W sprawach cywilnych, w tym także spadkowych, często przesłuchiwani są świadkowie. To ważna – czasem nawet najważniejsza – część postępowania dowodowego. W sprawach o stwierdzenie nabycia spadku (gdy podważany jest testament), w sprawach o dział spadku, w sprawach o wyrażenie zgody przez sąd na odrzucenie spadku przez dziecko świadków “spotykamy” bardzo często.
W związku jednak z “byciem świadkiem” powstaje wiele pytań.
W tym wpisie postaram się odpowiedzieć na kilka najczęściej zadawanych:
Czy muszę – jako świadek- się stawić w sądzie?
Tu odpowiedź jest krótka i brzmi : TAK
Jak sąd Cię w charakterze świadka wezwał, stawić się w tym sądzie musisz. Jeśli nie stawisz się bez usprawiedliwienia, sąd prawdopodobnie skaże Cię na grzywnę.
Ale tu pojawia się drugie pytanie:
A jeśli mieszkam bardzo daleko od sądu i nie mogę do sądu przyjechać?
Jeśli sytuacja życiowa (stan zdrowia, konieczność sprawowania osobistej opieki nad małym dzieckiem) uniemożliwia stawiennictwo w sądzie położonym 500 km (no dobrze: 400 czy 300 km także) od miejsca w którym mieszkasz, możesz napisać do sądu – opisując swoją sytuację – z wnioskiem, o tzw. przesłuchanie w miejscu zamieszkania w drodze pomocy sądowej.
I kolejne z pytań:
Czy muszę zeznawać?
Raczej tak.
Choć tu już odpowiedź jest bardziej złożona. Kodeks przewiduje bowiem kilka sytuacji, w których będziesz mógł tych zeznań odmówić.
Stanowi o tym art. 261 kpc.
Art. 261. – Prawo odmowy zeznań
- 1. Nikt nie ma prawa odmówić zeznań w charakterze świadka, z wyjątkiem małżonków stron, ich wstępnych, zstępnych i rodzeństwa oraz powinowatych w tej samej linii lub stopniu, jak również osób pozostających ze stronami w stosunku przysposobienia. Prawo odmowy zeznań trwa po ustaniu małżeństwa lub rozwiązaniu stosunku przysposobienia. Jednakże odmowa zeznań nie jest dopuszczalna w sprawach o prawa stanu, z wyjątkiem spraw o rozwód.
W pewnych okolicznościach świadek może też odmówić udzielenia odpowiedzi na konkretne pytania:
- 2. Świadek może odmówić odpowiedzi na zadane mu pytanie, jeżeli zeznanie mogłoby narazić jego lub jego bliskich, wymienionych w paragrafie poprzedzającym, na odpowiedzialność karną, hańbę lub dotkliwą i bezpośrednią szkodę majątkową albo jeżeli zeznanie miałoby być połączone z pogwałceniem istotnej tajemnicy zawodowej. Duchowny może odmówić zeznań co do faktów powierzonych mu na spowiedzi.
I ostatnie – na dziś – ale bardzo ważne pytanie:
Czy muszę powiedzieć prawdę?
Tak, bo inaczej możesz narazić się na odpowiedzialność karną. Tyle w temacie.
dżon
28 stycznia 2015 @ 03:55
Hahaha…świadek mówi: to wnioskodawca testamentowy napisał testament.!! Na To Sędzia: nie, nie, nie, to spadkodawca napisał testament!!! Jasne?? Poznan!!
dżon
3 lutego 2015 @ 06:30
A czy sędzia! Także naraża się na odpowiedzielnalność karną, jeśli narzuca świadkowi krzywoprzysięstwo? Jw – zmienia zdanie świadka? Oczywiście, jest to działanie na szkodę protokołu
( zgłoszone w. I instancji) i czy wnioskować, by przekazano ten wniosek do postępowania prokuratorskiego, lub samemu tam skierować?
Jakie są procedury dot. tegoż aspektu? Był wniosek o wyłączenie.
Sławomir
15 sierpnia 2015 @ 16:15
Moja żona dostała wezwanie do sądu w charakterze świadka dotyczące zachowku.
Sprawę wytoczyła jej siostra.
Moja żona nie jest zainteresowana otrzymaniem zachowku i zamierza odmówić składania zeznań.
Czy jest możliwość, aby nie stawiła się do sądu… np. jakieś oświadczenie itp.
Bo problemem jest odległość ponad 500 km do pokonania.
I nie chodzi o koszty, czy dzień wolny w pracy, bo to regulują przepisy prawa, chodzi o tzw. komfort psychiczny.
Pozdrawiam
Katarzyna Skowrońska
17 sierpnia 2015 @ 21:01
Osoba, która dostaje wezwanie do sądu jako świadek powinna się w sądzie zgodnie z wezwaniem stawić.
