Poprzedni wpis oparty na „pytaniach i odpowiedziach” cieszył się sporą popularnością. Więc będą takie wpisy częściej, może nawet co miesiąc.
Dziś kolejna (choć wcale nie ostatnia) porcja „pytań i odpowiedzi” na podstawie których Czytelnicy trafili na mój blog
1.czy muszą być podpisy świadków w testamencie?
Nie muszą. Co więcej : nie powinno ich tam być. Musi być wyraźny podpis spadkodawcy.
2.czy musi być sprawa o zachowek?
Tylko wtedy, gdy uprawniony do zachowku i zobowiązany do jego zapłaty nie są w stanie dojść do porozumienia. Jeśli strony są w stanie się porozumieć nic nie stoi na przeszkodzie aby zawrzeć ugodę.
3.co oznacza rozwód dla dziedziczenia przez współmałżonka?
Rozwód (a dokładnie prawomocny wyrok w sprawie rozwodowej) sprawia, iż były już małżonek nie dziedziczy z mocy ustawy. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby ustanowić byłego małżonka spadkobiercą w testamencie. Albo też w testamencie notarialnym zrobić zapis windykacyjny na jego rzecz.
4.kto może napisać za mnie testament?
Na to pytanie akurat odpowiedź jest krótka: NIKT. Aby był testament ważny, musisz napisać i podpisać go własnoręcznie. (nie, adwokat także za Ciebie testamentu nie napisze, co najwyżej podpowie najlepsze rozwiązanie w kwestii rozdysponowania majątku)
5.gdzie można znaleźć treść wydziedziczenia po śmierci?
Odpowiedź: tylko w testamencie.
6.czy do złożenia pozwu o zachowek potrzebny jest adwokat?
Nie – w sprawie o zachowek nie ma przymusu adwokackiego. Można pozew napisać i złożyć w sądzie bez udziału adwokata. Obliczenie zachowku nie jest jednak sprawą oczywistą i profesjonalna pomoc może się przydać.
I jeszcze :
7.spadek przy rozdzielności
Pisałam o tym i jeszcze napiszę. Rozdzielność majątkowa nie ma wpływu na kolejność dziedziczenia z mocy ustawy. Oznacza to więc mniej więcej tyle, iż nawet jak z mężem czy z żoną masz rozdzielność majątkową (a nie napiszesz testamentu) to małżonek będzie spadkobiercą ustawowym.
8.wydziedziczenie byłej żony
I tu dobra wiadomość: nie trzeba byłej żony w testamencie wydziedziczać. Bo jak pisałam była żona nie należy do kręgu spadkobierców ustawowych. Uzupełniając można dodać, iż także byłego męża wydziedziczać nie trzeba.