Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Dział spadku – czy można go przeprowadzić po pięciu latach?

Z taką wątpliwością jednego z klientów ostatnio się zetknęłam i dlatego postanowiłam coś o tym napisać.

Otóż przeprowadzić dział spadku można zawsze – nie tylko po pięciu latach, ale nawet po dziesięciu czy dwunastu.

Inną rzeczą jest to, iż po upływie kilku (kilkunastu) lat mogą powstać (i w praktyce  prawie zawsze powstają) trudności dowodowe chociażby tylko  co do nakładów na nieruchomość, która wchodziła w skład spadku…

Jeśli więc bezpośrednio po sprawie o stwierdzenie nabycia spadku spadkobiercy nie zdecydowali się na podział majątku w drodze umownej, lub też nie wystąpili z właściwym wnioskiem do sądu, będą mogli zrobić to po latach.

Odwlekając jednak przeprowadzenie działu spadku, musisz mieć jednak jeszcze na względzie i to, że w tzw. międzyczasie któryś ze współwłaścicieli także może umrzeć, a szukanie jego spadkobierców może okazać się bardzo kłopotliwe (poza tym, jak  już spadkobiercy zmarłego współwłaściciela zostaną odnalezieni  – praktyka pokazuje, że im więcej współwłaścicieli, tym trudniej dojść do porozumienia)

A co do terminu pięcioletniego – w takim terminie przedawnia się roszczenie o zachowek .

(obecnie termin ten wynosi pięć lat, przed nowelizacją prawa spadkowego, która weszła w życie w październiku 2011r. termin przedawnienia był krótszy i wynosił trzy lata)

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  11 komentarzy

  1. ANITA
   4 września 2013 @ 04:18

   Od smierci Ojca minely 24 lata od smierci Mamy 10lat.Rodzenstwo moje/4 osoby wystapily o spadek po Ojcu.Mama 17 lat temu darowala mi czesc nieruchomosci ktora posiadalysmy wspolnie/bez ojca/nieruchomosc byla kupiona za odrebny majatek moj jak I Mamy.Pytanie moje -CZY MOGA OCZEKIWAC JAKICHKOLWIEK ROSZCZEN Z TEGO TYTULU ODEMNIE.Zaznaczam iz obecnie juz nie jestem wlascicielem tej nieruchomosci,w drodze darowizny oddalam to swojemu synowi.Pozdrawiam dziekuje za kazda odpowiedz..

   Reply

   • Katarzyna Skowrońska
    4 września 2013 @ 11:04

    Czy zostało zakończone postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku po Pani ojcu?
    (rozumiem, że tego dotyczyło postępowanie)
    Czy ktoś występował także z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku po Pani mamie?
    Czy mama zostawiła testament?

    Reply

  2. ANITA
   4 września 2013 @ 15:43

   Z tego co jet mi wiadomo,to wlasnie teraz rodzenstwo moje wystapilo o to stwierdzenie spadku po Tacie…Mama po smierci Taty caly majatek/finansowy/ jaki zostawil przkazala mojemu rodzenstwu
   Jak do tej pory wniosku o stwierdzenie spadku po mamie nie bylo
   Tak mama zostawila testament jako pierwszy document ktory mowi,,ze do calego spadku jaki pozostanie po niej w chwili smierci ,powoluje swoja corke,,-czyli mnie-test. sporzadzony u not. 1991 roku Natomiast darowizna przekazala mi swoj odrebny majatek w roku 1996-akt darowizny z wpisem do ksiag wieczystych

   Reply

  3. Krystyna
   23 kwietnia 2016 @ 11:09

   Odnalazłam swojego biologicznego ojca. Jest on wpisany w mojej metryce urodzenia. Niestety okazało się ze od 20 lat nie żyje. Był żonaty i żona jeszcze żyje. Niestety nie miał więcej dzieci. Rozumiem, ze o zachowku mowy już nie ma ale czy jest szansa na jakieś dziedziczenie po ojcu ?
   Pozdrawiam
   Krystyna

   Reply

   • Katarzyna Skowrońska
    26 kwietnia 2016 @ 10:25

    A czy w ogóle miało miejsce postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku?

    Reply

  4. maciej Lat 38
   3 czerwca 2016 @ 21:23

   Witam

   Mama Zmarła 27 lat temu Tata żyje jeszcze ale nie przeprowadził żadniego spadku po mamaie> Co dalej z tym problemem jak sie za to wziąść wydaje mi sie ze tacie sie juz nie chce?:/

   Reply

   • Katarzyna Skowrońska
    6 czerwca 2016 @ 14:43

    Złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku można w dowolnym czasie.
    Pan jako spadkobierca może złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku.

    Reply

    • Ram
     18 marca 2018 @ 21:57

     Zlozylam wniosek o nabycie spadku z 2006roku, w testamencie jasno określone jest ze to mi mama zapisała dom w którym mieszkalam od dzieciństwa, natomiast siostra domaga się spłaty swojej części czy slusznie

     Reply

  5. Ram
   18 marca 2018 @ 21:58

   Zlozylam wniosek o nabycie spadku z 2006roku, w testamencie jasno określone jest ze to mi mama zapisała dom w którym mieszkalam od dzieciństwa, natomiast siostra domaga się spłaty swojej części czy slusznie

   Reply

  6. Aleksander
   14 czerwca 2018 @ 20:44

   Witam,

   W moim przypadku sprawa wygląda następująco:
   Jestem synem razem z siostrą jednej matki i mam 2 rodzeństwa z poprzedniego małżeństwa Ojca. Odziedziczyłem wszystko po Matce. Po Ojcu przyrodnie rodzeństwo chce swoją część. Jak rozwiązać tą kwestię kiedy:
   a) Moja matka zarabiała zdecydowanie więcej.
   b) Ojciec musiał być utrzymywany w domu opieki z powodu choroby.
   W sensie logiki nie widzi mi się oddawanie im połowy majątku rodzinnego na który w głównej mierze pracowała moja mama. Prosiłbym o poradę.

   Reply

  7. Kasia
   13 czerwca 2019 @ 15:47

   Witam
   W 2006 r zmarł mój tata nikt nie przeprowadził sprawy spadkowej jego części. Minęło wiele lat i chciałabym uregulować tą sytuację tylko nie wiem jak to zrobić. Mój tata i mama mieli po 1/2 części domu . Mama nie ma żadnych praw bo byla po rozwodzie reszta sióstr nie rosci żadnych praw. Co muszę zrobić po kolei aby wyprostować tą sytuację.

   Reply

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *