Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Prawo spadkowe. Apelacja – ciąg dalszy

Temat apelacji wywołał spore zainteresowanie. Dlatego postanowiłam, że poświęcę temu zagadnieniu jeszcze kilka wpisów.

Napisanie dobrej apelacji nie jest sprawą prostą. Zwłaszcza sformułowanie wniosków i zarzutów, które w apelacji znaleźć się muszą. Ale to temat na jeszcze kolejny wpis.

Wielu czytelników dopytuje, czy na pewno apelacja będzie rozpatrywana przez innego sędziego. I odpowiadam, iż przez innego sędziego. A właściwie nie jednego sędziego, ale trzech sędziów, bo w takim składzie co do zasady orzeka sąd II instancji.

Oprócz kwestii merytorycznych – czyli poprawnego sformułowania wniosków i zarzutów BARDZO ważne jest to aby apelacja została wniesiona w terminie i prawidłowo opłacona. Inaczej sąd ją odrzuci – co oznacza, iż takiej apelacji wniesionej po terminie sąd nie będzie nawet rozpoznawał pod względem merytorycznym.

Tak. Opłacenie apelacji też jest istotne. Opłatę należy uiścić wraz z samą apelacją – w znakach opłaty sądowej lub na konto sądu.

Z opłatami sądowymi sprawa nie jest taka prosta. Konieczność opłacenia apelacji powstaje nie tylko w sprawach spadkowych, ale także w innych sprawach cywilnych. Nie tylko zresztą apelacje podlegają opłacie: opłatę uiszcza się także od zażaleń czy też różnego typu skarg.

Ale : w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku opłata od apelacji jest stała – inaczej zupełnie niż w sprawach o zachowek. Z tymi sprawami jest w ogóle  inaczej, bo sąd wydaje tu wyrok, a nie postanowienie. I tak jak w przypadku pozwu – też i w przypadku apelacji opłata uzależniona jest od wysokości kwoty którą podajemy jako wartość przedmiotu zaskarżenia.

Jak już wniesiona w terminie i opłacona apelacja będzie w sądzie, prędzej czy później zostanie wyznaczona rozprawa. Postępowanie przed  sądem II instancji jest zdecydowanie krótsze niż przed sądem I instancji. Najczęściej ogranicza się do jednej rozprawy. Rozprawa ta ma też inny przebieg niż rozprawy przed sądem I instancji.

I jeśli już o rozprawie apelacyjnej mowa:

Co do zasady obecność na niej nie jest obowiązkowa. Sąd i tak rozprawę przeprowadzi. A po przeprowadzeniu rozprawy wyda orzeczenie. Sąd o rozprawie jednak zawiadomi. Przeczytaj  zawsze uważnie czy stawiennictwo jest obowiązkowe, czy jednak nie. Ale nawet jeśli z treści pisma wynika, iż stawiennictwo w sądzie obowiązkowe nie jest, zastanów się czy jednak nie warto do sądu się udać i bezpośrednio na rozprawie przedstawić swoje stanowisko.

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  9 komentarzy

  1. Anka
   6 listopada 2013 @ 22:10

   Jeżeli ktoś na poważnie traktuje rozprawę to raczej powinien się na niej stawić. Wszystkie inni za niego nie zrobią…

   Reply

   • Katarzyna Skowrońska
    7 listopada 2013 @ 10:50

    Tak. Nawet jeśli sąd tylko “zawiadamia”, a nie “wzywa” na rozprawę, warto się w sądzie stawić.

    Reply

  2. Maciej Sawiński
   20 listopada 2013 @ 12:08

   Z mojego doświadczenia wynika, że udział w rozprawie apelacyjnej może okazać się czasem kluczowy dla uzyskania korzystnego rozstrzygnięcia. Czasami nie sposób oprzeć się wrażeniu, że akta czytał tylko sędzia – sprawozdawca, a pozostała dwójka bazuje na udzielonej przez niego krótkiej informacji. Zaprezentowane na rozprawie stanowisko ustne może zainteresować pozostałą dwójkę sędziów i skłonić ich do przyjęcia odmiennego stanowiska. Zazwyczaj objawia się to poruszeniem wśród składu sędziowskiego, przeglądaniem akt, a później długą naradą przed ogłoszeniem wyroku. Oczywiście nie twierdzę, że taka jest reguła – wierzę, że jednak większość sędziów prawidłowo przygotowuje się do rozprawy.

