Dziś kilka najczęściej powtarzających się pytań (wraz z odpowiedziami) na podstawie których Czytelnicy trafili na mój blog:
1.jak napisać testament 2013?
Cóż, przepisy odnośnie tego „jak napisać testament” nie zmieniły się od dawna…
Ale do rzeczy. Testament można sporządzić w formie aktu notarialnego – wtedy należy udać się do kancelarii notarialnej. Ale można też sporządzić testament samemu – bez udziału notariusza. Wystarczy spisać swoją ostatnią wolę – np. długopisem na kartce papieru. Tylko należy pamiętać, aby cała treść napisana była własnoręcznie – no i nie zapomnieć o wyraźnym, własnoręcznym podpisie i dacie.
2.kilku właścicieli czy konieczny jest podział spadku?
Nie ma przepisu, który nakazywałby spadkobiercom dokonanie działu spadku. Nie ma tez ograniczeń czasowych w tym zakresie. Dział spadku warto jednak przeprowadzić.
Pozostawanie we współwłasności może szybko okazać się niekorzystne – przynajmniej dla części współwłaścicieli.
3.ile trwa dział spadku?
Na to pytanie nie ma jednaj odpowiedzi… Wszystko zależy od konkretnej sprawy. Co do zasady: im więcej współwłaścicieli i im większy majątek do podziału, tym dłużej takie sprawy trwają. Oczywiście konieczność sporządzenia opinii przez biegłego np. co do wartości nieruchomości znacząco czas trwania postępowania wydłuża.
4. czy po testamencie notarialnym można napisać nowy?
Testament zawsze może zostać przez testatora zmieniony. Zmienić lub odwołać można zarówno testament notarialny, jak i holograficzny czyli „zwykły pisemny”. Co więcej – nie trzeba się przed nikim tłumaczyć z powodów zmiany swojej decyzji.
5. czy można wydziedziczyć za życia?
To chyba jedno z ciekawszych pytań. Wydziedziczyć (czyli przypomnijmy- pozbawić prawa do zachowku można tylko w testamencie. A testament sporządza się właśnie jeszcze za życia.
6. czy przedmiotem zapisu windykacyjnego może być firma?
Tak. Przypomnijmy treść przepisu:
Przedmiotem zapisu windykacyjnego może być:
1) rzecz oznaczona co do tożsamości,
2) zbywalne prawo majątkowe,
3) przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne,
4) ustanowienie na rzecz zapisobiercy użytkowania lub służebności.
7. czy nieletni może otrzymać spadek?
Tak. Nieletni dziedziczy z ustawy. Można też wskazać małoletnie dziecko jako spadkobiercę w testamencie. Małoletni sam nie może natomiast sporządzić testamentu. Oczywiście możliwość dziedziczenia to jedno, a możliwość rozporządzania odziedziczonym majątkiem to coś zupełnie innego…
8. czy można zapisać w testamencie konkretne rzeczy?
Teraz już tak. Służy temu zapis windykacyjny. Pamiętać tylko należy, iż zapis windykacyjny może zostać zamieszczony tylko w testamencie notarialnym.
To tylko pierwsza część pytań. Cóż, te pytania były raczej łatwe. W jednym z następnych wpisów będzie kolejna ich porcja. Tym razem już bardziej złożonych.:)
człowiek mucha
25 lipca 2013 @ 09:30
Świetny pomysł z tymi pytaniami!tak trzymać!
Rafał
11 września 2013 @ 22:10
Dzień dobry
Mam w toku od 2 lat sprawę spadkową po wujku który zmarł ale był raczej zadłużony. Wszyscy do tej pory zrzekli się spadku moja matka (siostra wujka) mój brat wraz z córką 3 letnią oraz ja i mój 3 letni syn i to zrobiliśmy około 1,5-2 lata temu ale teraz urodziła mi się córka wobec czego mam pytanie czy dla niej też muszę założyć sprawę w sądzie dla nieletnich z prośbą o pozwolenie na odrzucenie spadku i spisanie tego notarialnie czy może już w tej sytuacji jest to już nie potrzebne ?
Grazyna
19 lutego 2015 @ 18:40
Witam.
Rok temu zmarł mój teść.
Zostawił on testament z 1996 roku, w którym zapisał swoje mieszkanie konkubinie – w tym momencie już żonie. W roku, w którym spisywał testament do spadku w sumie należało tylko to mieszkanie. W kolejnych latach teść dorobił się działki, sporej kwoty pieniędzy, samochodu – ale ciągle było to jeszcze przed ślubem z drugą żoną. Sąd I II instancji zdecydował, że podział spadku następuje po połowie na podstawie ustawy.
Czy jeśli żona teścia złoży wniosek o kasację ma szansę, aby Sąd Najwyższy zmienił decyzję??
Pozdrawiam,
Grażyna