Może będzie dobrym pomysłem wniosek o przesłuchanie w drodze tzw. pomocy prawnej w miejscu zamieszkania?
Poza tym, zgodnie z treścią przepisu:
Art. 261. [Prawo odmowy zeznań]
§ 1.Nikt nie ma prawa odmówić zeznań w charakterze świadka, z wyjątkiem małżonków stron, ich wstępnych, zstępnych i rodzeństwa oraz powinowatych w tej samej linii lub stopniu, jak również osób pozostających ze stronami w stosunku przysposobienia. Prawo odmowy zeznań trwa po ustaniu małżeństwa lub rozwiązaniu stosunku przysposobienia. Jednakże odmowa zeznań nie jest dopuszczalna w sprawach o prawa stanu, z wyjątkiem spraw o rozwód.
Aga
18 września 2015 @ 12:12
Jestem stroną w sprawie o rozwód jako powód. Czy muszę na pytanie sądu bądź pozwanego odpowiedzieć na co choruję i jaką mam jednostkę chorobową lub przedstawić wypis/dokumenty od lekarza gdzie będzie widoczna taka informacja? Pozwany wie , że się leczę ale nie chcę ujawniać dokładnie jednostki chorobowej.
Agnieszka
12 lipca 2017 @ 09:43
Czy jezeli osoba trzecia pracujaca w szpitalu udzielila informacji znajdujacej sie w historii choroby osobie niupowaznionej, ktora jest strona w sprawi spadkowej, to czy osoba poslugujaca sie ta informacja musi ujawnic zrodlo tej informacji. Dane pacjenta podlegaja ochronie a osoba podwazajaca testament uzyskala informacje, ktora znajduje sie w historii choroby w szpitalu.
Karina
29 listopada 2020 @ 17:17
Dzień dobry mam pytanie Ja też mam się wstawić więc pójdę na rozprawę ja jako córka mojej mamy, czy sąd będzie mnie pytać czemu mama się nie wstawiła, co mam powiedzieć? Żeby skończyło się na tej jednej rozprawie. Czy mogę powiedzieć że mama jest chora nie wychodzi z domu od 7 lat, nie ma ważnego dowodu bo wcześniej nad używała alkoholu i tak się zaniedbałam? Pisma odbierała ze sądu, oświadczenie wcześniejsze napisała że się zgadza z tym żeby odziedziczyłam spadek. A może mama napisze oświadczenie że się zrzeka spadku? I będę mogła w trakcie rozprawy podać to sądowi? Nie wiem co robić moja mama nie chce tam iść ona wogóle z domu nie wychodzi. Po drugie się boi bo nie ma dowodu. Proszę doradzić co mam zrobić w tej sprawie.
Karina
29 listopada 2020 @ 17:18
Użytkownik
(Wysłano dnia 21 listopada 2020 o godz. 13:28
Mam jeszcze pytanie czy od mamy koleżanka może iść jako mama czyli np.reorezentowac ją jeśli tak to czy ta koleżanka potrzebuje jakieś pełnomocnictwa od mamy? Jest jakiś druk żeby tylko wypisać i mama by podpisała. I czy jeśli się da tak zrobić to musi zgłosić przed rozprawa o pelnomocnictwie swojej koleżanki? Myślę jak to zrobić bo powiem szczerze jest to trochę stresujące ta cała procedura, nie wiem co będzie lepiej żeby tylko odbyło się to na tej jednej rozprawie. Proszę o podpowiedź. Dziękuję.
Karina
29 listopada 2020 @ 17:25
I jeśli mama się nie wstawi na tą rozprawę grozi jej kara, ja też mam to samo wezwanie więc mogę odpowiedzieć że przyszlam też za mamę? Bo nie wychodzi z domu, czy nie mogę tak powiedzieć
Ola
5 grudnia 2020 @ 23:41
Witam, czy znając imię i nazwisko znaczącego dla sprawy potencjalnego świadka (nie mam numery tel i adrseu zamieszkania), mogę poprosić sąd o wezwanie to na przesłuchanie? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam Ola
Teresa
30 marca 2021 @ 05:56
Witam . Prosze o pomoc gdyż otrzymalam wezwanie do sądu jako spadkobierca ale nie mogłam się stawić gdyż daleko mieszkam . Spadkobierców bylo wiecej więc wyszlaam z zalozenia że nie musze gdyż taka informacja byla na stronie prawnej. Teraz ponownie otrzymalam wezwanie do sądu – czy muszę jechać do polski aby się stawić w sądzie? Nikt tego wezwania nie odebral więc nawet nie znam terminu ani nie wiem w jakim charakterze mialam się stawić w tej sprawie spadkowej . Czy zostane za niestawienie ukarana jakąś grzywną ? Z góry dziękuję za pomoc