   Reply

   • Katarzyna Skowrońska
    22 listopada 2013 @ 16:22

    Witam Pana Mecenasa i dziękuję za komentarz!
    Także zachęcam stronę do osobistego udziału w rozprawie apelacyjnej – niezależnie od mojego udziału jako
    pełnomocnika. Przygotowanie się do rozprawy apelacyjnej może naprawdę okazać się bardzo istotne i zmienić nastawienie składu
    orzekającego.

    Reply

    • Maciej Sawiński
     23 listopada 2013 @ 16:16

     Z drugiej strony trzeba przyznać, że czasami zdarzają się klienci, którzy dla własnego dobra powinni zostać w domu:)Z uwagi na swój trudny charakter własnym wystąpieniem mogą bowiem zniweczyć wysiłek pełnomocnika, polegający na kreowaniu ich pozytywnego obrazu. Sprawy spadkowe wiążą się nierzadko z ostrym sporem rodzinnym, więc niosą ze sobą prawdopodobieństwo pojawienia się takiego klienta.

     Reply

     • Katarzyna Skowrońska
      26 listopada 2013 @ 18:05

      Co prawda, to prawda… Często mam do czynienia ze sprawami o dział spadku i podział
      majątku wspólnego po rozwodzie. A takie sprawy budzą emocje. I wcale nie zawsze chodzi tylko
      o pieniądze. Bywa, iż dyskusja zaczyna się już na korytarzu pod salą rozpraw – i później
      na sali niełatwo te emocje wyciszyć.

      Reply

  3. Olga
   16 września 2014 @ 21:38

   Witam serdecznie. Bardzo dużo dowiedziałam się o prawie spadkowym na Pani blogu. W poniedziałek wygrałam sprawę spadkową ale już wiem że adwokat przeciwnej strony złoży apelację. Proszę mi powiedzieć z własnej Pani praktyki czy sąd II instancji w większości pozostaje przy postanowieniu sądu rejonowego lub odrzuca apelację? Czy raczej w większości postanawia odwrotnie?
   Chodzi o testament który zostawiła mi sąsiadka ja opiekowałam się nią, rodzina chciała unieważnić testament. Sprawa trwała ponad 5 lat, otarło się o wielu świadków , opinie 2 lekarzy psychiatrów biegłych gdzie warunki art. 82 kc nie zachodzą. Proszę tylko o opinie w Pani praktyce zawodowej?
   W internecie podają statystycznie że sąd II instancji pozostaje w większości przy postanowieniu sądu rejonowego.
   Pozdrawiam, Olga.

   Reply

   • Katarzyna Skowrońska
    18 września 2014 @ 22:42

    Witam Panią,
    trudno powiedzieć, zwłaszcza jak się nie zna akt sprawy… Na pewno warto wnieść do sądu II instancji odpowiedź na apelację
    i stawić się na wyznaczonej przez sąd rozprawie.
    pozdrawiam:)

    Reply

  4. Małgorzata
   21 marca 2016 @ 20:48

   Witam Panią.
   Wnieśliśmy do sądu wniosek o nabycie spadku po ojcu męża, rozprawa się odbyła lecz u notariusza dowiedzieliśmy się że nabycie spadku się już odbyło w 2002 roku więc złożyliśmy wniosek o umorzenie postanowienia z 2015.Następnie sąd wezwał nas do uzupełnienia braków formalnych dlaczego nie wiedzieliśmy o wcześniejszym postępowaniu .Napisaliśmy że ono się zagubiło i zostało później odnalezione .Sąd nam jednak nie uwierzył i odrzucił skargę a my myśleliśmy że unieważnił to postępowanie. Poszłam do notariusza i powiedział że nie ma postanowienia umarzającego . Co mamy teraz robić ,bo postanowienie o odrzuceniu skargi przyszło 26 lutego

   Reply

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *