Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Kto oprócz spadkobierców może złożyć wniosek o stwierdzenia nabycia spadku?

Pewnie już kiedyś o tym było, ale… wciąż wielu czytelników o to pyta.

Nie tylko spadkobiercy mogą wnosić wniosek o stwierdzenie nabycia spadku.

Krąg tych, którzy mogą to zrobić jest dość szeroki.

To dobrze, bo często spadkobiercy nie są w ogóle zainteresowani takim postępowaniem.

A inne osoby wręcz przeciwnie.

Np. wierzyciele spadkodawcy.

Albo współwłaściciele nieruchomości – nawet jeśli sami nie są spadkobiercami.

Zgodnie z treścią przepisu:

Sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę.

Nie musisz być więc sam spadkobiercą, aby wystąpić z wnioskiem, iż spadek po danej osobie nabyli jego spadkobiercy…

(tak, zgadza się: każda sprawa jest inna…)

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  8 komentarzy

  1. Kamil
   5 sierpnia 2015 @ 11:23

   Owszem dobrze że wniosek może wnieść każdy, jednak czasem ustalenie np. przez wierzyciela kręgu spadkobierców nie jest łatwe, a na pewno bywa czasochłonne co biorąc pod uwagę bieg terminów przedawnienia w stosunku do wierzytelności bywa frustrujące.
   Ciekawi mnie też jedna kwestia, czy jeżeli wierzyciel mając informacje o jednym ze spadkobierców, lecz nie mając informacji o pozostałych (np. znamy żonę spadkodawcy lecz nie znamy dzieci/rodziców), wskaże we wniosku o stwierdzenie nabycia spadku tylko tą osobę o której wie, sąd powinien wezwać do uzupełnienia wniosku czy też z urzędu poszukiwać spadkobierców np. poprzez oświadczenie osoby wskazanej we wniosku? Chętnie bym o tym poczytał 🙂

   Reply

   • Katarzyna Skowrońska
    5 sierpnia 2015 @ 16:45

    Może taki wniosek wnieść każdy, kto ma interes…
    Zgodnie z art. 670 k.p.c.:
    Sąd spadku bada z urzędu, kto jest spadkobiercą. W szczególności bada, czy spadkodawca pozostawił testament, oraz wzywa do złożenia testamentu osobę, co do której będzie uprawdopodobnione, że testament u niej się znajduje. Jeżeli testament zostanie złożony, sąd dokona jego otwarcia i ogłoszenia.

    Skoro jest zainteresowanie, będzie wpis:)

    Reply

  2. Maria
   11 sierpnia 2015 @ 00:59

   Witam. Mam takie pytanie w zwiazku z powyzszym tematem .moj tata zmarl 1.5 roku temu a ani ja ani siostra nie przyjelysmy ani nie odrzucilysmy po nim spadku. Czyli z tego Co rozumiem zostalysmy spadkobiercami ustawowo. Jaki dokument to poswiadczy I skad mozna go dostac? I czy wystarczy jak tylko jedna z nas wystapi o jego wydanie ?

   Reply

  3. Marcin
   12 sierpnia 2015 @ 15:00

   To mam pytanie – sprawa z życia wzięta i jeszcze się toczy:

   Zmarł człowiek – zostawił po sobie długi i dwoje dorosłych dzieci (córkę i syna). Jeden z wierzycieli (Urząd Skarbowy) wystąpił do sądu o ustalenie spadkobiercy (fachowo to chyba się nazywa ustalenie nabycia spadku).

   Dzieci spadku się zrzekły, więc ustalanie trwa dalej (przechodzi kolejno przez rodzeństwo mężczyzny i dalej dzieci rodzeństwa, bo wszyscy po kolei zrzekają się spadku).

   W międzyczasie kolejny z wierzycieli (ZUS) wystąpił do sądu z wnioskiem o ustalenie spadkobiercy. I uwaga – w tej drugiej sprawie sąd stwierdził nabycie spadku przez córkę mężczyzny.

   I teraz pytania:
   1. Czy zrzeczenie się spadku w pierwszej sprawie nie powinno od razu być wiążące w drugiej? Nie znam niestety dokładnie okoliczności nabycia spadku przez córkę w drugiej sprawie.
   2. Czy stwierdzenie nabycia spadku w sprawie ZUSu automatycznie wpłynie na ustalenie spadkobiercy w pierwszej sprawie założonej przez Urząd Skarbowy mimo, że córka wtedy odrzuciła spadek?
   3. Co z ewentualnymi kolejnymi wierzycielami? Czy teraz procedura ustalenia spadkobiercy będzie się upraszczała jedynie do wskazania córki jako prawowitego spadkobiercy?

   Reply

  4. Kerplik
   19 sierpnia 2015 @ 14:38

   Sprawy spadkowe to często twardy orzech do zgryzienia. Niestety polskie prawo nie do końca jasno określa kto może wnioskować a kto nie, dlatego też tak jak Pani pisze każdy sytuacja wygląda na inną, poprzez zostawienie swoistych prawnych widełek często spadku nie otrzymuje, ten kto w rzeczywistości powinien go otrzymać.

   Reply

  5. Krzysiek
   1 maja 2016 @ 19:49

   Proszę o poradę. Moja babcia umarła wiele lat temu nie zostawiając testamentu. Pozostawiła dom, w którym mieszkam jedynie ja jako jej wnuk. Jej czworo żyjących dzieci nigdy nie przeprowadzili żadnego postępowania spadkowego. Na dzień dzisiejszy jestem jedyną osobą mieszkającą w tym domu i mimo tego, że go utrzymuję i płacę podatki to nie jestem jego właścicielem. Mógłbym tam inwestować w remonty itp, ale musiałbym wiedzieć, że jestem jego właścicielem. Co powinienem zrobić?

   Reply

  6. Marek
   23 czerwca 2016 @ 10:40

   Mam pytanie. Jestem jednym ze spadkobierców nieruchomości zabudowanej domem drewnianym po zmarłym stryju z lat 50-tych. Zmarł i nie miał potomków, miał natomiast 3-ch braci, którzy z kolei mieli dzieci i wnuki. W księdze wieczystej nadal jest on właścicielem nieruchomości. Od 17 lat jedna z córek braci mojego stryja rozpoczęła opłacanie podatku od tej nieruchomości celem zajęcia jej przez zasiedzenie, rok temu wynajęła tę nieruchomość najemcy, który jest uciążliwy dla sąsiadów, razem z tą osobą czują się właścicielami i chcą ją zająć wspólnie z wrogim najemcą. Aby zablokować te negatywne działania chcemy z rodziną złożyć pozew o ustalenie prawa własności i doprowadzić do odzyskania zajętej nieruchomości i przekazać na rzecz Gminy (mała działka ze starą chałupą a stwarza wiele problemów rodzinnych, chcemy się tego pozbyć). Nie wiem czy to jest właściwy sposób działania. Nie mogę też znaleźć nigdzie wzoru powództwa o ustalenie prawa własności, czy Pani może mi pomóc? Jaka jest opłata sądowa od takiego wniosku? I jeszcze jedno ważne pytanie: czy złożenie takiego wniosku wstrzyma aktualny tok zasiedzenia? I czy mogę we wniosku prosić o wstrzymanie zasiedzenia powołując się na jakiś artykuł prawa, czy też SĄD dokonuje automatycznie zatrzymania próby zasiedzenia w złej wierze po wniesieniu wniosku? Chodzi o to by sąd wydał decyzję o wstrzymaniu zasiedzenia i usunięciu najemcy, który dokonuje na działce samowolnych prac budowlanych w zmowie z próbującą ją zająć złośliwą kuzynką.
   Z góry dziękuję za pomoc.
   Pozdrawiam
   Marek P.

   Reply

  7. Tomasz
   27 września 2017 @ 17:51

   Witam. Mam pytanie moja mama zmarła 4 lata temu ojciec jeszcze żyje i mieszka w lokalu którego oboje byli właścicielami. Oprócz mnie mam jeszcze brata i siostrę razem jest nas troje. Chcę złozyć w sądzie wniosek o nabycie spadku po mamie ale siostra i ojciec robią mi i bratu pod górkę. Czy składając ten wniosek ja jako wnioskodawca muszę mieć od nich akty urodzenia i od siostry akt ślubu oraz ich pesele czy wystarczą tylko ich imiona i nazwiska oraz adresy zamieszkania i później będą musieli dostarczyć to do sądu. Czy ja jako wnioskodawca wystarczy że dołaczę do wniosku swój akt urodzenia i akt zgonu mamy?
   Z góry dziękuję za odpowiedź.

   Reply

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *