po miesiącu wujkowie złożyli pozew o zachowek, czy mają do tego prawo? Jest jakaś luka?

    Odpowiedz

    Joanna 10 listopada, 2017 o 08:14

    Mój tata zostawił testament…..jedynym spadkobiercą jest jego żona ( takie otrzymałam informacje od żony taty…. nie jest to moja mama)…..mam jeszcze brata który tez nie jest spadkobiercą……tato zmarł kilka dni temu….ojca żona chciałaby by otworzyć testament w najbliższym czasie u notariusza , gdyż spisany on został notarialnie i przekazała nam informacje, że my jako dzieci musimy też być mimo że wykluczeni jesteśmy jako spadkobiercy ….mam bardzo zawiłe i skomplikowane relacje z bratem i nie chciałabym bym się stawić na odczytaniu….czy jestem zobligowana być fizycznie tam?..czy jest inna droga poinformowania mnie o tym…… my jako dzieci mamy prawo do zachówku – gdzie i u kogo trzeba to załatwić i po jakim czasie od odczytania testamentu…
    Z góry dziękuję za Państwa porady

    Odpowiedz

    Ada 17 lutego, 2018 o 21:52

    Co w sytuacji kiedy osoba pominięta jest brat zmarłego, i jest to jedyna najbliższa rodzina zmarlego.
    A spadek zapisany jest w testamencie na dalsza rodzine.

    Odpowiedz

    Ania 14 czerwca, 2018 o 17:41

    Testament notarialny a prawo do zachowku
    Ciocia (siostra mojego zmarłego taty) spisała testament notarialnie, gdzie jestem jej jedynym spadkobiercą. Zmarła kilka lat po spisaniu testamentu (mniej niż 5 lat). Była panną i miała bezdzietnego, samotnego syna, ale zmarł, więc po niej dzieci i wnuków brak. Miała łącznie 1 siostrę i 4 braci, z tego jeden brat tylko żyje. Komu należy się zachowek?

    Odpowiedz

    Ewa 7 stycznia, 2019 o 20:24

    Jestem mężatką od 23 lat mój mąż jest 2 krotnym rozwodnikiem .Z każdego małżeństwa jest po 2 dzieci .Sporządził testament wydziedziczając dzieci .Czy po wydziedziczeniu należy się zachówek? Pozdrawiam

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 1 trackback }

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: