Katarzyna Skowrońska

adwokat

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga...
[Więcej >>>]

Konsultacje online +48 601 160 246

Prawo spadkowe – pytania i odpowiedzi (część 2)

Katarzyna Skowrońska19 września 2013Komentarze (0)

Poprzedni wpis oparty na „pytaniach i odpowiedziach” cieszył się sporą popularnością. Więc będą takie wpisy częściej, może nawet co miesiąc.

Dziś kolejna (choć wcale nie ostatnia) porcja „pytań i odpowiedzi” na podstawie których Czytelnicy trafili na mój blog

1.czy muszą być podpisy świadków w testamencie?

Nie muszą. Co więcej : nie powinno ich tam być. Musi być wyraźny podpis spadkodawcy.

2.czy musi być sprawa o zachowek?

Tylko wtedy, gdy uprawniony do zachowku i zobowiązany do jego zapłaty nie są w stanie dojść do porozumienia. Jeśli strony są w stanie się porozumieć nic nie stoi na przeszkodzie aby zawrzeć ugodę.

3.co oznacza rozwód dla dziedziczenia przez współmałżonka?

Rozwód (a dokładnie prawomocny wyrok w sprawie rozwodowej) sprawia, iż były już małżonek nie dziedziczy z mocy ustawy. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby ustanowić byłego małżonka spadkobiercą w testamencie. Albo też w testamencie notarialnym zrobić zapis windykacyjny na jego rzecz.

4.kto może napisać za mnie testament?

Na to pytanie akurat odpowiedź jest krótka: NIKT. Aby był testament ważny, musisz napisać i podpisać go własnoręcznie. (nie, adwokat także za Ciebie testamentu nie napisze, co najwyżej podpowie najlepsze rozwiązanie w kwestii rozdysponowania majątku)

5.gdzie można znaleźć treść wydziedziczenia po śmierci?

Odpowiedź: tylko w testamencie.

6.czy do złożenia pozwu o zachowek potrzebny jest adwokat?

Nie – w sprawie o zachowek nie ma przymusu adwokackiego. Można pozew napisać i złożyć w sądzie bez udziału adwokata. Obliczenie zachowku nie jest jednak sprawą oczywistą i profesjonalna pomoc może się przydać.

I jeszcze :

7.spadek przy rozdzielności

Pisałam o tym i jeszcze napiszę. Rozdzielność majątkowa nie ma wpływu na kolejność dziedziczenia z mocy ustawy. Oznacza to więc mniej więcej tyle, iż nawet jak z mężem czy z żoną masz rozdzielność majątkową (a nie napiszesz testamentu) to małżonek będzie spadkobiercą ustawowym.

8.wydziedziczenie byłej żony

I tu dobra wiadomość: nie trzeba byłej żony w testamencie wydziedziczać. Bo jak pisałam była żona nie należy do kręgu spadkobierców ustawowych. Uzupełniając można dodać, iż także byłego męża wydziedziczać nie trzeba.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: